Světová banka zlepšila výhled globálního růstu pro letošní rok

Světová banka upravila výhled globálního růstu pro rok 2023 na dvě procenta z lednových 1,7 procenta. Dnes, kdy začíná každoroční jarní zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB), to podle agentury Reuters uvedl prezident SB David Malpasse. Varoval ale, že zpomalení ze silnějšího růstu v roce 2022 zvýší dluhové problémy rozvojových zemí.

Malpass na tiskové konferenci řekl, že za revizí výhledu směrem nahoru je zejména lepší výhled na zotavení Číny po skončení protikoronavirových opatření. SB nyní čínský růst odhaduje na 5,1 procenta, zatímco v lednovém globálním ekonomickém výhledu očekávala v tomto roce růst jen o 4,3 procenta. O něco lépe, než Světová banka předpokládala, si letos podle jejího šéfa vedou i vyspělé ekonomiky, včetně Spojených států.

Odcházející šéf Světové banky ale varoval, že otřesy v bankovním sektoru a vyšší ceny ropy by mohly koncem tohoto roku opět vyvinout tlak na snížení vyhlídek růstu. Problémy v bankovním sektoru budou podle něj nějakou dobu přetrvávat a banky pravděpodobně omezí úvěrování.

Politické změny a více investic jsou podle Malpasse naléhavě potřeba - zejména v menších a nových podnicích. "Pokud žijeme ve světě, kde lidé musí migrovat do jiných zemí, aby získali přístup ke kapitálu, je to výzva," řekl. Malpass také varoval před protekcionismem, protože obchod je klíčový pro hospodářský růst.

"Čelíme tedy jakési krizi likvidity v chudých zemích a také dlouhodobějšímu problému, odkud by se měl růst brát,“ řekl Malpass. "K dosažení růstu je v těchto zemích zapotřebí především produktivita," uvedl a dodal, že hvězdy jim v tuto chvíli ale nejsou příznivě nakloněné.

K hlavním tématům jarního zasedání budou podle zveřejněného programu patřit například boj s inflací, růst světové ekonomiky nebo její fragmentace. Debatovat se ale bude také o umělé inteligenci či budoucnosti kryptoměn. Setkání se zúčastní ministři financí, centrální bankéři a rovněž odborníci na finance a rozvoj z celého světa. Zasedání končí 16. dubna.

Malpass v únoru oznámil, že k 30. červnu z funkce odejde. Jediným kandidátem na nového šéfa SB je americký podnikatel indického původu Ajay Banga, kterého navrhly Spojené státy.

Související

Ilustrační foto

SB varuje před recesí. Odhad růstu světové ekonomiky se horší

Světová banka (SB) dnes zhoršila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 1,7 procenta ze tří procent předpokládaných v červnu. Poukázala na negativní hospodářské důsledky vysoké inflace, rostoucích úrokových sazeb a války na Ukrajině. Varovala, že v případě dalšího nepříznivého vývoje by světová ekonomika mohla sklouznout do recese.

Více souvisejících

světová banka Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Kometa Brno

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení

Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s ČSSZ vnímá obavy zaměstnavatelů ze sankcí spojených s opožděným nebo chybným odesláním Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele. Cílem ministerstva není zaměstnavatele sankcionovat, ale zvládnout tuto zásadní změnu tak, aby v praxi skutečně fungovala.

včera

Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela

Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy