Ze Šumavy jsou díky inverznímu počasí vidět Alpy

Inverzní počasí způsobilo, že z některých šumavských vrcholků je vidět na Alpy. Meteorologové tuto situaci zaznamenali v sobotu a očekávají ji i dnes. Alpy jsou viditelné například z nejvyšší šumavské hory Velký Javor. ČTK to řekla Eva Plášilová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.

"Jedná se o jev, který na Šumavě několikrát do roku nastane," uvedla Plášilová. Za zvýšenou viditelností podle meteorologů stojí výjimečně suchý vzduch nad inverzí. Jeho vlhkost se pohybuje jen kolem 20 až 30 procent. Vrcholky Alp jsou ze Šumavy vzdušnou čarou vzdálené přibližně 300 kilometrů. "Ovšem vzhledem k dnešnímu počasí je vidět opravdu daleko," uvedla Plášilová.

Počasí na jihu Čech v těchto dnech ovlivňuje tlaková výše nad jihovýchodní Evropou. Proto se v regionu na řadě míst vyskytují mlhy. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat v rozmezí osmi až 11 stupňů, na horách mohou být o něco vyšší.

Související

Více souvisejících

šumava Alpy Jihočeský kraj Plzeňský kraj

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy