Startupy už pomoc nepotřebují? Stát by měl podpořit spinoffy, radí investor

Soukromých peněz pro začínající firmy, tedy startupy, je podle ředitele investičního fondu UP21 Víta Šuberta v Česku už dost a finanční podporu od státu nepotřebují. Ulevit by jim stát měl zejména na daních a také zjednodušit zákony. Pokud chce stát podporovat inovace, měl by se zaměřit na spinoff firmy zakládané při univerzitách nebo více podpořit vývoj léčiv či průmyslu. Šubert to řekl v rozhovoru s ČTK. UP21 byl založený miliardářem a podnikatelem Karlem Janečkem.

Loni se zájem startupů o podporu státu meziročně zvýšil o 20 procent. Ta u státní agentury CzechInvest nespočívá v přímé finanční pomoci, ale v poradenství a poskytování dalších služeb. CzechInvest za ně loni vydal 31,4 miliony korun. Začínající firmy se také mohou hlásit do veřejné soutěže ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), kde je pro malé a střední podniky pro roky 2020 až 2022 připravena až jedna miliarda korun.

Šubert upozornil, že vláda sice prosazuje inovace, vstup do podnikání startupům komplikuje vysokými daněmi, složitými zákony a nadbytečnou administrativou. Mluvčí CzechInvestu Jana Kohoutová ale vidí největší přínos státu v tom, že si od začínající firmy na rozdíl od soukromého investora nebere podíl ve společnosti. "A je schopen podnikatele propojit s kontakty, na které soukromý sektor nemá dosah, jako je obchod, diplomacie a státní správa," uvedla.

K oborům, které se v rámci startupů prosazují, patří finanční služby, umělá inteligence, elektronická bezpečnost, vývoj softwaru a aplikací. Rozvíjí se i elektronické zdravotnictví a inovace ve zdravém životním stylu.

Kromě státní pomoci se zakladatelé startupů mohou při prvních krocích v zakládání firmy obracet na poradenské a zároveň takzvané seedové investorské fondy. Jde například právě o UP21 či StartupYard, nejstarší akcelerátor ve střední a východní Evropě. Na rozvoj startupů se zaměřuje i Jihomoravské inovační centrum a Středočeské inovační centrum, které zřizují kraje, a několik akademických institucí.

Služby UP21 podle Šuberta ročně poptává zhruba 400 startupů ze střední Evropy, z toho 80 procent z Česka a Slovenska. Pouze kolem tří procent však získá od fondu podporu. Všichni zájemci musejí podstoupit takzvanou půlroční inkubaci, kdy investor zkoumá, zda má jejich nápad budoucnost a jak funguje tým zakladatelů. Doposud UP21 podpořil 16 začínajících firem. Konkurenční StartupYard od roku 2011 investoval do 78 startupů zhruba 865 mil. Kč, osm bylo prodáno. Loni to bylo 415 milionů korun.

"Z pěti stovek nápadů je polovina nesmysl. Buď existuje už někde na světě, anebo startup nemá dobrý tým či produkt," popisuje výběr nejlepších Šubert.

Startupů, které získají peníze na vývoj prototypu, nakonec podle Šuberta zbývá kolem osmi. Poté, co startup získá první praxi i vstupní kapitál, může hledat zdroje u dalších investičních fondů. Například letos v lednu oznámil český startup Productboard, který se zabývá digitálním produktovým managementem, že od amerických investorů získal 45 milionů dolarů, tedy přes miliardu korun.

Související

Cyklostezky

Města se odklánějí od aut. Investoři pumpují miliony do elektrokol v EU

Fondy rizikového kapitálu pumpují peníze do začínajících podniků zaměřených na elektrokola, neboť pandemie nemoci covid-19 totiž nutí obyvatele měst hledat nové způsoby, jak se dostat z bodu A do bodu B. Investoři do technologií nedávno vsadili na mladé začínající společnosti s elektrokoly z měst přátelských k cyklistům, jako je Berlín, Tallinn, Amsterodam či Brusel.

Více souvisejících

start-up firmy Ekonomika spin-off Česká republika

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 39 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 5 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy