USA prodlouží dočasné osvobození od cel na 352 produktů z Číny o devět měsíců

Spojené státy prodlouží o devět měsíců dočasné osvobození od cel u 352 kategorií čínských výrobků. Osvobození od cla pro toto zboží mělo skončit na konci letošního roku. Oznámil to dnes Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR).

Cla zavedl v době vrcholu obchodní války mezi USA a Čínou bývalý americký prezident Donald Trump. Ten využil k uvalení cel paragraf 301 amerického obchodního zákona, jenž umožňuje uvalovat sankce proti zemím, které podle Washingtonu porušují pravidla světového obchodu. Výjimka zahrnuje průmyslové komponenty, jako čerpadla a elektromotory, některé automobilové díly, chemikálie, jízdní kola či vysavače.

USTR dodal, že se rozhodl osvobození prodloužit, protože plánuje komplexní čtyřletou revizi cel zavedených Trumpem podle paragrafu 301 na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA činí zhruba 370 miliard USD (8,5 bilionu Kč). Revize má být hotová do konce nejnovější výjimky, napsala agentura Reuters.

Paragraf 301 amerického obchodního zákona z roku 1974 dává prezidentovi možnost podniknout veškerá vhodná opatření, aby dosáhl zrušení jakéhokoliv činu, politiky nebo praktiky zahraniční vlády, které porušují mezinárodní obchodní dohody nebo jsou neodůvodněné, nesmyslné nebo diskriminační a jsou zátěží nebo omezením pro americký obchod. Zákon nevyžaduje, aby vláda čekala s odvetnými opatřeními až do rozhodnutí Světové obchodní organizace (WTO).

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Čína clo USD

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení o plánech Ruska na rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. Tuto informaci uvedl na nedávném jednání své bezpečnostní rady, kde současně diskutoval s nejbližšími spolupracovníky o neutralizaci hrozeb ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy