Sever Itálie zasáhly mohutné deště a záplavy, několik mrtvých

Sever Itálie dnes opět zasáhly silné deště a záplavy, které si na severovýchodě země vyžádaly jednu oběť. Další člověk se v důsledku záplav pohřešuje, uvedla agentura ANSA. Zaplavena byla opět skoro třetina Benátek, které minulý měsíc zasáhly nejhorší povodně za posledních 50 let. Podle televize Rai se výrazně zvýšila i hladina jezera Como.

Obzvláště kritická je situace v regionu Ligurie na severozápadě, kde bouři provázel silný vítr o rychlosti až 120 kilometrů v hodině. Ve Ventimiglii na hranicích s Francií byly až sedmimetrové vlny. Předseda regionu Giovanni Toti vyzval obyvatele, aby pokud možno nevycházeli ze svých domovů. V okolí přístavního města Imperia muselo být kvůli nebezpečí sesuvu půdy evakuováno několik rodin.

Pro celou Ligurii dnes platí nejvyšší stupeň nebezpečí. Hasiči už museli zasahovat u desítek případů, kdy například vyprošťovali auta, odstraňovali následky sesuvů a čerpali vodu ze zatopených prostor.

Ligurii sužovaly záplavy naposledy před necelým měsícem. Úřady musely tehdy uzavřít část dálnice, která spojuje Janov a Nice, a poblíž Savony se zřítil viadukt na dálnici A6 spojující Savonu s Turínem.

Prudké srážky zasáhly dnes také Lombardii a region Furlánsko-Julské Benátsko, kde zemřel řidič, jehož auto strhl proud vody. U Florencie úřady pátrají po motocyklistovi, jehož strhl proud do řeky.

Voda dnes zaplavila také skoro třetinu Benátek, když ráno dosáhla úrovně 120 centimetrů nad normální hladinu moře. V neděli a pondělí se očekává opět vysoká voda, až 130 centimetrů nad obvyklou úroveň moře.

Benátky se přitom ještě nevzpamatovaly z rekordních záplav z poloviny listopadu, kdy takzvaná acqua alta (vysoká voda) při přílivu dosáhla až 1,87 metru. Zaplavena byla i významná památka bazilika svatého Marka a na stejnojmenném náměstí bylo přes metr vody. Benátky zažívají od podzimu do jara záplavy poměrně často, ty z minulého měsíce ale byly nejhorší od roku 1966.

Frontální systém, který nepříznivé počasí na sever Itálie přinesl, se teď přesouvá k jihu a podle meteorologů přetrvá do pondělí. Záplavy a silný vítr už zasáhly i Řím a jihoitalskou Kampánii.

Související

Ilustrační fotografie.

Život v izolaci a špatné hygieně. Itálie žije kauzou odebrání dětí rodičům

Itálií hýbe případ britsko-australské rodiny, které soud odebral tři děti kvůli životu v izolované a hygienicky nevyhovující usedlosti v lesích Abruzza. Zásah následoval po otravě houbami a šetření sociálních služeb. Rodiče zásadně nesouhlasí a tvrdí, že jsou trestáni za volbu žít mimo systém. Kauza vyvolala politické spory i silnou veřejnou podporu rodiny, o jejímž osudu rozhodnou nadcházející posudky.
Sergej Lavrov

Italský deník odmítl publikovat rozhovor s Lavrovem. Moskva zuří

Mezi ruským ministerstvem zahraničí a italským deníkem Corriere della Sera došlo ke sporu ohledně rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, který nebyl zveřejněn. Ruská strana to označuje za cenzuru, zatímco vedení italského deníku tvrdí, že Moskva předložila „nezměrný text plný obvinění a propagandistických tezí“ a odmítla novinářský dialog.

Více souvisejících

Itálie Povodně

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 57 minutami

Donald Trump

Trump lže světu do očí. Sliboval konec válek, jenže teď by se ho měla bát i Evropa

Americký prezident Donald Trump během prezidentské kampaně opakovaně sliboval, že Spojené státy nebudou zahajovat nové války, a naopak se zaměří na ukončení těch starých. Tento slib byl klíčovým pilířem jeho politického úspěchu – apeloval na frustraci americké veřejnosti z nekonečných konfliktů a drahých zahraničních intervencí. O rok později je však zřejmé, že mezi proklamovaným cílem a reálnou praxí zeje hluboká a nepřekročitelná propast.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Macinka

Macinka obvinil prezidenta z kádrování. Motoristé trvají na Turkovi

Motoristé i nadále trvají na tom, aby se Filip Turek stal ministrem životního prostředí. V Partii na stanici CNN Prima News to řekl šéf diplomacie Petr Macinka (AUTO), který je momentálně pověřen řízením resortu životního prostředí. Prezident Petr Pavel odmítá Turka jmenovat, poslanec se jej chystá zažalovat. 

před 3 hodinami

Nicolas Maduro

Historie amerických speciálních sil. Zajetí Madura připomíná chvíle slávy i selhání

Bleskové dopadení venezuelského prezidenta Nicoláse Madura se stalo nejnovější kapitolou dlouhé historie amerických speciálních operací. Od zabití Usámy bin Ládina a Abú Bakra al-Bagdádího přes invazi do Panamy a zajetí Manuela Noriegy a katastrofu Black Hawk Down se opakuje stejný vzorec. USA dokážou udeřit kdekoli na světě, otázkou však zůstává, jakou cenu za tyto zásahy platí státy, na něž míří, i samotný Washington. Zásah Absolute Resolve, plánovaný v utajení a bez souhlasu Kongresu, otevírá debatu o hranicích americké moci, mezinárodním právu i o tom, co ještě lze vydávat za „spravedlnost“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zima, ilustrační fotografie.

Zimní počasí bude nebezpečné. Pondělní ledovka může způsobit nejrůznější potíže

Meteorologové v neděli upozornili na další hrozby zimního počasí v Česku. Dnes představují nebezpečí především sněhové jazyky či závěje. Po nadcházející mrazivé noci hrozí v pondělí ledovka, jejíž tloušťka může dosáhnout až 5 milimetrů. Budou tak hrozit nejrůznější problémy, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Robert Fico

Světový řád se rozpadl, tvrdí slovenský premiér Fico

Světový řád se rozpadl a mechanismus mezinárodního práva již nefunguje, prohlásil slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) s ohledem na události posledních měsíců a let. Slovensko proto podle jeho slov potřebuje silnou politickou reprezentaci. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

Tenis, ilustrační fotografie

Venus Williamsová se v 45 letech vrací na kurty. Chce hrát Australian Open

Na blížícím se letošním ročníku tenisového grandslamu Australian Open se představí i sedminásobná držitelka grandslamových titulů Američanka Venus Williamsová. Ta se tak může ve svých 45 letech stát nejstarší účastnicí tohoto turnaje v jeho historii. K tomu, aby se tohoto turnaje mohla Williamsová zúčastnit, dostala od pořadatelů divokou kartu.

včera

včera

včera

Trump odpovídal na dotaz, zda Američané náhodou neunesou i Putina

Americký prezident Donald Trump odpovídal na novinářský dotaz, zda Američané nezopakují svůj majstrštyk s únosem prezidenta jiného státu v případě ruského vůdce Vladimira Putina. Podle Trumpa to nebude nutné. Šéf Bílého domu stále věří v diplomatické řešení války na Ukrajině, která trvá už téměř čtyři roky. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy