Napětí na Blízkém východě eskaluje a mezinárodní společenství se obává ekonomických důsledků. Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová varovala, že americké útoky na Írán a následná íránská hrozba uzavření strategického průlivu Hormuz by mohly vážně poškodit globální hospodářský růst.
Podle Georgievové MMF pozorně sleduje vývoj cen energií a jejich možné dopady na světovou ekonomiku. „Mohou nastat sekundární i terciární důsledky. Pokud turbulence zasáhnou růstové vyhlídky velkých ekonomik, hrozí domino efekt v podobě snižování globálních prognóz růstu,“ uvedla v rozhovoru pro Bloomberg TV.
Íránský parlament o víkendu odhlasoval uzavření klíčového průlivu Hormuz, který spojuje Perský záliv s Arabským mořem. Touto námořní tepnou proudí až pětina světové spotřeby ropy. Rozhodnutí je reakcí na víkendové letecké útoky amerického prezidenta Donalda Trumpa na íránské cíle.
Uzavření průlivu by znamenalo šok v dodávkách ropy, který by pravděpodobně vedl k prudkému růstu cen energií, následnému nárůstu inflace a zpomalení hospodářského růstu.
Cena ropy krátce po útocích vyskočila o více než 5 % na pětiměsíční maximum 81,40 dolarů za barel, ale později mírně klesla. V pondělí ráno se cena Brentu pohybovala kolem 77,94 dolarů za barel.
Analytici z banky Goldman Sachs odhadují, že pokud by se dodávky ropy skrze Hormuz snížily na polovinu na jeden měsíc a poté zůstaly o 10 % nižší po dalších jedenáct měsíců, cena ropy by mohla dosáhnout až 110 dolarů za barel.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio varoval, že uzavření průlivu by bylo pro Írán „ekonomickou sebevraždou“, a vyzval Čínu, aby Teherán ovlivnila. „Čínská vláda je na ropu proudící skrze Hormuz silně závislá. Měla by s Íránem mluvit,“ uvedl pro Fox News.
Ekonom Holger Schmieding z banky Berenberg považuje situaci v Hormuzském průlivu za „klíčové ekonomické riziko“, ale soudí, že skutečné přerušení dodávek je nepravděpodobné. Pokus o omezení exportu energie by byl podle něj pro Írán velmi riskantní krok.
Analytici z makléřské společnosti RBC Capital Markets ale varují před „jasným a aktuálním rizikem energetických útoků“. Upozorňují zejména na íránské milice v Iráku, které působí v blízkosti ropných zařízení v Basře. Odpověď Teheránu podle nich může přijít v řádu dnů či týdnů.
Společnost Bloomberg zaznamenala, že dva supertankery – Coswisdom Lake a South Loyalty – o víkendu obrátily kurz uprostřed Hormuzského průlivu a zamířily zpět na jih. Každý z těchto tankerů může převážet až 2 miliony barelů ropy.
Finanční trhy na vývoj reagují opatrně. V Londýně index FTSE 100 v pondělí klesl o 0,2 %, přičemž ropné společnosti BP a Shell byly mezi mála růstovými tituly.
Asijské trhy byly smíšené – japonský Nikkei 225 klesl o 0,1 %, australský ASX 200 ztratil 0,4 %, zatímco čínský CSI 300 vzrostl o 0,3 % a hongkongský Hang Seng přidal 0,5 %.
Tradiční „bezpečný přístav“ v podobě zlata oslabil o 0,4 % na 3 354,03 dolarů za unci. Přesto kov v letošním roce zaznamenal několik rekordních maxim, neboť investoři v nejisté době hledají bezpečnější alternativy pro své peníze.
Související
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
Evropský parlament se chystá k zásadnímu kroku. Chce zastavit obchodní dohodu s USA, píše BBC
Ekonomika , Írán , ropa , lodní doprava
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
před 1 hodinou
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
před 2 hodinami
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
před 3 hodinami
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
před 4 hodinami
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
před 4 hodinami
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
před 5 hodinami
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
před 6 hodinami
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
před 7 hodinami
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
před 8 hodinami
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
před 8 hodinami
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
před 9 hodinami
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
před 11 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
včera
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
včera
Tisíce občanek je nutné vyměnit. Přestaly splňovat dnešní požadavky
včera
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
včera
První evropská reakce na požár v Pardubicích. Ozval se Orbán
Aktualizováno včera
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
včera
Íránu se snížila schopnost blokovat průliv, tvrdí Američané po posledních útocích
včera
Rezervy by mohly snížit ceny paliv, naznačil Fiala. Hřib navrhl jinou pomoc lidem
Vládní koalice opakovaně jedná o cenách pohonných hmot v Česku, které reagují na události na Blízkém východě. Podle Radima Fialy (SPD) by se mohlo zvážit i použití paliv ze státních rezerv. Opoziční poslanec Zdeněk Hřib (Piráti) v té souvislosti navrhl snížení daně na základní potraviny.
Zdroj: Jan Hrabě