Půjčky bez registru a bez doložení příjmů již neexistují

PR článek - Je to již delší dobu, co nemohou finanční instituce půjčit úplně každému. V uplynulých letech totiž došlo ke zpřísnění podmínek pro poskytování půjček, aby byla ochráněna skupina lidí, kteří si půjčují, i když nemají na splátky. Díky tomu se také podařilo snížit počet lidí, kteří upadli do dluhové spirály a začali vytloukat klín klínem. Toto už dnes vlastně není možné, protože úvěrová společnost vám nemůže půjčit, pokud už máte nějaký škraloup.

V čem zpřísnění podmínek pro půjčky spočívá?

Zpřísnění podmínek pro úvěry je zde už od roku 2016. Kromě toho, že hlavním důvodem je ochrana lidí před nadměrným zadlužením, tak zde byly také důvody pro pročištění trhu s půjčkami. Do té doby totiž působila na trhu celá řada společností, které neměly zrovna průhledné podmínky a prakticky vydělávaly na lidském neštěstí. Takové společnosti byly ochotny půjčit úplně komukoliv. Od roku 2016 toto již není možné, protože každá finanční instituce, která půjčuje peníze, musí:

Ověřit příjmy žadatele o půjčku Ověřit záznamy v registrech

Tyto povinnosti měly do té doby pouze banky, ale od roku 2016 přešla také na nebankovní instituce. Většina nepoctivých poskytovatelů tak skončila. Nyní je nutné, aby poskytovatel úvěru ověřil schopnost žadatele reálně splácet půjčku, to znamená, že musí mít dostatečné příjmy. Není již možné půjčit člověku, který je bez příjmu.

Dále je nutné nahlížet do registru dlužníků, aby si poskytovatel úvěru ověřil, zda nemáte nějaké problémy se splácením jiných závazků. Pokud máte v některém z registrů negativní záznamy, neměla by vám úvěrová společnost peníze poskytnout.

Zároveň zde platí ještě jedna věc, a sice, že každá úvěrová společnost musí být dnes registrována u ČNB, jinak nemůže poskytovat úvěry. To mělo rovněž významný vliv na to, že nepoctivci se už na trhu prakticky nevyskytují.

Skutečně to bez příjmů a s negativním záznamem v registru nejde?

Nové povinnosti jsou v tomto ohledu striktní. Úvěrová společnost by vám skutečně neměla půjčit, pokud nemáte příjem a máte negativní záznam v registru. Na druhou stranu je zde určitý prostor pro manévrování, kdy například některé úvěrové společnosti mohou poskytnout půjčku:

Osobám pobírajícím starobní nebo invalidní důchod Osobám na rodičovské dovolené

Přestože tito lidé nemají příjmy ze závislé činnosti, tedy nepobírají klasický plat zaměstnance, případně nemají třeba ani příjmy z podnikatelské činnosti, za určitých okolností mohou na půjčku dosáhnout. Technicky vzato totiž mají příjem z pravidelně vyplácených dávek, kterými jsou v tomto případě právě důchod, případně mateřská.

Také zde vzniká určitá skulina v podobě ověřování v registrech dlužníků. Registrů dlužníků je totiž hned několik, ale ne všechny úvěrové společnosti musí nahlížet do všech registrů, a také u některých úvěrových společností mohou být přehlíženy drobné prohřešky. Nemělo by se to stávat, ale děje se to, a tak „drobnost“ jako je například faktura po splatnosti za telefon, nemusí být někde překážkou pro získání půjčky.

Roli hraje také individuální přístup

Celkově vzato je poskytování půjček také hodně o individuálním přístupu konkrétní úvěrové společnosti. Řada společností dnes také stále inzeruje půjčky bez registru nebo bez ověření příjmů. Typicky je to z marketingových důvodů, Protože tyto půjčky jsou mezi lidmi stále velmi žádané a vyhledávané. Díky srovnávačům půjček si můžete dnes porovnat i takové půjčky, kdy často můžete zjistit v podmínkách konkrétní úvěrové společnosti, do jakých registrů vlastně nahlíží a podle toho se případně zařídit.

Pokud ale máte nějaký škraloup, určitě spíše doporučujeme vyřešit si nejprve vaši finanční situaci, než se snažit najít společnost, která vám nakonec peníze půjčí. Určitě je to vhodnější varianta pro vaši vlastní finanční stabilitu do budoucna.

Pozor na podmínky aneb i dnes se můžete spálit

Ačkoliv dnes má poskytování půjček mnohem přísnější pravidla, neznamená to, že nemusíte být při žádosti o půjčku obezřetní. Půjčka je rozhodnutí, které bychom nikdy neměli brát lehkovážně. Vždy se při výběru půjčky zaměřte na:

Kompletní podmínky smlouvy Výši RPSN Možné skryté poplatky Sankce za nesplácení

Jak už to tak bývá, stále jsou na trhu výhodnější a méně výhodné nabídky. Proto je důležité si porovnat nejdůležitější parametry, mezi které patří zejména ty, které jsme zmínili výše. Určitě stojí za to se před podepsáním smlouvy seznámit s konkrétními podmínkami, abyste později nebyli překvapeni. O celkové ceně půjčky podává dobrý obrázek RPSN. Myslete také na to, jaké sankce vás mohou postihnout, pokud náhodou přestanete zvládat splácet. Určitě by vás také mělo zajímat, za jakých podmínek je možné například předčasné splacení půjčky.

Půjčky na rekonstrukci nebo vybavení bytu

Češi si půjčují na leccos, protože zadlužení domácností je stále poměrně vysoké. Navíc rok od roku stoupá. Nejvýše na pomyslném žebříčku se však nacházejí půjčky na bydlení a věci související s rekonstrukcí a vybavením bytu. Pokud chcete financovat bydlení nebo rekonstrukci, určitě si rozmyslete, zda by nebylo lepší zaměřit se spíše než na nebankovní půjčku na účelový úvěr od banky, tedy ideálně na hypotéku.

Pokud si naopak plánujete pořídit nějaké vybavení do domácnosti, může být nebankovní půjčka vhodným řešením, zejména tehdy, pokud vás přepadne potřeba nového spotřebiče nečekaně. Takovou nezbytností může být třeba pořízení pračky. Pokud se vám náhle pokazí, tak určitě nemůžete čekat na to, až budete mít peníze na novou. Tady je sjednání nějaké rozumné půjčky vždy pochopitelné.

Související

Moderní styly dioptrických brýlí, které budou trendy v roce 2023

Moderní styly dioptrických brýlí, které budou trendy v roce 2023

Kromě toho, že jsou dioptrické brýle pro mnohé nutností, jsou také významným stylovým doplňkem. I v tomto roce se nabízí několik designů, s nimiž zazáříte. Brýle výrazně ovlivňují celkový vzhled, neváhejte si proto vybrat i více kousků pro různé příležitosti.
Máte pořízené vchodové bezpečnostní dveře do domu?

Máte pořízené vchodové bezpečnostní dveře do domu?

Každým rokem přibývá vyloupených bytů, domů, sklepů i garáží. Zloději se neštítí ničeho a nedělá jim problém překonat staré dveře, které nemají žádné bezpečnostní prvky. Jaké slabiny lupiči nejčastěji využívají a jak těmto nepříjemným situacím předcházet? Poradíme v článku.

Více souvisejících

pr článek půjčky

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 57 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 1 hodinou

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 2 hodinami

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Gordon Moore

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Změna času

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí

V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc na neděli o hodinu zkrátí. V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jarní počasí se odmlčí až po víkendu. Dnes hrozí bouřky

Až po víkendu má přijít meteorology slibované ochlazení, takže dnes a zítra bude v Česku ještě panovat jarní počasí se vším všudy. Maxima dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhnou 15 stupňů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy