Andrej Babiš podporuje úsilí Thajska vyjednat s Evropskou unií dohodu o volném obchodu. Novinářům to český premiér řekl na tiskové konferenci po dnešním setkání se svým thajským protějškem Prajutchem Čan-Očou v Bangkoku. Čan-Oča uvedl, že z dohody by mělo prospěch i Česko. Babiš ho při dnešním zhruba hodinu a půl dlouhém setkání pozval do Prahy.
Čan-Oča po jednání řekl, že diskuse se týkala bezpečnosti, ekonomiky, obchodu, investic či turistiky. Dohoda s unií podle něj pomůže případně i ČR.
"Dohoda o volném obchodu by přinesla prospěch oběma zemím. Thajsko by mělo lepší přístup na evropský trh a Česko by získalo širší přístup na thajský," uvedl Čan-Oča. Česko vyzval k investicím v regionu, především v oblastech obranného průmyslu, letectví či nanotechnologií.
Podpora česko-thajské spolupráce byla také námětem pracovního oběda premiéra se zástupci thajských partnerů ve významných projektech. Společně za stolem v hotelu Shangri-La v Bangkoku usedla zhruba dvacítka zástupců českých a thajských firem. pic.twitter.com/VqL7DT263r
— Úřad vlády ČR (@strakovka) 16. ledna 2019
Česko je podle Babiše na straně Thajska. "Jasně podporujeme jeho snahu o pokračování a brzké dokončení dohody s EU," uvedl Babiš. Česko a Thajsko jsou podle něj mnohem důležitější obchodní partneři, než by se mohlo zdát. "Z českého pohledu je obchodní výměna srovnatelná s tou s Indií a větší než v případě Izraele nebo některých členů Evropské unie," uvedl Babiš.
Český premiér připomněl, že kvůli posílení ekonomických vazeb s sebou do Asie vzal početnou podnikatelskou delegaci. V Thajsku především zdůrazňuje, že Česko disponuje silným zbrojním průmyslem. "Mluvili jsme například o letadlech (L-39NG), vojenských vozidlech, ale i malých zbraních," uvedl. Podle ČR musí být bezpečnost na prvním místě, protože bez ní není možná prosperita, dodal.
Premiéři mluvili podle Čan-Oči také o turistice. "Dohodli jsme se, že vytvoříme platformu, ve které bychom si mohli vyměňovat zkušenosti a odborné informace v této oblasti," uvedl Čan-Oča. Babišovi také představil záměry thajského předsednictví v rámci Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN).
Babiš pozval thajského premiéra do Prahy. "Závěrem mé cesty je váš slib, že přijedete do Česka. Já si budu na oplátku pamatovat, že tématem číslo jedna je rýže," žertoval Babiš na závěr tiskové konference. Společný program premiérů uzavírá slavnostní večeře. Ve čtvrtek se bude Babiš v Bangkoku věnovat především podnikatelům a večer odletí na dva dny do Indie.
Související
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
Andrej Babiš , Thajsko , EU (Evropská unie) , Česká republika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
před 3 hodinami
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
před 4 hodinami
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
před 5 hodinami
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
před 6 hodinami
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
před 8 hodinami
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
před 9 hodinami
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
před 10 hodinami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 11 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
Ruská federace možná plánuje útočné akce namířené proti Polsku. S tímto zjištěním původně přišel polský zpravodajský server Onet, přičemž jeho informace následně potvrdil a podrobněji rozebral prestižní britský deník The Telegraph. Podle dostupných informací západních rozvědek nelze vyloučit, že se Varšava stane dějištěm nepřátelských aktivit ze strany Moskvy.
Zdroj: Libor Novák