Soukromých peněz pro začínající firmy, tedy startupy, je podle ředitele investičního fondu UP21 Víta Šuberta v Česku už dost a finanční podporu od státu nepotřebují. Ulevit by jim stát měl zejména na daních a také zjednodušit zákony. Pokud chce stát podporovat inovace, měl by se zaměřit na spinoff firmy zakládané při univerzitách nebo více podpořit vývoj léčiv či průmyslu. Šubert to řekl v rozhovoru s ČTK. UP21 byl založený miliardářem a podnikatelem Karlem Janečkem.
Loni se zájem startupů o podporu státu meziročně zvýšil o 20 procent. Ta u státní agentury CzechInvest nespočívá v přímé finanční pomoci, ale v poradenství a poskytování dalších služeb. CzechInvest za ně loni vydal 31,4 miliony korun. Začínající firmy se také mohou hlásit do veřejné soutěže ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), kde je pro malé a střední podniky pro roky 2020 až 2022 připravena až jedna miliarda korun.
Šubert upozornil, že vláda sice prosazuje inovace, vstup do podnikání startupům komplikuje vysokými daněmi, složitými zákony a nadbytečnou administrativou. Mluvčí CzechInvestu Jana Kohoutová ale vidí největší přínos státu v tom, že si od začínající firmy na rozdíl od soukromého investora nebere podíl ve společnosti. "A je schopen podnikatele propojit s kontakty, na které soukromý sektor nemá dosah, jako je obchod, diplomacie a státní správa," uvedla.
K oborům, které se v rámci startupů prosazují, patří finanční služby, umělá inteligence, elektronická bezpečnost, vývoj softwaru a aplikací. Rozvíjí se i elektronické zdravotnictví a inovace ve zdravém životním stylu.
Kromě státní pomoci se zakladatelé startupů mohou při prvních krocích v zakládání firmy obracet na poradenské a zároveň takzvané seedové investorské fondy. Jde například právě o UP21 či StartupYard, nejstarší akcelerátor ve střední a východní Evropě. Na rozvoj startupů se zaměřuje i Jihomoravské inovační centrum a Středočeské inovační centrum, které zřizují kraje, a několik akademických institucí.
Služby UP21 podle Šuberta ročně poptává zhruba 400 startupů ze střední Evropy, z toho 80 procent z Česka a Slovenska. Pouze kolem tří procent však získá od fondu podporu. Všichni zájemci musejí podstoupit takzvanou půlroční inkubaci, kdy investor zkoumá, zda má jejich nápad budoucnost a jak funguje tým zakladatelů. Doposud UP21 podpořil 16 začínajících firem. Konkurenční StartupYard od roku 2011 investoval do 78 startupů zhruba 865 mil. Kč, osm bylo prodáno. Loni to bylo 415 milionů korun.
"Z pěti stovek nápadů je polovina nesmysl. Buď existuje už někde na světě, anebo startup nemá dobrý tým či produkt," popisuje výběr nejlepších Šubert.
Startupů, které získají peníze na vývoj prototypu, nakonec podle Šuberta zbývá kolem osmi. Poté, co startup získá první praxi i vstupní kapitál, může hledat zdroje u dalších investičních fondů. Například letos v lednu oznámil český startup Productboard, který se zabývá digitálním produktovým managementem, že od amerických investorů získal 45 milionů dolarů, tedy přes miliardu korun.
Související
Města se odklánějí od aut. Investoři pumpují miliony do elektrokol v EU
Babiš mezi "startupisty". Premiér navštívil v New Yorku inkubátor začínajících českých firem
start-up , firmy , Ekonomika , spin-off , Česká republika
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 39 minutami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 55 minutami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 1 hodinou
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 1 hodinou
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 2 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 2 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 3 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 3 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 4 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 4 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 5 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 5 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 6 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 6 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 6 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 6 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 7 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 7 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 8 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.
Zdroj: Libor Novák