Překonání mzdového rozdílu mezi pohlavími by podle analýzy zvýšilo HDP o sedm procent

Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, respektive o sedm bilionů dolarů (asi 155 bilionů Kč). Uvádí to zpráva společnosti Moody's Analytics. Při aktuálním tempu ale vyrovnání rozdílů potrvá podle ní 132 let.

"Odstranění rozdílu v ohodnocení můžu a žen v účasti na pracovní síle a rozdílů v managementu v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) může zvýšit globální ekonomickou aktivitu přibližně o sedm procent, neboli o sedm bilionů dolarů v dnešních cenách," napsaly ve zprávě analytičky Dawn Hollandová a Katrina Ellová. Zpráva uvádí, že zmenšení rozdílu v odměňování na rozvíjejících se trzích, jako je například Indie, by tento potenciál ještě zvýšilo.

Výpočet je založen na platovém přírůstku, který by ženy v zemích OECD ve věku od 25 do 64 let zaznamenaly, kdyby se jejich mzda rovnala jejich mužským protějškům ve stejném věku v roce 2021. "To by samo o sobě zvýšilo potenciální produkci v OECD téměř o deset procent a globální produkci o 6,2 procenta,“ uvedla Moody's.

Podle zprávy pracují ženy méně často na lépe placených pozicích kvůli péči o rodinu a jsou hůře profesně propojeny. Je méně pravděpodobné, že požádají o povýšení, a zároveň musejí být výkonnější, aby se na vyšší pozici dostaly. Změna společenských norem je zdlouhavý proces, pomáhají při něm flexibilní pracovní podmínky, poskytování dostupné péče o děti a placená rodičovská dovolená, píše Moody's.

"Přetrvávání rozdílu v příjmech mezi muži a ženami negativně ovlivňuje růst ekonomiky země,“ uvádí Světová banka (SB). Dodává, že téměř polovina světových ekonomik nenařizuje rovné odměňování zákonem.

Moody's připomíná, že počet žen v zemích OECD, které mají magisterský nebo ekvivalentní titul, převyšuje počet mužů. Ženy jsou ale stále nedostatečně zastoupeny ve středních a vyšších manažerských pozicích. "Ženy v průměru na začátku více investují do vzdělání, ale mají tendenci dostávat se na nižší a hůře placené pozice a být zaměstnané pod úrovní svých dovedností, měřeno jejich dosaženým vzděláním,“ konstatovaly autorky studie.

Související

Proč si nechat zkontrolovat hladinu testosteronu v krvi?

Proč si nechat zkontrolovat hladinu testosteronu v krvi?

Nenechte se mýlit, sníženou hladinou testosteronu dnes trpí již muži kolem čtyřicátého roku věku. Na vině je genetická výbava, sedavý životní styl, nadměrný stres či některé léky. Nízká hladina tohoto hormonu pak dokáže pořádně znepříjemnit každodenní rutinu profesního i osobního života.
Ilustrační fotografie

Den otců: Kde se svátek vzal a proč se slaví dnes?

Česko dnes, podobně jako mnoho dalších zemí, slaví Den otců, svátek věnovaný oslavě a uznání otců a otcovských figur ve světě. Jde o příležitost vyjádřit svou lásku, vděčnost a ocenění k mužům, kteří jsou pro děti otcovskou oporou.

Více souvisejících

Muži ženy práce

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 19 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Írán musí být zastaven, než bude pozdě. Izrael spustil po víkendovém útoku ofenzívu, zatím jen politickou

Izrael spustil po víkendovém íránském útoku také "politickou ofenzívu" proti islámské republice. Uvedl to v úterý izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy