Praha - Povodeň mohla někdy zpozdit platbu sociálního pojištění firem či podnikatelů v zaplavených krajích. Nemusí se však obávat, že by je stát za zpoždění trestal. Při rozhodování o penále okresní správy sociálního zabezpečení zohlední živelní katastrofu a s ohledem na charakter této mimořádné události sankci zpravidla prominou.
„Prominout penále bude možné, když bude zcela jasné, že se platba sociálního pojištění zpozdila kvůli povodni. Nechceme ještě víc zatěžovat firmy a podnikatele, kteří se musí vypořádat s následky velké vody. Chceme jim už tak složitou situaci co nejvíce ulehčit", říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.
Ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Vilém Kahoun upřesňuje: „Pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení budou v těchto případech postupovat ve vzájemné součinnosti s právnickými a fyzickými osobami z povodněmi postižených oblastí. Firmy a podnikatelé zasažení záplavami mohou k prokázání této skutečnosti využít stejné dokumenty a podklady, které mají například pro pojišťovny."
Pro žádost o prominutí penále za pozdní platbu sociálního pojištění není stanoven speciální formulář. Je však třeba se písemně obrátit na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení, uvést a průkazně doložit, proč se má penále prominout. Předchází se tak tomu, aby se vstřícný přístup státu nezneužíval. Na prominutí penále není právní nárok a na související řízení se nevztahuje správní řád.
Související
Důchodový kalendář prochází změnami. Část lidí je pocítí až v létě
Důchody bude v dubnu doprovázet změna. ČSSZ vysvětluje, zda znamená peníze navíc
čssz , firmy , Povodně ČR 06/2013
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Olympijské hry 2026 jsou tady. Vše, co o nich potřebujete vědět
před 1 hodinou
Epsteinovy spisy lámou Starmerovi vaz. Spasí ho jen zázrak, tvrdí poslanci
před 2 hodinami
Trump sdílel rasistické video proti Obamovi
před 3 hodinami
Lavrov obvinil Ukrajinu z pokusu o atentát na Aleksejeva
před 3 hodinami
Okamura označuje své voliče za „naše občany“. Jde jen o malou a specifickou část českého národa
před 4 hodinami
Z potyčky v bytě v Jaroměři je pokus o vraždu. Policie zadržela podezřelého
před 4 hodinami
První Češi mají premiéru na hrách za sebou. Curleři nestačili na silný kanadský pár
před 5 hodinami
Únorové důchody jsou nižší než lednové. Úřad vysvětlil důvod
před 5 hodinami
Trumpova administrativa dluží čtvrt miliardy dolarů. WHO řeší, zda je vůbec někdy zaplatí
před 6 hodinami
V Moskvě došlo k pokusu o atentát na špičku ruské rozvědky. Aleksejev v nemocnici bojuje o život
před 7 hodinami
Politico: Babiš čelí obviněním, že plně nepřerušil vazby na Agrofert
před 7 hodinami
Pastrňák a Charvátová ponesou českou vlajku na slavnostním zahájení olympiády
před 8 hodinami
Macron chce obnovit dialog s Putinem. Ubohé, směje se Lavrov
před 8 hodinami
„Pokus, za který nic nedáme.“ V Ománu začínají kritické rozhovory mezi USA a Íránem
před 10 hodinami
Počasí bude o víkendu deštivé, místy napadne nový sníh
včera
Kdo nahradí Si Ťin-pchinga? V Číně se spekuluje o nástupci i útoku proti Tchaj-wanu k udržení moci
včera
Macinka snížil pomoc Ukrajině na třetinu. Msta na lidstvu, reaguje Lipavský
včera
„50 dolarů, když jej uvidíte do konce.“ Film Melanie Trumpové je propadák, návštěvnost se zřejmě navyšuje uměle
včera
Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině
včera
Myslím, že bych měl jít do nebe, prohlásil Trump. Vykonal prý „obrovské množství dobrých“ věcí
Americký prezident Donald Trump během svého vystoupení na Národní modlitební snídani prohlásil, že věří ve svůj pravděpodobný příchod do nebe.
Zdroj: Libor Novák