Jaké MBA programy studovat?

Komerční sdělení - Dobré studium MBA poznáte podle výrazného zaměření na aplikaci dovedností, lektorů s bohatou praxí, ale i podle flexibility studia přizpůsobeného vytíženým manažerům či efektivního propracovaného e-learningu.

Když se postgraduální programy poprvé rozbíhaly ve 20. letech 20. století v USA, vyučovalo se v nich především účetnictví. Dnes je možné vybírat z přibližně dvacítky oborů. Jaké to jsou?

Výběr studijních programů MBA: od 1 až po 14 oborů na jedné škole

Na stránkách Asociace MBA je dostupný seznam zhruba dvaceti škol poskytujících vzdělání MBA v Česku. Některé z nich nabízejí jen jeden obecněji pojatý obor studia, případně jeho do různé míry dálkové mutace, jiné i víc než deset oborů. Můžete také najít školu s jediným, ovšem výrazně specificky zaměřeným oborem. Někdy také MBA školy působící v Česku umožňují studium pouze v anglickém jazyce.

Například vzdělávací instituce European School of Business & Management s centrálou na Praze 2 v ulici Londýnská, kterou můžete na internetu zaznamenat také pod zkratkou ESBM, otevírá pro studenty celkem 14 MBA specializací, studium LLM a dva programy DBA. Některé z nich mají obecnější zaměření, jako například Corporate či Executive management. Najdete u nich však i obory specializující se vyloženě na konkrétní sféry podnikání, jako MBA Management gastronomie a hotelnictví nebo MBA Management zdravotnictví.

Nově lze studovat management inovací, sportovní management či MBA v pojišťovnictví

V tomto roce zareagovala ESBM na poptávku studentů a nabídku rozšířila o několik nových oborů, mezi nimi Management inovací, Projektový management, Sportovní management, Bankovnictví a Pojišťovnictví. Zatímco executive nebo projektový management zní v oboru manažerského vzdělávání spíše „tradičně“, co si představit pod pojmem managementu inovací možná nemusí být úplně jasné.

Zeptali jsme se proto manažerky vzdělávání na ESBM Simony Probstové na bližší informace i na to, co vlastně vedení školy vedlo k vytvoření dalších programů.

Už předtím jste měli nabídku poměrně širokou, proč jste přidali další programy?

SP: Zareagovali jsme tím na poptávku našich klientů i vývoj na trhu. Některé školy nabízejí pouze jeden MBA program, my se v ESBM snažíme reagovat flexibilně nejen co do průběhu studia, ale také tematicky. Samozřejmě to ale není lehké rozhodnutí a předcházelo mu množství příprav, sestavování studijních plánů, výběr vhodných odborníků.

Nemůže se uchazečům stát, že se obory nakonec neotevřou?

SP: Pokud již nějaký program vytvoříme a připravíme k realizaci, garantujeme přihlášeným zájemcům jeho otevření.

I kdyby se přihlásil jediný uchazeč?

SP: Ano, i v takovém případě.

Pro koho je určen obor Management inovací? Pro ty, kteří inovace ve firmách vymýšlejí, nebo pro ty, kteří je pak realizují?

SP: Vzhledem k tomu, že studenti si ve specializaci MBA Management inovací projdou celým inovačním procesem, je studium pro obě skupiny. Jak pro ty, kteří za inovacemi stojí, tak pro ty, kteří je pak uvádějí v život. Absolventi budou schopni správně a účinně inovační strategii koncipovat, provádět důležitá rozhodnutí a také samotnou inovaci řídit. Dneska jsou inovace populární pojem, inovuje se skoro ve všech firmách, ovšem ne vždy a všude mají vytvořené inovační procesy hlavu i patu a slouží vytyčenému cíli. Nemluvě o tom, že nejsou ojedinělé případy, kdy firma inovuje, aniž by vůbec měla nějaké procesy pořádně nastaveny.

Co musí uchazeč udělat, aby mohl takový obor studovat?

SP: Podmínky jsou stejné u všech našich nabízených programů. Je třeba vyplnit přihlášku a domluvit se na termínu nástupu. Ke studiu přijímáme bez přijímacích zkoušek, uchazeči však musí mít ukončené vysokoškolské vzdělání nebo prokazatelnou praxi na manažerské pozici spolu s maturitním vysvědčením. Školné jsme schopni studentovi v případě potřeby rozpočítat do několika splátek. Na ESBM se výuka zahajuje kdykoliv na přání studenta, aby nikdo neztrácel čas a mohl se začít rozvíjet co nejdříve, bez čekání na termín uzávěrky přihlášek. Po ročním studiu a obhajobě závěrečné práce získá student titul MBA.

Nemáte problém s motivací studentů, když nemusejí skládat přijímací zkoušky?

Přijímací zkoušky sice neorganizujeme, ale s motivací studentů jsme nikdy neměli problém. Do programů se hlásí lidé z vlastní vůle, často vysoce postavení manažeři, kteří si dobře uvědomují potřebu vzdělávat se a prohlubovat dovednosti. Jak jsme o tom mluvili výše u oboru Management inovací ‒ oni se to zkrátka potřebují naučit. Opravdový zájem jde vidět i na účasti při prezenčních setkáních. E-learningové studium je totiž doplněné čtyřmi prezenčními bloky a dalšími bonusovými workshopy. Ty jsou sice nepovinné, ale studenti mají často i více než 90% docházku.

Více informací o studiu MBA na ESBM zjistíte z webových stránek instituce, nebo kontaktujte přímo studijní oddělení.

Související

7 rizik při registraci domény

7 rizik při registraci domény

Komerční sdělení - Doména představuje důležitou součást obchodní značky. Přesto řada lidí nedbá na její správné zabezpečení. V článku najdete přehled nejčastějších případů zneužití či odcizení domény a doporučení, jak jim předcházet. Aby vaše doména byla skutečně vaše.

Více souvisejících

komerční sdělení MBA

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Papež František

Papež je v nemocnici v Římě, možná v ní zůstane přes noc

Šestaosmdesátiletý papež František byl dnes hospitalizován v Římě kvůli plánované zdravotní prohlídce. S odkazem na prohlášení mluvčího hlavy katolické církve o tom informovala agentura Reuters. Blíže neupřesněný vatikánský zdroj agentury AFP ale později uvedl, že papež "možná" stráví noc v nemocnici a že jeho čtvrteční schůzky byly zrušeny, dokud nebudou známy výsledky vyšetření.

Aktualizováno před 38 minutami

Vláda ČR.

Fiala vysvětlil, proč vláda zasedla v Jeseníku. Souvisí to s dopravou

Především kvůli špatné dopravní dostupnosti si vybrala vláda pro své výjezdní zasedání Jesenicko. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se tím tato oblast začleňuje mezi znevýhodněné regiony, na které chce kabinet zaměřit svou pozornost. Dopravní dostupnost je také jedno z témat, které hodlá s kabinetem řešit místní samospráva. Jako hlavní problém jej definují i podnikatelé v regionu, zjistila ČTK. 

před 1 hodinou

OSN, ilustrační fotografie.

Valné shromáždění OSN schválilo historickou klimatickou rezoluci

Valné shromáždění OSN přijalo klimatickou rezoluci požadující po Mezinárodním soudním dvoru (ICJ), aby určil právní povinnosti států pro boj se změnou klimatu. Za přijetí historické rezoluce vedla čtyři roky kampaň skupina 18 zemí v čele s ostrovním státem Vanuatu, který se už nyní potýká s důsledky oteplování planety. Soudnímu dvorů by mohlo své poradní stanovisko vydat za zhruba 18 měsíců, píše agentura Reuters. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Jaderná elektrárna Dukovany

Do Dukovan budou od příštího roku dodávat palivo Američané

Jaderné palivo do Dukovan bude od roku 2024 dodávat americká společnost Westinghouse. Dosud se v dukovanské elektrárně používalo palivo od ruské firmy TVEL, která spadá do ruského státního holdingu Rosatom. Ruský dodavatel zásobuje Dukovany téměř 40 let, od začátku provozu elektrárny. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Pošta se chystá dát výpověď zhruba 1600 zaměstnanců

Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další z předpokládaných 2269 rušených míst jsou neobsazená. Na pracovněprávní stránku podávání výpovědí a dodržování stanovených kritérií propouštění budou dohlížet odboráři České pošty. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Aktualizováno před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra

Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se před dnešním rozhodujícím vyjednáváním s europoslanci neshodly na společném postoji. Zatímco zastánci jádra, jako je Francie či Česko, chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Andrej Babiš

U úřadu vlády se protestovalo proti reformě penzí či Euro 7, mluvil i Babiš

Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti reformě penzí a normě Euro 7. Podle pořadatelů ze svazu Kovo dorazilo přes 2000 lidí, podle policie několik tisíc. Předáci přednesli šest požadavků na vládu. Žádají dřívější penze pro náročné profese či reformu daní. Pokud to kabinet nesplní, požadují jeho odstoupení. Vláda dnes v Praze není, má výjezdní zasedání v Jeseníku. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Mikuláš Bek

Česko projeví zájem o půjčku od Evropské komise, o výši se rozhodne později

Česko projeví předběžný zájem o půjčku od Evropské komise (EK) v minimální výši 2,9 miliardy eur (zhruba 68 miliard korun). Může být ale v závislosti na definitivně stanovených podmínkách Evropskou unií navýšena až na 11 miliard eur (asi 260 miliard Kč). Shodla se na tom dnes vláda při zasedání v Jeseníku, oznámil na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

plynovod Nord Stream 2

Dánské úřady vyzvedly "záhadný" objekt od plynovodu Nord Stream 2

Dánské úřady vyzvedly ze dna moře "záhadný" objekt, který byl v těsné blízkosti plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na Dánský energetický úřad. Podle něj objekt, který se jeví jako námořní kouřová bóje, nepředstavuje bezpečnostní riziko.

Aktualizováno před 2 hodinami

ČNB

Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

Bankovní rada ČNB dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, na této úrovni je od loňského června. Rozhodnutí podpořilo šest členů rady, jeden navrhoval růst sazby o 0,25 procentního bodu. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla bankovní rada na svém příštím jednání na počátku května zváží, zda sazby ponechat na současné výši, nebo je zvednout.

Aktualizováno před 2 hodinami

Král Charles III.

Karel III. dorazil do Německa na třídenní návštěvu

Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes odpoledne přiletěli na berlínské Letiště Willyho Brandta, zahájili tak třídenní návštěvu Německa. Karel III. se již sešel s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Německo je první zemí, do které Karel III. v roli panovníka Spojeného království odcestoval.

před 2 hodinami

Pavel Blažek (ODS)

Blažek chce zahájit debatu o trestnosti úniků údajů z trestních spisů

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce zahájit debatu o zakotvení trestnosti úniků údajů z trestních spisů. Uvedl to v odpovědi na písemnou interpelaci poslance KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Interpelace ze začátku března se týkala okolností případů v Brně-středu. Stíhání některých lidí zastavilo Nejvyšší státní zastupitelství. 

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Elon Musk

Musk vnímá vážná rizika, volá po pauze ve vývoji umělé inteligence

Stovky akademiků, expertů a podnikatelů zapojených do vývoje umělé inteligence (AI) včetně miliardáře Elona Muska v novém prohlášení volají po nejméně půlročním pozastavení vývoje nových modelů s ohledem na "hluboká rizika pro společnost a lidstvo". Navrhují, aby vývojáři tuto pauzu využili ke společné práci na bezpečnostních pravidlech a také k vystupňování spolupráce se zákonodárci na silné regulaci odvětví.

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki žádá, aby Evropská komise omezila dovoz ukrajinského obilí

Polsko chce, aby Evropská unie použila všechny nástroje k omezení vývozu ukrajinského obilí na unijní trh. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. Jeho vláda čelí hněvu polských rolníků, kteří jsou rozhořčení dopady přílivu ukrajinského obilí na ceny.

Aktualizováno před 3 hodinami

Rafael Mariano Grossi

Grossi navštívil Záporožskou jadernou elektrárnu, usiluje o opatření k její ochraně

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes přijel do Záporožské jaderné elektrárny, uvádějí tiskové agentury. V době přetrvávajících obav z možné jaderné havárie jde o Grossiho druhou návštěvu tohoto Ruskem okupovaného zařízení na jižní Ukrajině. Po příjezdu do elektrárny Grossi sdělil ruským tiskovým agenturám, že se snaží navrhnout realistická opatření k ochraně atomové elektrárny před boji, která by byla schůdná pro všechny strany.

před 3 hodinami

Česká posádka absolvovala výcvik pod vedením námořní pěchoty na H-1.

Česká posádka absolvovala před dodávkou vrtulníků H-1 výcvik pod vedením námořní pěchoty

Námořní letecké základna Patuxent River v Marylandu - Slavnostní ceremoniál se konal 9. února na Námořní letecké základně Patuxent River v Marylandu. Při této příležitosti ocenili příslušníci výcvikové letky lehkých útočných vrtulníků námořní pěchoty (HMLAT) 303 a programové kanceláře lehkých/útočných vrtulníků H-1 (PMA-276) skupinu letců z Vzdušných sil Armády České republiky, kteří absolvovali kurz údržby a letový výcvik na strojích H-1.

před 3 hodinami

Credit Suisse, ilustrační fotografie.

Credit Suisse stále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se daním, uvedla CNBC

Švýcarská banka Credit Suisse nadále pomáhá bohatým Američanům vyhýbat se placení daní, píše na svém webu s odkazem na whistleblowery CNBC. Ke stejnému zjištění došel podle agentury AP také americký Senát. Druhou největší švýcarskou banku, která se dostala do problémů a kterou kvůli tomu převezme její větší konkurent UBS, přitom úřady za tato provinění stíhaly už dříve.

před 4 hodinami

Stagnace Německa skončila. Scholz slíbil rychlou modernizaci

Stagnace Německa způsobená předchozím konzervativním vedením skončila, zemi nyní čeká rychlá modernizace a přechod na klimaticky neutrální hospodářství. Dnes to před poslanci Spolkovému sněmu prohlásil německý kancléř Olaf Scholz.

Zdroj: ČTK

Další zprávy