Babiš mezi "startupisty". Premiér navštívil v New Yorku inkubátor začínajících českých firem

Český premiér Andrej Babiš si v pondělí v New Yorku prohlédl sídlo CzechAcceleratoru, což je projekt státní agentury CzechInvest na podporu začínajících českých technologických firem, takzvaných startupů. Ty díky CzechAcceleratoru získávají zkušenosti na zahraničních trzích, poradenské služby či pomoc při jednáních s investory.

"Naši startupisté tady mají možnost uspět. Většina, jak jsme se dozvěděli, sní o Americe, o New Yorku," řekl Babiš. "Je velice dobré, že tady mají takové zázemí," dodal.

37 firem jsme již podpořili při jejich startu v New Yorku. Akcelerátor CzechInvestu vytváří skvělé zázemí pro nápady startupů, které chtějí uspět na americkém trhu. Pět z nich nám právě přezentuje jejich produkty v oblasti textilních technologií, ICT nebo logistiky?. pic.twitter.com/xGgzAtGji3

— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) September 23, 2019

"Podporujeme akcelerátory i v jiných zemích. Faktem je to, že zde ve Spojených státech jim zaplatíme po dobu několika měsíců provozní náklady spojené s tím, že se tady inkubují. Začínají v naprosto špičkovém newyorském inkubátoru, kde mají možnost potkat se s nejlepšími mentory, s investory, mají možnost natáhnout americkou mentalitu byznysu, a to je pro ně k nezaplacení," řekl novinářům český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který Babiše v New Yorku doprovází.

Začínající podniky, které uspějí před hodnotící komisí projektu CzechAccelerator, absolvují tříměsíční akcelerační program v zahraničí, jehož součástí jsou poradenské služby. Vedle New Yorku se akcelerační programy konají v kalifornském Sillicon Valley, Londýně a Singapuru.

Jan Chmelík, který stojí v čele newyorské pobočky CzechInvestu, během pondělní debaty s Babišem řekl, že od roku 2011 dostalo podporu 264 startupů a že měsíčně vyšle CzechInvest do zahraničí pět začínajících podniků. Dodal, že v loňském roce získalo deset startupů investice přes 48 milionů korun a že všechny firmy podpořené v roce 2018 stále působí na trhu. Do New Yorku se první české startupy vydaly v roce 2017 a od té doby se jich zde vystřídaly více než tři desítky.

Související

Cyklostezky

Města se odklánějí od aut. Investoři pumpují miliony do elektrokol v EU

Fondy rizikového kapitálu pumpují peníze do začínajících podniků zaměřených na elektrokola, neboť pandemie nemoci covid-19 totiž nutí obyvatele měst hledat nové způsoby, jak se dostat z bodu A do bodu B. Investoři do technologií nedávno vsadili na mladé začínající společnosti s elektrokoly z měst přátelských k cyklistům, jako je Berlín, Tallinn, Amsterodam či Brusel.
Firmy, ilustrační foto

Startupy už pomoc nepotřebují? Stát by měl podpořit spinoffy, radí investor

Soukromých peněz pro začínající firmy, tedy startupy, je podle ředitele investičního fondu UP21 Víta Šuberta v Česku už dost a finanční podporu od státu nepotřebují. Ulevit by jim stát měl zejména na daních a také zjednodušit zákony. Pokud chce stát podporovat inovace, měl by se zaměřit na spinoff firmy zakládané při univerzitách nebo více podpořit vývoj léčiv či průmyslu. Šubert to řekl v rozhovoru s ČTK. UP21 byl založený miliardářem a podnikatelem Karlem Janečkem.

Více souvisejících

start-up Andrej Babiš Karel Havlíček New York firmy czechinvest

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 33 minutami

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy