V bouřkách na jihu Česka může dnes odpoledne a v noci na pondělí spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne síly vichřice. Bouře hrozí v celé zemi a mohou se objevit také povodně. Vyplývá to z dnes zveřejněné výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Bouřky se mohou objevit i v pondělí a noci na úterý. Výstraha před záplavami tak platí ve většině Česka až do úterního poledne.
Původně ČHMÚ předpokládal, že dnes v bouřkách naprší nejvýše 50 milimetrů srážek, tedy 50 litrů na metr čtvereční. Dnes ale výstrahu zpřísnil. V celé zemi hrozí od dnešních 15:00 do pondělních 03:00 přívalové deště s až 60 milimetry srážek, a v části Jihočeského a Jihomoravské kraje a Vysočiny dokonce až 80 milimetry. Ve zmíněných regionech na jihu se může objevit i silnější vítr - o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, zatímco ve zbytku republiky bude mít zřejmě rychlost do 70 kilometrů za hodinu.
V celém Česku se při bouřkách mohou vyskytnout i kroupy a blesky. Lidé by si měli podle meteorologů dát pozor na zaplavení sklepů či podjezdů, podemletí silnic a na pády větví a stromů.
Další silné bouřky s krupobitím se mohou objevit v celém Česku také od pondělních 12:00 do úterních 03:00. Zvláště silné budou opět na jihu země, kde může spadnout až 50 milimetrů srážek a vítr bude mít v nárazech rychlost až 70 kilometrů za hodinu.
Na většině území hrozí od dnešního večera až do úterního poledne kvůli opakujícím se bouřkám záplavy. Výjimkou jsou jen kraje na východě země - většina Jihomoravského a Moravskoslezského kraje, část Olomouckého a celý Zlínský kraj. Největší nebezpečí záplav bude v Plzeňském kraji, kde mohou hladiny řek vystoupat v noci na pondělí a v pondělí ráno na druhý i třetí stupeň povodňové aktivity ze tří. V ostatních regionech se mohou řeky podle ČHMÚ dostat na nejnižší, první stupeň, i když nelze vyloučit i nárůst hladin na druhý.
Související
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
Počasí ukáže jinou tvář. Z tropů se vyvinou až velmi silné bouřky, platí varování
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
před 2 hodinami
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
před 3 hodinami
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
před 3 hodinami
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
před 4 hodinami
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
před 5 hodinami
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
před 6 hodinami
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
před 7 hodinami
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
před 7 hodinami
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
před 8 hodinami
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
před 9 hodinami
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
před 10 hodinami
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
včera
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
včera
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
včera
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
včera
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
Při výbuchu v průmyslovém areálu v rotterdamském přístavu v čtvrtek krátce po poledni zahynul jeden člověk a několik dalších osob utrpělo zranění. K události došlo ve firmě sídlící v ulici Moezelweg v oblasti Europoort.
Zdroj: Libor Novák