Umělá inteligence uvažující jako člověk? Altman mohl být odvolán kvůli průlomu v oblasti AGI, tvrdí Reuters

Skupina výzkumníků z americké společnosti OpenAI varovala správní radu před možným průlomem v oblasti umělé inteligence (AI), který by mohl ohrozit lidstvo. Mělo se tak stát předtím, než rada odvolala šéfa společnosti Sama Altmana. 

Uvedl to agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Dopis a průlom v oblasti AI byly podle zdrojů klíčovými momenty před Altmanovým odvoláním, k němuž došlo minulý týden.

OpenAI, firma stojící za populárním nástrojem ChatGPT, vyvinula projekt nazvaný Q* (Q Star), který někteří zaměstnanci považují za možný průlom v oblasti obecné umělé inteligence (artificial general intelligence - AGI). Projekt byl schopen řešit matematické úlohy, což je považováno za důležitý krok vývoje generativní umělé inteligence.

Generativní AI, včetně modelu ChatGPT, je dobře známa v oblasti psaní a překladu jazyka, ale její schopnosti v matematice by znamenaly významný pokrok směrem k obecné umělé inteligenci, která by byla schopna uvažovat podobně jako lidská inteligence.

Výzkumníci zdůraznili v dopise správní radě schopnosti a potenciální nebezpečí, které tento vývoj představuje, a zdroje uvádějí, že tyto obavy a další faktory mohly hrát roli v rozhodnutí odvolat Sama Altmana. 

Ten se ale nakonec opět ujme pozice generálního ředitele ve společnosti, oznámila firma na síti X. Na dočasnou pozici generálního ředitele byl místo něj jmenován bývalý šéf platformy Twitch, Emmett Shear.

Altman přešel do Microsoftu, který OpenAI podporuje. Tato změna ale vyvolala hrozbu odchodu většiny zaměstnanců OpenAI, pokud by celá správní rada nerezignovala a Altman se nevrátil.  

Firma OpenAI uvedla, že s Altmanovým návratem souhlasila a došlo k částečné obměně správní rady. Novými členy rady budou šéf podniku Salesforce Bret Taylor, bývalý americký ministr financí Lawrence Summers a šéf společnosti Quora Adam D'Angelo. Ti byli zvoleni do rady v rámci částečné restrukturalizace, a to včetně jednání o Altmanově návratu.

"Miluji OpenAI a vše, co jsem v posledních dnech udělal, sloužilo tomu, abych udržel tento tým a jeho poslání pohromadě. Když jsem se v neděli večer rozhodl připojit k Microsoftu, bylo jasné, že to byla pro mě i pro tým ta nejlepší cesta. S novou správní radou a podporou šéfa Microsoftu Saty Nadelly se těším, až se vrátím do OpenAI a navážu na naše silné partnerství s Microsoftem," napsal na platformě X Altman.

Před rokem OpenAI uvedla na trh chatbota ChatGPT, což vzbudilo zájem o generativní umělou inteligenci. Tím se rozpoutala soutěž mezi technologickými firmami v oblasti vývoje tohoto typu umělé inteligence.

Generativní umělá inteligence se vyznačuje schopností vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele, což je dosaženo prostřednictvím tréninku na rozsáhlém množství dat. 

Související

Více souvisejících

OpenAI umělá inteligence (AI) Sam Altman

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy