KOMENTÁŘ: Populismus je rakovinou demokracie. A Babiš mu holduje tělem i duší

Včerejšek a dnešek ukáže, jak úspěšné byly předvolební kampaně jednotlivých stran a hnutí. Jejich různorodost je kořením demokracie. I když si toho ani nevšimneme, určí, jak je v zemi zdravá. Máme velkou spoustu kandidujících stran a ještě daleko více lidí, kteří jsou odhodlaní do voleb jít a při svých kampaních se dívat do očí potenciálních voličů. V tom je ta krása i překážka demokracie. Někteří se při pohledu na své voliče snaží vykonstruovat program, který myslí vážně a nesledují jím čistě jen své zájmy. Jiní jsou ale ochotni lhát „až do roztrhání těla“.

Bývalý předseda vlády Andrej Babiš je momentálně souzen a na jeho hlavu padají mimo jiné obvinění o zatažení vlastního syna na Krym a falšování jeho podpisu. To vše ve stínu soudu kvůli dotačnímu podvodu, kdy čerpal peníze od Evropské unie na svou stavbu Čapího hnízda. Akcie poté přerozdělil mezi svou rodinu. Je to tak hodný otec a manžel, nebo velice vynalézavý podvodník?

Mnoho českých voličů je schopno zavírat oči před naprosto zjevnými a nelegálními věcmi. Zároveň věnují zvýšenou pozornost krokům, které sice nemusí být úplně ideální, ale jsou v mezích zákona. Přesně tento trend se ukazuje nyní. Jako v každé době se nadává na vládu, organizují se protesty, lidé jsou nespokojení. Zcela očekáváná věc, když vládní koalice dostala něco přes polovinu hlasů, tak z logiky věci se může stát, že se najde mnoho odpůrců, kteří se na tom Václaváku sejdou a protestují. Ale to je další z procedur demokracie, která potřebuje slyšet lidi a názor lidí.

Dobrý politik se pozná podle toho, že lidi slyší. Pokud lidem vadí slabá komunikace ze strany vlády a rostoucí ceny, tak by měl podniknout jasné a funkční kroky ke zjednání nápravy. Ruku na srdce, alespoň nějaká snaha se ze strany vládní koalice objevuje. Fungování v rámci takto vážné energetické krize a narušení evropské bezpečnosti je náročný úkol, který nemusí zvládnout ani ti nejlepší.

Pravidelně v neděli se jako nejpálivější koření demokracie objevuje pořad „Čau, lidi“, ve kterém se expremiér rozvykládá o nejaktuálnějších tématech, hází špínu na všechny strany, vytahuje fotky a zdánlivě nesouvisející grafy, a říká: „Za mě by toto nebylo“. Občas svá tvrzení okoření příspěvkem na Facebooku, že vláda už zdražila i pivo, a spory mezi lidmi jsou na světě. Populismus je jako rakovina politiky, se kterou je třeba se smířit a zřejmě ji u nás na nějakou dobu i akceptovat. Ostatně ji vytrvale podporuje asi 30 % voličů. Logika populismu je z principu velmi jednoduchá a zároveň účinná. Silná slova, která v případě jejich nepravdivosti populista „uvede na pravou míru“ tak, aby alespoň částečně odpovídala jeho činům. Volič, který politiku nesleduje a nezajímá ho, ale k té urně jednou za pár let zajde, pak vidí tyto rádoby výsledky a podpora populismu roste.

Jeden z těchto lidí, Andrej Babiš, nyní stanul před soudem a je schopen se podívat do očí vlastnímu synovi, kterému opravdu silně ublížil. Je to chybějící svědomí nebo tvrdá racionalita, kdy ve všem vidí byznys a pronásledování vlastních politických ambicí? Možná od obojího trochu, každopádně několikrát obviněná osoba již z principu není obviněna neprávem. Je vůbec možné, aby Babiš přiznal chybu? Nikoliv, je to populista tělem i duší.

Za roky, kdy byl a je u moci, se ze slova populista stal pro mnoho lidí spíše příznivý pojem. Není tomu tak. Jak jsem již zmínil, populismus je rakovinou demokracie. V České republice by už léta neměl co dělat, je to záležitost autoritativnějších režimů, kdy je nutné ovlivnit daleko větší masy, pokud politik chce vládnout svou cestou. O ruském fašismu se v tomto ohledu ani mluvit nedá. Jako přesný příklad může sloužit politika tureckého prezidenta Recepa Erdogana, který činí přesně takové kroky, aby byl vidět a které jsou alespoň na první pohled přínosné. Poslední dny se staví proti ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a snaží se podpořit Ukrajinu. Zkrátka to situace vyžaduje a svou pozici si potřebuje udržet.

Jenže když už dokonce nejvyšší auditoři Evropské komise u Babišova Agrofertu objevili pochybení, jak je vůbec možné, že ještě stále dokáže hovořit o svých potenciálních kandidaturách na prezidenta či dokonce premiéra? Mám osobní názor, že se snaží držet zuby nehty starého rozpoložení v české společnosti a provolávat nevinnost a génia své osoby, dokud jeho voliči nedostudovali nebo nezemřeli. Je to kruté, ale je to realita.

Upřímně pociťuji lítost nad tím, že lidem nevadí soud, záměrné umlčování jeho blízkého okolí a ubližování jeho vlastnímu synovi. To, že byl součástí StB pod krycím jménem Bureš raději ani nezmiňuji – nezměnilo to situaci v roce 2017, nezmění ji to ani teď. Pokud hnutí ANO dostane tak velký podíl hlasů, jak ukazovaly nejnovější průzkumy, je to selhání demokracie u nás a Česká republika bude mít v příštích dekádách co napravovat. Již teď je potřeba napravovat zhruba pětadvacetiletý demokratický proces, který za celou dobu od roku 1989 dokázal zlikvidovat až tento muž.

Související

Více souvisejících

Volby Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Vladimir Putin

Putin dál přichází o spojence. Arménie žádá o pomoc raději Macrona

Arménie požádala francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby předsedal mírovým rozhovorům s Ázerbájdžánem. To představuje novou výzvu pro ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž má v důsledku války na Ukrajině stále slabší vliv na regionální spojence Moskvy. Tato urážka od tradičního Putinova spojence následovala po katastrofálním summitu šesti bývalých sovětských republik, píše list The Guardian.

před 16 minutami

před 26 minutami

Ilustrační fotografie.

Bloomberg varuje před nedostatkem nafty. Dotkl by se všeho, upozorňuje

Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní auta, autobusy, lodě a vlaky, ale také stroje ve stavebnictví, výrobě a zemědělství. Používá se také při vytápění domácností a vzhledem k vysoké ceně zemního plynu se na některých místech používá k výrobě elektřiny. V nejbližších měsících ale bude téměř každý region na této planetě bojovat s nedostatkem nafty, a to v době, kdy krize v zásobování téměř všech světových trhů s energie zhoršila inflaci a utlumila ekonomický růst. Důsledky mohou být obrovské, upozornila agentura Bloomberg.

před 28 minutami

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř hvězdou Netflixu? Streamovací platforma o něm chce mít dokument

Americká streamovací služba Netflix má v úmyslu natočit dokument o českém podnikateli Radovanu Krejčířovi, který nyní pobývá v jihoafrickém vězení. Netlix už kvůli svému záměru oslovil Krejčířovy právní zástupce, informoval portál News 365. Právnička Nastasja Otrebskiová to jako svědkyně potvrdila u soudu ve městě Kempton Park, který se zabývá obviněním, že se Krejčíř v roce 2016 pokusil o útěk z vězení.

před 41 minutami

Neymar a Pelé

Rána pro favorita. Brazílie se ve skupině už bude muset obejít bez zraněného Neymara

Přestože zpočátku by nikdo nehádal, a to ani sám brazilský kouč Tité, že z duelu se Srbskem odejde hvězdný útočník Neymar se zraněním, v pátek se tato zpráva potvrdila. Favorit celého turnaje v Kataru tak po výborném vstupu do šampionátu (2:0 nad Srbskem) vstřebává informaci, kterou si nepřál v Brazílii nikdo. Kvůli poraněným vazům v kotníku se totiž Neymar rozhodně nepředstaví ve zbytku skupiny G.

před 58 minutami

Hasiči

Hasiči každoročně evidují v závěru roku kolem 1200 požárů

V období adventu a vánočních svátků hasiči vyjíždí každoročně ke zhruba 1200 požárům, jejich počet je v posledních letech stabilní. Třetina z nich vzniká v domácnostech, nejčastěji od zápalek, svíček, prskavek a vánoční pyrotechniky. Vyplývá to ze statistik hasičů, které má ČTK k dispozici.

před 1 hodinou

Očkování, ilustrační fotografie.

Vědci slibují univerzální vakcínu proti chřipce v dohledné době

Univerzální vakcína proti chřipce, která chrání proti všem kmenům viru, by mohla být k dispozici během příštích dvou let. Stanici BBC to řekl virolog John Oxford z londýnské univerzity Queen Mary. Očkovací látka proti všem kmenům viru je považována za významný krok v ochraně před potenciálně ničivou pandemií chřipky.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Exekutor chce po českém dlužníkovi v průměru téměř půl milionu korun

Průměrná částka bez penále, úroků a dalších poplatků, kterou po dlužníkovi vymáhá exekutor, přesáhla letos 488.500 korun. Za první pololetí se tak zvedla o více než 5600 korun. Polovina lidí v exekuci má splatit jistinu přes 148.000 korun. Na konci června mělo 683.239 zadlužených téměř 4,17 milionu exekucí. Vyplývá to z údajů Exekutorské komory ČR. 

před 1 hodinou

Čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching nabídl Kim Čong-unovi spolupráci na míru, o raketách se nezmínil

Čínský prezident Si Ťin-pching nabídl severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi spolupráci na míru a rozvoji v regionu. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na severokorejská státní média. Severokorejská agentura KCNA nezmínila nedávné severokorejské raketové testy, které znepokojují sousedy KLDR, například Japonsko a Jižní Koreu, a porušují rezoluce OSN.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Karel Janeček

Kandidáti na prezidenta: Nelze to statisticky dost dobře vysvětlit, říká Janeček k vyřazení z voleb. I Diviš bude reagovat

Uchazeči o post prezidenta podnikatelé Karel Diviš, Karel Janeček i Karel Březina se odvolají proti rozhodnutí ministerstva vnitra, které je nezaregistrovalo do lednových voleb. Řekli to dnes ČTK nebo sdělili médiím. Úřad Divišovi uznal 49.884 podpisů, Janečkovi 48.091 a Březinovi 45.894, potřebovali jich minimálně 50.000. Soud se bude zřejmě muset zabývat odvoláním i dalších kandidátů.

před 3 hodinami

Participants pose nude during sunrise on Sydney's Bondi Beach for US art photographer Spencer Tunick, to raise awareness for skin cancer, on November 26, 2022.

V Sydney se svléklo 2500 lidí, aby upozornili na velký problém

Na jedné ze známých pláží v Sydney se dnes svléklo 2500 lidí, aby upozornili na nebezpečí rakoviny kůže. Lidé pózovali pro amerického fotografa Spencera Tunicka, který je známý svými hromadnými fotografiemi nahých lidí. Počet účastníků se více méně shoduje s počtem lidí, kteří v Austrálii ročně zemřou v souvislosti s rakovinou kůže, napsala agentura AFP.

před 3 hodinami

Kosmická loď Orion vstoupila na oběžnou dráhu kolem Měsíce (25. listopadu 2022).

VIDEO: Kosmická loď Orion vstoupila na oběžnou dráhu kolem Měsíce

Kosmická loď Orion vstoupila v pátek pozdě večer SEČ na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Orion zůstane na oběžné dráze zhruba týden a pak začne cestu zpět na Zemi, uvedla agentura AP. Cesta kosmické lodě má prověřit podmínky pro návrat astronatů na Měsíc.

před 3 hodinami

Praha

Do ulic Prahy dnes vyjedou vánočně nazdobená vozidla MHD

Do pražských ulic dnes po setmění vyjedou vánočně nazdobená vozidla MHD. Jízdě bude předcházet požehnání sochy svatého Kryštofa, který je patronem řidičů a cestujících, a rozsvícení vánočního stromu v Muzeu MHD ve střešovické vozovně.

Aktualizováno před 3 hodinami

Vitalij Kličko, Kyjev (Ukrajina)

Zelenskyj nezvykle ostře kritizoval vedení Kyjeva

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval nezvykle ostře kyjevskou radnici za nedostatečnou pomoc lidem, kteří kvůli ruským útokům zůstali bez elektrické energie. Podle ukrajinského prezidenta kyjevské vedení musí vyvinout větší nasazení, napsala agentura Reuters. Kyjevský starosta Vitalij Kličko na prezidentovy kritiky zatím nereagoval.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Staroměstské náměstí

Vánoční trhy 2022 na Staroměstském náměstí startují

Na Staroměstském náměstí v Praze dnes začínají vánoční trhy. Budou se konat po dvou letech, kdy jejich pořádání znemožnila vládní rozhodnutí, která měla zamezit šíření koronaviru. Dnes se také poprvé rozsvítí vánoční strom, svítit bude každý den až do Tří králů od 16:00 do půlnoci. Stánky prodejci otevřou každý den od 10:00 do 22:00.

před 4 hodinami

Drogy

Albánská policie našla 450 kilogramů kokainu v zásilce hnojiva

Albánská policie dnes oznámila, že odhalila přes 450 kilogramů kokainu v nákladních autech v zásilce hnojiva z Kolumbie. Policie nákladní vozy zastavila ve městě Fier, asi 100 kilometrů jihozápadně od Tirany, kde odhalila laboratoř pro konečné zpracování kokainu, píše web stanice Fox News.

před 4 hodinami

Huawei, ilustrační foto

Konec Huawei a ZTE v USA: Americký úřad zakázal dovoz nových komunikačních technologií čínských firem

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes vydala pravidla zakazující dovoz do USA nových modelů telekomunikačních zařízení od několika čínských firem, a to včetně společností Huawei či ZTE. Zákaz se týká i dovozu bezpečnostních kamer a souvisejícího vybavení. Podle úřadu tyto technologie představují "nepřijatelné riziko" pro americkou národní bezpečnost. Huawei odmítl rozhodnutí komentovat a další firmy se zatím nevyjádřily, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Rusko přidalo exstarostu Jekatěrinburgu Jevgenije Rojzmana na seznam zahraničních agentů

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo opozičního politika Jevgenije Rojzmana mezi takzvané zahraniční agenty, informoval dnes ruský servis BBC.

Zdroj: ČTK

Další zprávy