Aramco bude největší veřejně obchodovaná firma? Brzy odstartuje nabídku akcií

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco plánuje odstartovat dlouho chystanou plánovanou primární nabídku akcií 3. listopadu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje. Nabídka by mohla být největší na světě a sama firma by se mohla stát největší veřejně obchodovanou společnost na světě.

Státní ropný gigant se prý připravuje na oznámení navrhovaného vstupu na burzu tuto neděli. Společnost v reakci uvedla, že spekulace nebude komentovat. Dodala, že je na primární nabídku akcií připravena, načasování však bude záviset na podmínkách trhu a uskuteční se ve chvíli, pro kterou se rozhodnou akcionáři.

Televizní společnost Al-Arabíja dnes s odvoláním na své zdroje uvedla, že Aramco zahájí upisování akcií pro investory 4. prosince. Cenu za akcii by společnost měla zveřejnit 17. listopadu a s obchodováním na místním akciovém trhu se má začít 11. prosince. Nabídnout zájemcům by firma mohla jedno až dvě procenta akcií.

O nabídce akcií státní ropné firmy Saudi Aramco se mluví už několik let a je netrpělivě očekávána. Nabídka je mimo jiné důležitá kvůli získání peněz na plány korunního prince Muhammada bin Salmána, jejichž cílem je snížit závislost ekonomiky na příjmech z ropy.

Aramco je největším producentem ropy na světě a na světové produkci ropy se podílí zhruba deseti procenty. Podle předběžných informací by hodnota firmy mohla činit až dva biliony dolarů (46 bilionů Kč).

V první pololetí čistý zisk firmy kvůli levnější ropě klesl o 12 procent na 46,9 miliardy dolarů (1,1 bilionu Kč). Firma si však udržela pozici nejziskovějšího podniku na světě. Celkové výnosy se ze stejného důvodu snížily na 163,9 miliardy dolarů ze 167,7 miliardy před rokem. Na hospodářský výsledek měly negativní vliv i rostoucí náklady.

Saúdská Arábie je klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Loni v prosinci se OPEC a jeho spojenci dohodli na snížení dodávek ropy na trh zhruba o 1,2 milionu barelů denně. Dohoda byla původně sjednána pouze na první polovinu letošního roku, v létě však byla její platnost prodloužena do konce března příštího roku. Těžba společnosti Saudi Aramco v prvním pololetí navzdory dohodě zůstala meziročně téměř beze změny asi na deseti milionech barelů denně.

Související

Ilustrační foto

Jemenští povstalci tvrdí, že zasáhli zařízení Saudi Aramco

Jemenští rebelové dnes oznámili, že zasáhli ropné zařízení firmy Saudi Aramco v přístavním městě Džidda v Saúdské Arábii. Zdroj ze saúdskoarabského ministerstva energetiky potvrdil, že na místě začal hořet zásobník s pohonnými hmotami. Informovala o tom agentura Reuters. V Saúdské Arábii právě skončil virtuální summit představitelů největších ekonomik světa G20, jehož byl letos Rijád pořadatelem.

Více souvisejících

Aramco Saúdská Arábie Akcie ropa Ekonomika

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Martin Kupka

ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura

Více než 300 delegátů z celé České republiky se v sobotu 13. června 2026 osobně zapojilo do ideové konference ODS. Dalších téměř 700 lidí sledovalo její průběh prostřednictvím online přenosu na webu strany a sociálních sítích. Konference se stala vyvrcholením několikaměsíční programové a ideové práce, do které se zapojily stovky členů, komunálních politiků, odborníků i podporovatelů strany.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší

Řidiči, kterým ještě letos skončí platnost řidičského průkazu, mohou k jeho výměně využít moderní digitální cestu přes Portál dopravy. Upozorňuje na to ministerstvo dopravy. Elektronické podání žádosti plně využívá propojenost státních registrů, je rychlé, bezpečné a levnější. Počet řidičů, kteří dávají přednost digitální formě před osobní návštěvou úřadu, roste.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vít Rakušan (STAN)

Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou

Stále nevyjasněná otázka účasti prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Turecku vyvolává vášnivé diskuze mezi sněmovními politiky. Podle exministra Víta Rakušana (STAN) není pochyb o tom, že prezident toho může na jednání vyjednat více než ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný

V době, kdy celý svět žije ve čtvrtek zahájeným fotbalovým světovým šampionátem, přišla pro český fotbal nesmírně bolestná a smutná zpráva. Ve věku 76 let totiž po dlouhé vážné nemoci zemřela tuzemská trenérská fotbalová legenda Petr Uličný, který jako trenér zaznamenal úspěchy s Brnem nebo Olomoucí. Tam zakončil i svou hráčskou kariéru, během které nastupoval i za Spartu a Plzeň.

před 10 hodinami

Zdena Mašínová

Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci

Česko v tomto týdnu zasáhla jedna velmi smutná zpráva, když ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. Od pátku je známo, kdy a kde se uskuteční poslední rozloučení s vyznamenanou dámou. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

včera

Alexus Grynkewich

Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony

Členské státy Severoatlantické aliance usilují o to, aby měl nejvyšší vojenský velitel NATO v Evropě větší pravomoci při sestřelování cizích bezpilotních letounů. Nový návrh by měl být schválen do nadcházejícího červencového summitu lídrů v Ankaře. Podle informací od aliančních diplomatů a představitelů by tak americký generál Alexus Grynkewich získal podstatně větší flexibilitu při operativním přesouvání prostředků protivzdušné obrany a určování stupňů bojové pohotovosti bez nutnosti zdlouhavého schvalování.

včera

Elon Musk

Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě

Vstup vesmírné a technologické společnosti SpaceX na akciový trh zajistil Elonu Muskovi historické prvenství, neboť se stal vůbec prvním dolarovým trilionářem, resp. bilionářem na světě. Hodnota jeho majetku, který spočívá převážně v akciových podílech automobilky Tesla a právě SpaceX, se odhaduje na astronomických 1,11 bilionu dolarů. Takto obrovské jmění, představující milion milionů, se zcela vymyká běžnému lidskému chápání.

včera

Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax

Mírové rozhovory mezi Spojenými státy a Íránem provází další chaos poté, co americký prezident Donald Trump označil uniklé informace o chystané dohodě za falešné zprávy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy