Americká investiční banka Goldman Sachs na příští rok počítá s výrazným růstem cen ropy, který se podle ní dostaví v reakci na výrazné omezování produkce suroviny v hlavních těžebních zemích. Jedním z faktorů, které hovoří pro růst cen, je podle analytického týmu banky i postupný růst poptávky po ropě, jak se začíná obnovovat ekonomická aktivita.
Ropa Brent, která je určující pro stanovování cen suroviny v celém světě, se podle analytického týmu Goldman Sachs Equity Research dostane v průměru na 55,63 USD za barel. Banka s citelným růstem počítala i předtím, dosud ale měla spočítaný průměr na 52,50 USD. V případě americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) analytici zvýšili očekávaný průměr na 51,38 z dosavadního odhadu 48,50 USD za barel.
Brent se dnes ráno prodával zhruba za 26 dolarů za barel. Barel WTI pak stál kolem 18,50 USD.
"Produkce ropy se začala rychle snižovat kvůli omezování aktivity, odstávkám a snížení těžby mezi členy OPEC a Ruskem," píše se podle Reuters ve zprávě analytiků Goldman Sachs. "Poptávka se rovněž začíná zvyšovat z nízké základny, vede ji obnova ekonomické aktivity v Číně a poptávka po dopravě ve vyspělých zemích," uvádí se dále.
Ceny ropy dnes klesají, minulý týden ale zaznamenaly první týdenní růst za poslední měsíc.
V pátek vstoupila v platnost dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejich spojenců v čele s Ruskem, kteří v květnu a červnu chtějí omezit těžbu asi o 9,7 milionu barelů denně. To je zhruba deset procent celosvětové těžby před krizí, kterou způsobil koronavirus. Část analytiků se ale domnívá, že těžbu je nutné omezit ještě více, neboť koronavirus a s ním spojená omezující opatření podle nich snížily poptávku mnohem více než jen o deset procent.
Související
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
Trump sliboval miliardové investice do Venezuely. Ropné firmy se ale zdráhají
ropa , Ekonomika , opec , goldman sachs
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 1 hodinou
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 1 hodinou
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 2 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 3 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
před 4 hodinami
Počasí se citelně ochladí. O víkendu se vrátí silné mrazy
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se v úterý setkal se dvěma umělci, které po jejich účasti na nedávné demonstraci vyzval k jednání. Podle Aleše Cibulky a Michala Jagelky nepanovala shoda prakticky na ničem. Klempíř se v pondělí mohl zúčastnit veřejné debaty v jednom z pražských divadel, kam ale nepřišel.
Zdroj: Jan Hrabě