Washington - Gary Cohn (57), hlavní ekonomický poradce Donalda Trumpa, odstoupil. Podle agentury Reuters rezignace souvisí s Cohnovým odporem k plánu amerického prezidenta na zavedení cla na dovoz oceli a hliníku do USA. Trump odmítá tvrzení, že ta jeho vlády panuje v Bílém domě chaos.
Přesný datum odchodu Cohna z Bílého domu zatím není jasný, podle úřadu prezidenta USA ale zůstane ještě několik týdnů.
Cohn se stal ředitelem Národní ekonomické rady (NEC) v lednu loňského roku. Vystřídal tehdy Jeffa Zientse, který byl posledním hlavním ekonomickým poradcem prezidenta Baracka Obamy. Před nástupem do funkce v Bílém domě byl Cohn prezidentem investiční banky Goldman Sachs. Před časem se o něm jistou dobu spekulovalo jako o možném nástupci Janet Yellenové v čele centrální banky (Fed), nakonec se jím ale stal Jerome Powell.
"Bylo mi ctí sloužit své zemi a podílet se na prorůstových hospodářských opatřeních ve prospěch amerického lidu, obzvlášť schválení historické daňové reformy," uvedl v prohlášení Cohn. Ten byl hlavním strůjcem daňové reformy, kterou na konci loňského roku podepsal prezident Trump. Daňové změny, které začaly platit od ledna, jsou nejrozsáhlejší od éry prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech.
"Děkuji mu za jeho oddanou službu americkému lidu," uvedl Trump v prohlášení zaslaném listu The New York Times. "Gary odvedl mimořádnou práci při řízení naší agendy," sdělil prezident.
Na twitteru později uvedl, že o Cohnově nástupci rozhodne již brzy. "Na tu práci čeká spousta lidí - vyberu moudře!" napsal prezident. Podle zdroje agentury Reuters jsou mezi favority ředitel Národní obchodní rady (NTC) Peter Navarro a konzervativní komentátor Larry Kudlow.
Důvod Cohnova odchodu ani on, ani Bílý dům nesdělili. Podle zahraničních agentur je ale dosavadní předseda NEC považován za odpůrce protekcionismu, a jeho odchod z Trumpovy administrativy tak může souviset s plánem amerického prezidenta uvalit clo na dovoz oceli a hliníku. Podle agentury DPA lze Cohnův odchod z Bílého domu vnímat jako znamení, že se Trump nehodlá svého plánu na zavedení cel vzdát.
Za poslední týden je Cohn už druhým blízkým spolupracovníkem prezidenta Trumpa, který se Bílý dům rozhodl opustit. Před časem oznámila odchod šéfka tiskového oddělení Bílého domu Hope Hicksová.
Několik hodin před oznámením Cohnovy rezignace se Trump na twitteru ohradil proti tomu, že by v jeho úřadu byl kvůli častým personálním změnám zmatek. "Nové příběhy falešného zpravodajství jsou o tom, že v Bílém domě je CHAOS. Chyba! Lidé vždy přicházejí a odcházejí a já vždy důrazně trvám na dialogu, než učiním konečné rozhodnutí," napsal prezident.
29. března 2026 21:22
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
Související
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Ekonomika , Bílý dům USA , Gary Cohn (poradce Trumpa)
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
před 1 hodinou
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
před 2 hodinami
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
před 3 hodinami
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 3 hodinami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 4 hodinami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 5 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 6 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
včera
Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila
včera
Babišova vláda sníží spotřební daň u nafty a zastropuje marže
včera
Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil
Americký prezident Donald Trump tentokrát v jedné věci se svým projevem neuspěl. Nepodařilo se mu uklidnit trhy s ropou či akciemi. Investoři zjevně přestávají důvěřovat jeho slovům, že válečný konflikt s Íránem brzy skončí.
Zdroj: Lucie Podzimková