Po celém Česku pokořeny teplotní rekordy, v Ústí bylo skoro 17 stupňů

Praha - V Čechách a na Moravě dnes padly teplotní rekordy. Zřejmě nejtepleji bylo v Ústí nad Labem-Vaňově, kde naměřili 16,8 stupně Celsia. Přes 16 stupňů hlasí i jih Moravy.

V pražském Klementinu, kde měří teplotu od roku 1775, rekord vydržel. Pracovník ČHMÚ kolem 16:00 ČTK řekl, že tam bylo 15,2 stupně, zatímco v roce 1991 stanice naměřila 16,7 stupně Celsia.

Absolutní rekord pro leden dnes zaznamenali například na stanici v Průhonicích u Prahy, kde bylo 14,7, zatímco dosavadní rekord byl 12,6 stupně a byl z 30. ledna 2013.

V Jablonném v Podještědí naměřili dnes 14,4, což je o dvě desetiny víc než 10. ledna 1991, v České Lípě dnes bylo 15,4 stupně, dosavadní rekord 14,8 stupně byl také z 10. ledna, ale roku 1991. V Liberci padl rovněž rekord platný pro celý měsíc leden, byl z 10. ledna 1991, kdy tam bylo 13,5, zatímco dnes tam naměřili 14,2 stupně.

Rekord vztahující se konkrétně k 10. lednu dnes zaznamenali na dvou stanicích meřících déle než 100 let, a to v Havlíčkově Brodě, kde bylo 13,7 °C, a dosud platný rekord z roku 2007 tak teplota přesáhla o tři desetiny. V Teplicích, kde měří stanice teplotu už 115 let, bylo dnes 15,6 nad nulou. Do dneška tam rekordem pro 10. leden byla teplota 15,1 stupně, a to z roku 1991.

Psali jsme: Zima si dala jen krátkou přestávku: Opět se ochladí, únor začne mrazivě  

Na šesti místech Jihomoravského kraje dnes padly teplotní rekordy, řekla ČTK Jitka Kučerová z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Podle ní pocházely na všech místech rekordy z roku 2007. Nejtepleji bylo v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku, kde teploměr ukázal 16,4 stupně Celsia.

Kromě Brodu nad Dyjí se zbylá místa nacházejí na Brněnsku. "V Brně Žabovřeskách bylo dnes 15,5 stupně. Dosavadní rekord z roku 2007 byl 14,3 stupně," informovala Kučerová.

Teplo bylo i v Brně Tuřanech. Osm let starý rekord 13,3 stupně překonalo dnešních 15,7 stupně. V Lednici na Břeclavsku byl osm let starý rekord 15,2 stupně, který dnes převýšila hodnota 15,9 stupně.

Související

Více souvisejících

Teplotní rekordy Počasí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

před 5 hodinami

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

před 11 hodinami

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump dal v rozhovoru pro server Politico jasně najevo, kdo drží klíče k ukončení války na Ukrajině. Před plánovanou nedělní schůzkou s Volodymyrem Zelenským na Floridě Trump sebevědomě prohlásil, že jakýkoliv ukrajinský návrh má váhu pouze tehdy, pokud jej on sám posvětí. „On nemá nic, dokud to neschválím já. Takže uvidíme, s čím přijde,“ komentoval Trump Zelenského snahy o diplomatický průlom.

včera

Polsko rozmísťuje na hranici s Ruskem a Běloruskem protitankové zátarasy

Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry

Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.

včera

Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti

Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy