Praha - Na území celé České republiky začnou v neděli dopoledne řádit velmi silné bouřky. Varování, které vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od nedělních 10.00 hodin do pondělních 6.00.
Během přívalových bouřek budou úhrny srážek dosahovat až 50 milimetrů za hodinu a vyloučit nelze podle meteorologů i úhrny vyšší. To způsobí rychlé zvedání hladin řek v místech, kde bouřka udeří. Ojediněle se také vyskytnou kroupy a místy silné nárazy větru, které budou dosahovat rychlosti v nárazech 25 m/s nebo i silnější.
V Plzeňském, Libereckém a Ústeckém kraji platí až do odvolání povodňová pohotovost. Obzvlášť na pozoru by se měli držet obyvatelé Libereckého kraje, kde byl dokonce vyhlášen stav povodňového ohrožení. Říčky Smědá v Předlánce a Řasnice ve Frýdlantu-Řásních již dosáhly třetího stupně povodňového nebezpečí.
"Vzhledem k očekávaným srážkám a zejména k aktuálnímu nasycení povodí očekáváme v českých regionech zasažených výraznějšími srážkami vzestupy hladin s možností dosažení prvního nebo i druhého stupně povodňového nebezpečí," předpovídá dále Český hydrometeorologický ústav.
Oblačnost by měla vytrvat nad českým územím až do úterý, teprve pak by měla začít ubývat.
Související
Počasí aktuálně: Pondělní bouřky budou i velmi silné, varují meteorologové
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
USA tlačí na Netanjahua, aby nestavěl překážky mírovému plánu pro Pásmo Gazy
před 2 hodinami
Trump omezil rozsah vojenských cvičení. Vyvolal pochybnosti o spolehlivosti USA
před 3 hodinami
Trump pohrozil vojenským úderem Ománu
před 4 hodinami
Krev nemá prázdniny. Ministerstvo nabádá k darování krve, zásoby se tenčí
před 5 hodinami
Sbohem velké hvězdě. Ve Walesu se konečně rozloučili s Bonnie Tyler
před 6 hodinami
Muzea a galerie budou jednou měsíčně přístupné zdarma, oznámilo ministerstvo
před 6 hodinami
Alžběta II. přála Česku prosperitu, ukazuje znovuobjevené psaní od královny
před 7 hodinami
Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii
před 8 hodinami
Policie varuje majitele konkrétního typu auta. Za tři dny zmizelo devět vozidel
před 9 hodinami
Počasí aktuálně: Pondělní bouřky budou i velmi silné, varují meteorologové
před 9 hodinami
Noční útoky zasáhly Rusko i Ukrajinu. Oběti jsou hlášeny z obou zemí
před 10 hodinami
Exministr Blažek si stěžoval u Ústavního soudu. Narazili i další obvinění
před 11 hodinami
Nečekaná smrt slavné herečky. Zemřela Hayden Panettiere
před 12 hodinami
Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci
před 12 hodinami
Vražda ženy v Českých Budějovicích. Policie dopadla podezřelého
před 14 hodinami
Počasí přineslo do Česka v uplynulém týdnu rekordní tropy i mrazy
včera
Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek
včera
Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste
včera
AI bude řídit, lidé rozhodovat. NATO vybuduje na východě rozsáhlou dronovou síť
včera
Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace
V ruských domácnostech i na sociálních sítích stále častěji rezonuje otázka, zda prezident Vladimir Putin vyhlásí další vlnu mobilizace. Ruská armáda čelí značným ztrátám na ukrajinské frontě, zatímco zájem o dobrovolný vstup do vojska výrazně opadá. Vzhledem k tomu, že Kreml trvá na svých územních nárocích a letní ofenzíva stagnuje, potýká se vedení země se závažným nedostatkem lidských sil. Podle aktivisty Alexeje Tabalova je čím dál těžší sehnat lidi ochotné bojovat, a to i za astronomické finanční částky.
Zdroj: Libor Novák