Podnikání v oblasti veřejných zakázek nemusí být vždy jednoduché

KOMERČNÍ SDĚLENÍ - Pokud je téma, které je celkem výrazně diskutované, jsou to veřejné zakázky. I vy jste v poslední době jistě slyšeli mnoho informací o různých podvodech, které vznikly. O nich ale mluvit nechceme. My se chceme zaměřit na fakt, že získat takovou zakázku nemusí být pro podnikatele vždy jednoduché.

Na Slovensku ještě přísněji

I u nás jsou jasně dané podmínky spojené s tím, kdo se může do konkrétní zakázky přihlásit. V porovnání se Slovenskem ale musíme říci, že jsou stále ještě mírné. Od roku 2017 zde platí nový zákon, kdy je nutná registrace do registru partnerů veřejného sektoru. Z toho jasně plyne, že zakázky se může účastnit vždy jenom ten, který je v daném registru vedený. Cílem našich sousedů je hlavně to, aby byly omezeny různé podvody, které je také trápí. A kdo konkrétně se musí do daného registru nahlásit?

Subjekt přijímající prostředky z veřejných zdrojů Subjekt dodávající službu nebo zboží do veřejného sektoru Subjekt, který získal podporu od Evropské unie

U nás zatím nic podobného neplatí, což je určitě velké plus. Dá se ale očekávat, že s přibývajícími problémy mohou povinnosti pro firmy i živnostníky narůstat.

Je třeba splnit kvalifikační předpoklady

Jsou zakázky, kterých se nemůže účastnit každý. I když danému oboru rozumíte a vše co je požadováno zvládnete, může vše selhat na tom, že nemáte kvalifikační předpoklady. Co to znamená? Příkladem je podobná zakázka v podobném rozsahu. Třeba to, že jste instalovali moderní veřejné osvětlení po některém z velkých měst. A podobných nesplnitelných požadavků je v segmentu zakázek mnoho. Je tedy jasné, že pro menší firmy je téměř nemožné je získat. A potom už je celkem jasné, že se o ně opět podělí největší hráči na trhu. Na jednu stranu je to celkem nespravedlivé, ale na druhou stranu jsou dané podmínky pochopitelné. Nikdo nechce riskovat situaci, že malá firma přecení své síly.

Mnoho zakázek je skutečně specifických

Kromě těch jednodušších lze najít i takové, které jsou skutečně specifické. Týkají se hlavně dodávek různých zařízení, ke kterým je dodávána třeba i několikastránková dokumentace, aby bylo přesně jasno, co konkrétní instituce potřebuje. Mohou to být třeba mechanická přídavná zařízení, která na první pohled mohou působit jednoduše, ale je třeba splnit všechny technické požadavky a normy. Zde je jasné, že menší firma nebo živnostník jenom málokdy bude chtít studovat mnoho stran o tom, co je požadováno. Proto raději účast na této zakázce vzdá, jelikož investovat čas do dlouhé přípravy s nejistým koncem se málokomu chce.

Nutnost dbát na všechny zákony a předpisy

Je pravdou, že v mnoha oblastech se různé předpisy a zákony berou spíše s rezervou. Na mysli máme třeba zajištění BOZP. Je pravdou, že u firem jsou vypracovány potřebné směrnice, které musí být ze strany zaměstnanců dodržovány. A to pokud jde například o:

Oblečení zaměstnanců Ochranné pomůcky Bezpečnost na pracovišti

Nutno dodat, že často se v mnoha firmách lze setkat s výjimkami, jelikož při důkladném lpění na dané směrnice by byla práce často téměř nemožná, nebo neefektivní. Pokud však jde o státní zakázku, je nutné všechno toto do puntíku plnit. A to už může být u menších živnostníků problém.

Konkurence je velká

Kdo se někdy snažil vyhrát zakázku, ten jistě potvrdí, že konkurence je v tomto oboru poměrně velká. Zvláště, pokud jde o jednoduché věci. Třeba dodat tonerové kazety Samsung určitého typu. Je jasné, že na tom není nic složitého a tak se může přihlásit na několik desítek firem se svou nabídkou. A jaká se následně vybere? Ta nejvýhodnější. A tak nejenom že je těžké uspět, ale ten, co vyhraje, si výrazně ukrojí ze své marže, jenom proto, aby mohl náplně do tiskárny dodat.

Související

7 rizik při registraci domény

7 rizik při registraci domény

Komerční sdělení - Doména představuje důležitou součást obchodní značky. Přesto řada lidí nedbá na její správné zabezpečení. V článku najdete přehled nejčastějších případů zneužití či odcizení domény a doporučení, jak jim předcházet. Aby vaše doména byla skutečně vaše.

Více souvisejících

komerční sdělení veřejné zakázky firmy

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 20 minutami

Aktualizováno před 29 minutami

Aktualizováno před 42 minutami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 57 minutami

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 1 hodinou

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Gordon Moore

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Změna času

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí

V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc na neděli o hodinu zkrátí. V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jarní počasí se odmlčí až po víkendu. Dnes hrozí bouřky

Až po víkendu má přijít meteorology slibované ochlazení, takže dnes a zítra bude v Česku ještě panovat jarní počasí se vším všudy. Maxima dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhnou 15 stupňů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy