Rijád - Saúdská Arábie plánuje v příštím roce rekordní vládní výdaje a zmírnění úsporných opatření. Podle údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo financí, mají výdaje činit rekordních 978 miliard rijálů (5,7 bilionu Kč) a rozpočtový deficit by měl činit 195 miliard rijálů.
Ministr hospodářství rovněž uvedl, že země zvažuje myšlenku vytvoření privatizačního fondu, který by se zabýval prodejem státního majetku.
Vláda se snaží dostat ekonomiku z recese, kam se propadla kvůli nízkým cenám ropy. V letošním roce zatím rozpočtové výdaje dosahují 926 miliard rijálů a schodek rozpočtu má podle plánu činit 230 miliard rijálů.
Výdaje budou vyšší, než se původně předpokládalo. Země proto posunula svůj cíl dosažení vyrovnaného rozpočtu na rok 2023 z původního roku 2020.
Peníze z rozpočtu mají příští rok putovat hlavně do infrastrukturních projektů, ze kterých budou těžit soukromé společnosti. Ministr hospodářství Muhammad Tuvajdžrí dodal, že v plánu je také privatizace v některých sektorech, které jsou na to připravené a je o ně zájem ze soukromé sféry.
Tuvajdžrí uvedl, že země by mohla zřídit privatizační fond, do kterého by byl převeden státní majetek, a ten by pak byl prodán obyvatelů Saúdské Arábie se slevou. Největší pokrok v privatizaci majetku byl zatím podle něj zaznamenán v oblasti vodárenství a skladování a zpracování obilovin.
Související
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
Saúdské Arábii dochází trpělivost. Prohráli jste, ponesete drtivé následky, vzkazuje Íránu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
včera
Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
včera
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
včera
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
včera
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
22. května 2026 22:01
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
22. května 2026 21:07
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
22. května 2026 20:18
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
Policie uzavřela případ podzimní vraždy v Mírově na Šumpersku. Recidivista, který již v minulosti seděl za obdobný skutek, má být obžalován. V případě odsouzení mu hrozí až výjimečný trest.
Zdroj: Jan Hrabě