Seznamte se s bohatou historií pánského spodního prádla

Komerční sdělení (EuroZprávy.cz nejsou jeho autorem a neovlivňují jeho obsah).

Spodní prádlo bereme jako samozřejmost. Jedná se o nedílnou součást našeho šatníku a je pro nás úplně běžné, že si můžeme vybírat ze všech možných druhů a barevných provedeních. Znáte ale historii tohoto základního prvku našich skříní s oblečením?

Pravěcí lovci se kryli vším, co bylo po ruce

Již v pravěku se naši prapředci halili do všeho, co bylo po ruce. Pohodlné trenýrky, které jsou k dostání v moderních obchodech s oblečením, byly pro pravěké lidi něčím nepředstavitelným. Zároveň ale jejich oděvy, kterými si zakrývali své intimní partie, trenky dost připomínaly. Poskytovali jim totiž stejný pocit svobody.

Na druhou stranu, tyto pravěké trenýrky se skládaly z lýka, kůže, kožešin a trávy. Naštěstí my máme k dispozici bavlnu, která nošení trenek velmi zpříjemňuje.

Období římských bederních roušek

S příchodem starověku, zejména ve starověkém Říme přišla doba zkracování spodního prádla a starověcí Římané milovali nošení bederních roušek. Ty zakrývaly opravdu jen to nejnutnější. Dnešní komfortně tvarované boxerky s anatomicky tvarovanými nohavičkami se s tímto titěrným kusem látky nedají vůbec srovnávat.

Zdobené spodní prádlo na Krétě

Řecký ostrov Kréta se v době starověku lišil od ostatních řeckých území v tom, že Kréťané si své malé bederní roušky rádi zdobili. Prosazovali totiž motto, že čím zdobnější, tím lepší. A právě tím se odlišovali od zbylého obyvatelstva, protože Řekové si potrpěli zejména na umírněnost a přesné linie.

Je libo jít naostro?

Kupodivu od doby pádu Římské říše až do 13. století se přestalo zakrývání spodním kusem oděvu řešit úplně. Nosily se totiž dlouhé košile, které mužům sahaly až pod kolena, tudíž bylo nějaké spodní prádlo zbytečné. To ale změnilo právě ve 13. století, kdy světlo světa spatřili první pánské spodky.

Slipy versus boxerky

Od prvních kusů pánského spodního prádla již uběhla pěkná řádka let. Ve společnosti ale stále přetrvává souboj dvou táborů. Jedním z nich jsou milovníci boxerek, kteří na ně nedají dopustit. Druhý tábor je složen z mužů, kteří upřednostňují slipy. Boxerky kopírují křivky mužského těla a jsou typické svými přiléhavými nohavičkami.

Jejich název je odvozen od pánských kraťasů, které nosili v minulosti boxeři. Na druhou stranu slipy zakrývají nezbytně nutnou oblast a nohavičky zcela postrádají. Navíc slipy jsou k vidění i na profesionálních plavcích, protože ti jsou díky nim rychlejší při pohybu ve vodě a během plavání zůstane vše na svém místě. A jsou vhodné pod přiléhavé kalhoty.

Moderní trendy v pánském spodním prádle

O tom, že spodní prádlo pro muže nezůstává za dámským pozadu svědčí i to, že každé éra s sebou nese jiné trendy. U trenýrek nezáleží na tom, jak vypadají, nýbrž jakou mají gumu. Nosíte značkové trenky? Ukažte je! Zejména u mladších mužů je ukázání gumy od spodního prádla vyloženě trendem. Ovšem i slipy se řídí módními trendy rozhodně nezůstávají pozadu.

Ačkoliv jsou složeny z minima látky, návrháři se ji snaží využít na maximum a pestré potisky, vtipné obrázky a nápadité nápisy s najdou své příznivce. No a boxerky jsou známé díky módním kampaním prestižních značek oblečení. Dámy se rády pokochají billboardy s Davidem Beckhamem či Cristianem Ronaldem.

Jaký tábor spodního prádla jste vy? Preferujete slipy, trenýrky nebo boxerky? Dnešní nabídka je natolik pestrá, že si vybere každý. Naštěstí existují všechny druhy materiálů, střihů i velikostí. Protože, řekněme si to upřímně, chodit naostro nebo pouze s bederní rouškou by bylo příjemné a pohodlné v letních měsících, ale představte si, jak nepraktické by to bylo v chladných podzimních a zimních měsících.

Související

Více souvisejících

pr článek Muži

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 58 minutami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy