Čína si kvůli antidumpingovým clům stěžuje u WTO na Austrálii

Čína si u Světové obchodní organizace (WTO) stěžuje na antidumpingová cla a některá další opatření, která u tří kategorií produktů uplatňuje Austrálie. Oznámilo to dnes ministerstvo obchodu v Pekingu. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou nejhorší za desítky let a Canberra už se na WTO dvakrát obrátila, neboť je přesvědčena, že Peking na ni vyvíjí obchodní nátlak.

Mluvčí ministerstva obchodu v Pekingu řekl, že Čína se odvolá proti clům, která Austrálie zavedla na dovoz železničních kol, stožárů větrných elektráren a nerezových dřezů. Podle agentury Reuters je to zjevně odvetné opatření.

"Čína doufá, že australská strana přijme konkrétní opatření a špatné praktiky napraví, aby zabránila problémům v obchodě se souvisejícími produkty a aby se obchod co nejdříve vrátil k normálu," uvedl mluvčí Kao Feng.

Australský ministr obchodu Dan Tehan řekl, že stížnost Pekingu jeho vládu překvapila. "Normálně to chodí tak, že připomínky k opatřením, která jsme zavedli, vám sdělí prostřednictvím konkrétního výboru WTO nebo prostřednictvím činitelů, kteří se tomu věnují při bilaterálních jednáních," řekl dnes ministr novinářům v australské metropoli. "Nic z toho jsme neviděli," dodal.

Tehan se rovněž podivil, proč trvalo Pekingu tak dlouho, než stížnost podal, když Austrálie dva ze zmíněných tří celních poplatků zavedla už v letech 2014 a 2015. Třetí clo je v platnosti od roku 2019. "Proč to dělají až teď?" ptal se australský ministr.

Austrálie zavedla na stožáry větrných elektráren z Číny clo v celkové výši 10,9 procenta, na železniční kola 17,4 procenta a na dřezy až 60,2 procenta. Canberra tento týden oznámila, že se obrátí na WTO kvůli rozhodnutí Pekingu zavést cla na australské víno. To je jednou z několika položek, na které se Čína v posledních měsících zaměřila.

Vztahy s Čínou, které se vyostřily, už když Austrálie v roce 2018 zakázala čínské technologické společnosti Huawei účast na výstavbě svých telekomunikačních sítí páté generace (5G), se loni ještě zhoršily. Canberra totiž vyzvala k nezávislému vyšetřování původu koronavirové pandemie. První případy šíření nového typu koronaviru se totiž koncem roku 2019 objevily v Číně.

Peking odpověděl zavedením cel na komodity z Austrálie, včetně vína a ječmene, a omezil z Austrálie dovoz hovězího masa, uhlí a hroznů. Austrálie už se na WTO obrátila kvůli rozhodnutí Číny uvalit cla na dovoz ječmene.

Související

Více souvisejících

Čína clo

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 22 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 7 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko se konečně rozhodlo předat Ukrajině těla obětí pádu letadla. Měsíc po katastrofě

Rusko je připraveno vydat ukrajinské straně těla obětí havárie letadla Il-76 v Belgorodské oblasti. Podle Reuters to uvedla ruská ombudsmanka pro lidská práva Tatiana Moskalkovová. Ukrajinská strana toto prohlášení zatím nekomentovala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy