Šéf Tesly Elon Musk náhle kritizuje americká cla na čínská elektrická vozidla

Šéf Tesly v lednu varoval, že bez obchodních bariér čínské automobilky zničí veškerou konkurenci. V květnu však změnil názor a prohlásil, že dovozní cla nejsou nutná.

Elon Musk kritizoval americká vládní cla na čínská elektrická vozidla a označil tyto poplatky za „nedobré“ a narušující automobilový trh. Informuje The Guardian.

Uvedl to během videokonference Viva Technology v Paříži. To kontrastuje s jeho varováním z ledna, že jsou zapotřebí obchodní bariéry, jinak Čína „zničí většinu ostatních automobilových společností na světě“.

Ve videu zveřejněném ve čtvrtek 23. května Musk prohlásil, že není příznivcem opatření, která deformují trh. Minulý týden administrativa amerického prezidenta Joa Bidena oznámila zvýšení dovozních cel na řadu čínských produktů, včetně elektromobilů, s úmyslem podpořit výrobu v USA.

Bidenova administrativa plánuje od 1. srpna zvednout cla na čínské elektromobily až čtyřnásobně, na 100% z 25%. Bílý dům uvedl, že nová opatření ovlivňují dovážené čínské zboží v hodnotě 18 miliard USD (16,60 miliardy eur).

„Ani Tesla, ani já jsme o tyto tarify nežádali, ve skutečnosti jsem byl překvapen, když byly oznámeny. Věci, které brání svobodné výměně nebo deformují trh, nejsou dobré,“ řekl Musk na konferenci Viva Technology. „Tesla docela dobře konkuruje na trhu v Číně bez cel a bez podpory,“ prohlásil Musk s tím, že cla nepodporuje.

Nicméně data z průmyslu, která vyšla v pátek, naznačují, že Tesla od března snížila produkci svého nejprodávanějšího elektromobilu Model Y ve své továrně v Šanghaji o dvouciferný procentní podíl. Důvodem je klesající poptávka po starším modelu americké automobilky v Číně, druhém největším trhu, kde mezi výrobci elektrických vozů probíhá intenzivní cenová konkurence. Podle zdroje, který si nepřál být jmenován, plánuje továrna v Šanghaji snížit výrobu Modelu Y nejméně o 20 % v období od března do června.

Data z Čínské asociace pro automobilový průmysl (CAAM) ukazují, že Tesla vyrobila v Číně v březnu letošního roku 49 498 kusů Modelu Y, což je o 17,7 % méně než v předchozím roce, a v dubnu 36 610 kusů, což představuje meziroční pokles o 33 %.

Související

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) Elon Musk Tesla Motors

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy