Washington - Hubbleův vesmírný dalekohled (zkráceně také jen Hubble) dnes slaví své 26. narozeniny. Teleskop, který v současnosti obíhá naši planetu Zemi ve výšce asi necelých 550 km, byl do vesmíru vypuštěn 24. dubna 1990. Na oslavu tohoto výročí NASA zveřejnila video a snímky nádherné bublinovité mlhoviny.
Jak NASA vysvětluje na svých webových stránkách, tato mlhovina vzniká okolo velmi žhavé a obrovské hvězdy, která je 45krát hmotnější než naše Slunce.
Bublinová mlhovina, jejíž technické označení je sice NGC 7635, ale na internetu se již uchytila přezdívka „Hubble Bubble" (Hubblova bublina), měří napříč asi 7 světelných let a nachází se od nás ve vzdálenosti 7 100 světelných let v souhvězdí Kassiopeii.
Server podotýká, že hvězda, která mlhovinu vytváří, se nenachází v centru bubliny, ale na obrázku ji lze nalézt jako výrazný červený bod v levé horní části bubliny. Je to způsobeno nerovnoměrným rozpínáním bubliny díky chladným plynům, do kterých na jedné straně naráží.
V rámci barev lze na snímku snadno rozpoznat jednotlivé plyny, které mlhovinu tvoří: modrá představuje kyslík, zelená vodík a červená dusík.
NASA také připomíná, že mlhovina není žádným novým objevem – objevil ji již v roce 1787 William Herschel, významný britský astronom. Nové jsou ovšem tyto snímky, které Hubblův teleskop pořídil v únoru ve velmi vysoké kvalitě.
Související
Tragédie při letu do vesmíru. Před 40 lety explodoval raketoplán Challenger
První zdravotní evakuace v historii. NASA stahuje astronauty z ISS domů
NASA , vesmir , Vesmír: Hubbelův teleskop
Aktuálně se děje
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
včera
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
včera
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
včera
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
včera
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
včera
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
včera
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu.
Zdroj: Jan Hrabě