Diagnostika mrtvice do deseti minut: Nová technologie by mohla zachránit miliony

Washington - Cévní mozková příhoda, známá také jako mrtvice, je u lidí jednou z nejčastějších příčin úmrtí. V mnoha případech by přitom šlo smrti předejít včasnou diagnózou a podáním léků. Vědci z Bakerova institutu pro zvířecí zdraví Cornellovy univerzity nyní podle informací serveru The Daily Beast přišli se způsobem, jak snadno diagnostikovat mrtvici během deseti minut.

Tento způsob je založený na analýze kapky krve ze špičky prstu, ve které pomocí detekce světla zjišťuje množství specifického enzymu, který se u lidí zasažených mrtvicí objevuje ve vyšších koncentracích.

Díky rychlému a snadno dostupnému způsobu detekce mozkové příhody by mohlo v budoucnu být snadnější nejen předejít úmrtí, ale i snížit trvalé následky u lidí, kteří mrtvici přežijí, protože závažnost těchto následků se přímo odvíjí od rychlosti, s jakou jim je poskytnuta pomoc.

Jak ale server informuje, někteří lékaři jsou skeptičtí ohledně tohoto způsobu diagnózy, protože přesnost testů založených na jedné kapce krve nemusí být příliš vysoká. Nová studie také indikuje, že se složení jednotlivých kapek krve u jednoho člověka může značně lišit. I tak se ale jedná o slibný nový postup, který by v budoucnu podle vědců mohl získat i širší využití.

Související

Více souvisejících

mrtvice Vědci lékaři

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Ilustrační fotografie.

Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny

Korunu, žezlo i jablko slavnostně vyzvednou klíčníci z Korunní komory v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v pondělí 14. září. Následně si je budou moct prohlédnout školní třídy. Pro veřejnost bude výstava otevřena od soboty 19. do pondělí 28. září. Exhibice měla původně začít o den dříve. Klenoty letos doplní také korunovační roucho z roku 1653 a další vzácné artefakty. Vstup bude opět zdarma.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

V Potštátě spadla větrná elektrárna. (20.8.2026)

Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo

V Potštátě na Přerovsku v Olomouckém kraji spadla větrná elektrárna. V Česku jde podle dostupných informací o první takový případ v historii. Příčina pádu není momentálně známá a bude předmětem vyšetřování. Další zdejší větrníky budou podrobeny kontrole. 

před 4 hodinami

Miloš Zeman

Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou

Exprezident Miloš Zeman připustil, že chvílemi uvažuje o další kandidatuře na post hlavy státu, což mu ústava i po dvou dokončených mandátech umožňuje. Dvaaosmdesátiletý bývalý politik ale zároveň přiznal, že ho limituje pokročilý věk. 

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského

Ukrajina se momentálně snaží především o to, aby válka se sousedním Ruskem skončila co možná nejdříve. Otevřela by se tak i cesta ke konání voleb, na což apeluje například bývalý ministr obrany Mychajlo Fedorov. Podle spolupracovníků prezidenta Zelenského je ale jeho návrh nerealistický. 

před 5 hodinami

Igor Červený (Motoristé)

Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou

Ministerstvo životního prostředí v úterý jednalo se zástupci těžební společnosti Severní energetická o poskytnutí části finanční rezervy na sanace a rekultivace pro rozvoj místních obcí zasažených těžbou. Jde o prostředky, které firma nevyužije díky tomu, že část původního dolu byla ponechána přírodě. Prostředky jsou určeny na projekty pro tento region postižený hornickou činností. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů

Americký prezident Donald Trump vyhlásil spuštění nové fáze konfliktu s Íránem. Teheránu slíbil ekonomickou válku a izolaci historicky nevídané úrovně. Šéf Bílého domu zároveň pohrozil všem zemím, které by se pokusily Íránu pomoci s obcházením sankcí. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky

Ministerstvo zdravotnictví společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Asociací děkanů lékařských fakult ČR vyhodnotilo výsledky dlouhodobých programů na podporu vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků. Oba programy podle hodnocení úspěšně plní svůj účel a zapojené školy naplňují stanovené závazky. 

včera

včera

včera

včera

Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa

Írán dopředu promýšlí, jak by reagoval na možnou další eskalaci konfliktu ze strany Spojených států amerických. Nabízejí se i útoky na evropské vojenské základny, zjistil deník Financial Times. Cílem by se mohla stát zařízení, která využívá americká armáda. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy