Kvůli bankrotům firem zaniklo ve Spojených státech za prvních sedm měsíců letošního roku 42.937 pracovních míst, což je nejvíce od recese v roce 2009, kdy za sedm měsíců zaniklo kvůli bankrotům 50.258 pracovních míst.
Meziročně je počet zaniklých pracovních míst vyšší o 40 procenta a proti celému loňskému roku o téměř 20 procent. Uvedl to server marketwatch.com s odvoláním na údaje od konzultační společnosti Challenger, Gray & Christmas.
Míra nezaměstnanosti v USA je nyní rekordně nízká. Přesto je počet zaniklých pracovních míst relativně vysoký ve srovnání s předchozími roky. Challenger, Gray & Christmas upozornil, že letošní údaj za sedm měsíců je dokonce vyšší, než celoroční údaj zaniklých pracovních míst kvůli bankrotu v každém roce od roku 2009.
Z celkového počtu zaniklých pracovních míst za leden až červenec je bankrot jako důvod uveden u 11,6 procenta z nich. Loni tento podíl činil 11,3 procenta. Od roku 2007 se bankroty podílejí na počtu zaniklých pracovních míst každým rokem zhruba šesti procenty.
Nejvíce míst zaniklo v maloobchodním sektoru. Analytická firma Coresight Research uvádí, že počet uzavřených obchodů za prvních sedm měsíců letošního roku překonal jejich počet za celý loňský rok. Očekává, že do konce roku bude zavřeno 12.000 obchodů, když za sedm měsíců se jich zavřelo 7567 a za celý loňský rok 5864.
Podle amerického bankrotového institutu bylo v červenci podáno 64.283 žádostí o bankrotovou ochranu. Loni v červenci jich bylo o více než 2000 méně. Osobních bankrotů pak bylo letos v červenci o zhruba 1000 více.
Související
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
USA (Spojené státy americké) , Ekonomika , Ekonomická krize , zaměstnání
Aktuálně se děje
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
včera
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
včera
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
včera
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
včera
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
včera
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
včera
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
včera
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
včera
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
včera
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
včera
Historie letního času v Čechách. Poprvé se zavedl před 110 lety
včera
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
včera
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
včera
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
včera
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
včera
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
včera
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
30. dubna 2026 21:31
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
Kanada se rozhodla k razantnímu kroku v boji proti hospodářské kriminalitě a plánuje zřídit novou, mocnou agenturu pro vyšetřování finančních zločinů. Tento posun přichází v době, kdy sousední Spojené státy pod administrativou Donalda Trumpa svůj přístup k potírání podvodů a praní špinavých peněz naopak oslabují.
Zdroj: Libor Novák