Japonská automobilka Nissan Motor očekává za letošní fiskální rok rekordní provozní ztrátu 470 miliard JPY (100 miliard Kč), protože koronavirová pandemie narušila její snahy o oživení podnikání a prodej aut by se měl propadnout o 16 procent.
Ve fiskálním prvním čtvrtletí druhý největší japonský výrobce aut vykázal provozní ztrátu 153,9 miliardy JPY ve srovnání se ziskem 1,61 miliardy JPY ve stejném období loni. Uvedla to společnost v dnešním prohlášení.
Nissan se tak ocitne ve ztrátě druhým rokem za sebou. Analytici dotazovaní agenturou Refinitiv čekali ztrátu nižší, pouze 262,8 miliardy JPY. Výnosy se podle automobilky mají snížit o pětinu na 7,8 bilionu JPY a čistá ztráta má činit 670 miliard JPY.
Za duben až červen tržby firmy klesly o 50,5 procenta na 1,17 bilionu JPY. Čistá ztráta činila 285,59 miliardy JPY ve srovnání se ziskem 6,38 miliardy JPY v prvním čtvrtletí loňského fiskálního roku. Prodej aut se podle Reuters propadl o 48 procent na 643.000 vozů, z toho prodej na důležitém trhu v Severní Americe se snížil o polovinu a v Číně klesl o 40 procent.
Výsledky Nissanu zhoršila pandemie nemoci způsobené novým koronavirem, která prudce snížila poptávku a zastavila výrobu. Nissan se však potýkal s problémy již předtím, mimo jiné kvůli stárnoucím modelům a několika rokům masivní expanze, která snížila ziskovou marži.
Firmou také otřáslo v roce 2018 zatčení bývalého ředitele Carlose Ghosna. Letos v květnu automobilka představila rozsáhlý restrukturalizační plán, jehož součástí je snížení výrobní kapacity a modelové řady vozů.
Související
Nissan chce mít po roce 2030 většinu vozů na elektřinu
Kauza Ghosn: Japonsko zadržovalo exšéfa Nissanu neprávem, tvrdí experti OSN
Nissan Motor , automobilový průmysl , Ekonomika , Japonsko , Carlos Ghosn (Nissan)
Aktuálně se děje
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
včera
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
včera
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
včera
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
včera
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
včera
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
13. dubna 2026 22:03
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
13. dubna 2026 20:19
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
13. dubna 2026 19:34
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.
Zdroj: Jan Hrabě