Ukrajina zařadila rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank International (RBI) na svůj seznam "mezinárodních sponzorů války" vzhledem k pokračujícímu podnikání instituce v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké ukrajinské agentury pro předcházení korupci NAZK.
Banka v prohlášení mimo jiné uvedla, že svou budoucnost v Rusku zatím vyhodnocuje.
Jedna z největších rakouských bankovních skupin působí ve 14 zemích střední a východní Evropy, včetně Česka. V regionu má 17,2 milionu zákazníkům. V Rusku působí od roku 1996 a patří mezi "systémově zásadní ruské banky".
Banka loni 17. března ohlásila, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu zvažuje odchod z Ruska. Nyní v prohlášení poskytnutém agentuře APA v reakci na ukrajinské rozhodnutí uvedla, že RBI stále prověřuje všechny strategické možnosti ohledně budoucnosti své ruské pobočky, ale vzhledem ke složitosti situace tento proces stále probíhá. Banka připomněla humanitární pomoc poskytovanou Ukrajině a ujistila, že na anektovaných územích nepodniká, drží se rakouských a unijních norem a respektuje územní celistvost Ukrajiny.
"Důvodem zařazení mezi mezinárodní sponzory války je i to, že po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu banka pokračovala v podnikání v Rusku," vysvětlila agentura NAZK. Raiffeisen podle ní na 200 procent využila západní sankce proti Rusku, které způsobily stažení jejích konkurentů z ruského trhu.
Raiffeisen patří k nejdůležitějším finančním kanálům, jejichž prostřednictvím ruský byznys uskutečňuje operace v dolarech a eurech. Díky tomu získává banka obrovské zisky, ze kterých svými daněmi financuje rozpočet země-agresora, uvedla ukrajinská agentura.
Do ruského rozpočtu loni banka odvedla téměř pětkrát více než v předválečném roce - 559 milionů eur (asi 13,2 miliardy Kč). "To se rovná ceně 95 ruských střel s plochou dráhou letu Kalibr, které teroristický stát pravidelně odpaluje na ukrajinská města," uvedla NAZK.
Raiffeisen podle NAZK nejenže oficiálně uznává separatistické republiky na okupovaném východě Ukrajiny přes své ruské zastoupení, ale i poskytuje zvýhodněné půjčky ruským okupantům. Podle NAZK tak banka fakticky odměňuje ruskou armádu za válečné zločiny. Banka se také podřizuje ruské propagandě, když válku nazývá "speciální vojenskou operací".
Raiffeisen podle ukrajinské centrální banky neudělala žádný posun k rozhodnutí stáhnout se z ruského trhu, naopak zůstává aktivním hráčem na bankovním trhu v Rusku, kde usiluje o zvětšení svého úvěrového portfolia.
"Všechny tyto fakty a pokračování operací Raiffeisen Bank v Rusku znamenají přímou podporu a sponzorování terorismu," uvedla ukrajinská agentura.
Deník podotkl, že vedení rakouské Raiffeisen Bank International posuzovalo možnou výměnu aktiv s ruskou spořitelnou Sberbank, aby získalo loňské výnosy z Ruska, které nemůže vyvézt kvůli omezením zavedeným ruskými úřady.
Související
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
Fico požaduje, aby EU zatlačila na Ukrajinu ohledně dodávek ropy
Ukrajina , Raiffeisenbank , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
22. března 2026 21:51
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
22. března 2026 21:02
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
22. března 2026 19:54
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
22. března 2026 19:19
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.
Zdroj: David Holub