Americký výrobce letecké techniky Boeing získal první objednávku na svá letadla 737 MAX od doby, kdy byl kvůli dvěma nehodám nucen tento typ letadel odstavit z provozu. Firma dnes na mezinárodním aerosalonu u Paříže oznámila, že podepsala se skupinou International Airlines Group (IAG) předběžnou dohodu o nákupu 200 těchto letadel.
Konkurenční evropský výrobce Airbus dnes získal další nové objednávky, včetně zakázek na nový stroj A321XLR. Boeing, který za Airbusem dosud v objednávkách na aerosalonu výrazně zaostával, nicméně evropského výrobce dnešní smlouvou s IAG překonal, uvedla agentura Reuters.
Letadla 737 MAX, která jsou nejprodávanějším modelem Boeingu, byla po celém světě odstavena z provozu v březnu. Důvodem byly dvě smrtelné nehody. Úřady nyní zkoumají software, který je za potíže tohoto typu letadla zodpovědný.
IAG je mateřskou společností aerolinek British Airways. Letadla by měla být dodána v letech 2023 až 2027. Katalogová hodnota objednávky je více než 24 miliard USD (skoro 549 miliard Kč), při větší objednávce ale výrobci letadel obvykle poskytují výrazné slevy.
Agentury upozorňují, že zpráva je ranou pro Airbus, který je v současnosti dodavatelem aerolinek British Airways a Vueling ze skupiny IAG. Boeing mu již před několika měsíci přebral objednávku od British Airways na širokotrupé letouny. Dnes si však firmy Iberia a Aer Lingus ze skupiny IAG objednaly 14 jeho nových letadel A321XLR v katalogové hodnotě dvě miliardy USD.
Airbus dnes oznámil další nové objednávky. Mimo jiné filipínská společnost Cebu Air si objednala 36 letadel v katalogové hodnotě šest miliard USD, včetně deseti nových strojů A321XLR. Saudi Arabian Airlines koupí dalších 30 letadel A320neo v ceně 3,3 miliardy USD.
Akcie Airbusu dnes díky přílivu nových objednávek stouply na rekordních 126,50 eura.
Airbus první den aerosalonu výrazně překonával Boeing v počtu objednávek a dařilo se mu i dnes. Včetně opcí už podle informací agentury Reuters získal objednávky na téměř 200 letadel. Boeing ho ale nejnovější objednávkou od IAG dnes překonal, kromě IAG má však zatím objednávky pouze na 25 letadel.
Související
Boeing se dohodl s USA v kauze nehod letounů 737 MAX. Zaplatí tučnou pokutu
Boeing přiznal chybu. Úřady po hororovém incidentu uzemnily letouny 737 MAX 9
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Exministr Blažek si stěžoval u Ústavního soudu. Narazili i další obvinění
před 1 hodinou
Nečekaná smrt slavné herečky. Zemřela Hayden Panettiere
před 1 hodinou
Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci
před 2 hodinami
Vražda ženy v Českých Budějovicích. Policie dopadla podezřelého
před 4 hodinami
Počasí přineslo do Česka v uplynulém týdnu rekordní tropy i mrazy
včera
Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek
včera
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
včera
AI bude řídit, lidé rozhodovat. NATO vybuduje na východě rozsáhlou dronovou síť
včera
Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace
včera
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
včera
Stíhačka NATO sestřelila dron nad Rumunskem, zřejmě byl ruský
včera
Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy
včera
Vraťte se do reality, vzkázal Írán Trumpovi po slovech o ovládnutí Hormuzského průlivu
včera
Ukrajina podnikla jeden z největších letošních útoků na Rusko
včera
Další země svádí boj s plameny. Belgii zasáhl největší požár v moderní historii země
včera
Rusko buduje vlastní variantu Starlinku. Rychleji, než se předpokládalo
včera
Flamingo v akci: Ukrajina poprvé udeřila v ruském vnitrozemí střelami vlastní výroby
včera
Počasí příští týden: Po krátkém ochlazení se vrátí tropy
15. srpna 2026 21:59
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
15. srpna 2026 20:46
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
Vývoj v oblasti umělé inteligence dospěl do fáze, kdy se generální ředitelé významných technologických společností a další vysoce postavení manažeři začínají nechávat klonovat. Stále častěji si vytvářejí své digitální dvojníky, kteří mají za úkol zastupovat je na veřejnosti i v pracovním procesu. Výzkumníci a zakladatelé specializovaných firem testují interaktivní a AI poháněné holografické projekce, jež se prosazují v lékařských ordinacích, školních třídách i v maloobchodě.
Zdroj: Libor Novák