Praha - Dnešní částečné zatmění Slunce, kdy Měsíc ze 75% zakryl sluneční disk, ukázalo řadu efektů. Změnila se světelnost, odstíny jasné oblohy přešly k šedě modré a ochladilo se. Příští zatmění Slunce v Česku v roce 2026 sice opět nebude úplné, nicméně naše hvězda bude zakryta z 88%.
"Jsem spokojen, efekty byly podobné jako při úplném zatmění, byť v menší míře," řekl sluneční fyzik Michal Švanda.
"Na patrole jsme měli dalekohled, který je vybaven na pozorování vnější vrstvy atmosféry, takzvané chromosféry. Tam byly vidět jiné jevy, takzvané protuberance. To jsou oblaka horkého materiálu, která visí vysoko v atmosféře. Jedna velká protuberance byla zakryta v průběhu zatmění Měsícem," uvedl.
Pro vědce je důležité úplné zatmění. Je to jediná příležitost, kdy mohou sledovat sluneční korónu, vnější vrstvu sluneční atmosféry - od okraje slunečního disku až do velkých vzdáleností. Jinak pozorují korónu každodenně z kosmických družic, ty však zobrazují jen její vnější oblasti. Dnes tak astronomové získali úplnější informace.
Zdroj: YouTubeDnešní zatmění bylo pro Česko největším do roku 2026, podle Švandy bude mít až 88,5 procenta. "Lze očekávat mnohem silnější efekty," řekl. Protože bude 12. srpna, doporučuje vyjet do Španělska nebo na Island.
Na ondřejovskou hvězdárnu dnes podle mluvčího Astronomického ústavu Akademie věd Pavla Suchana zavítalo až tisíc lidí, mezi nimi stovky školáků. Přijela sem i takzvaná vesmírná třída ze Základní školy Táborská z Prahy 4, která se věnuje astronomii. "Byli jsme ve Slunečním oddělení na přednášce, aby děti viděly, proč dochází k zatmění Slunce. Ukazovali jsme si srpečkový úkaz a jeho středovou souměrnost," řekla učitelka Petra Prokopová Machalová.
13. listopadu 2025 18:19
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Související
Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
Zatmění slunce , vesmir , Slunce
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 38 minutami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 1 hodinou
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 2 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
Cesta k míru na Ukrajině zůstává podle Donalda Trumpa nejasná, a to i přes "přiměřeně dobré" rozhovory mezi americkými vyslanci a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které ovšem nepřinesly žádný zásadní průlom. Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff a Trumpův zeť Jared Kushner, kteří absolvovali dlouhé úterní jednání v Kremlu, se nyní chystají setkat s předním ukrajinským vyjednavačem Rustemem Umerovem na Floridě. Trump ve středu v Oválné pracovně prohlásil, že Putin by dohodu rád uzavřel, nicméně dodal, že nemůže říct, co z jednání vzejde, protože "k tanci jsou potřeba dva". Prezident také uvedl, že Spojené státy "měly s Ukrajinou něco docela dobře rozpracováno".
Zdroj: Libor Novák