Berlín – Poslední univerzální společný předek, známý také pod zkratkou LUCA, je organismus, ze kterého se měl zhruba před čtyřmi miliony let začít vyvíjet život na Zemi. Jak nyní informuje deník New York Times, němečtí vědci poprvé vytvořili genetický obraz tohoto předka.
Vědci z německé Univerzity Heinricha Heina se pod vedením Williama Martina pokusili sestavit pravděpodobný genetický obraz LUCA. Provedli tak na základě zkoumání genů bakterií a archea, dvou hlavních skupin jednobuněčného života.
Na základě toho uvádí, že LUCA zřejmě uměl přežít i bez kyslíku a energii místo toho získával z vodíku a oxidu uhličitého. Zřejmě také k životu potřeboval přítomnost kovů. To by potvrzovalo teorii, že život začal u podmořských hydrotermálních vývěrů. V jejich okolí je mořská voda zahřívána horkým magmatem.
Jak deník ale upozorňuje, Martin také naznačuje, že LUCA se vyvinul velmi brzy po samotném vzniku života. Odůvodňuje to tím, že mu chybí mnoho genů pro vytváření určitých látek, které jsou pro život potřeba, a musel se tedy zřejmě spoléhat na jejich příjem z prostředí. Na základě toho Martin tvrdí, že LUCA byl pouze „napůl živý".
To podle jiných vědců ale není pravda – tvrdí, že mezi vznikem LUCA a vznikem života jako takového proběhla dlouhá evoluce, a LUCA podle nich buď složitější látky vytvářet uměl, nebo tato jeho neschopnost nesvědčí o jeho nedostatečném vývoji.
11. května 2025 12:46
Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
Související

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V centru Ostravy se srazily tramvaje. Sedm lidí zraněno, zasahují záchranáři
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 26 minutami

Poláci volili nového prezidenta, který nahradí Dudu. Očekává se druhé kolo
před 1 hodinou

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství
před 2 hodinami

Trump neunesl kritiku z hudebních kruhů. Nikdy jsem ho neměl rád, řekl o Springsteenovi
před 3 hodinami

Důchody prošly změnou ohledně výplatních termínů. Lidé si stále nezvykli
před 4 hodinami

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež
před 5 hodinami

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu
před 6 hodinami

Extrémy počasí v sousedství Česka jsou během léta pravděpodobné, tvrdí experti
před 6 hodinami

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále
před 8 hodinami

Papež Lev XIV. se oficiálně ujal úřadu. Ve Vatikánu odsloužil inaugurační mši
před 9 hodinami

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO
před 10 hodinami

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ
před 10 hodinami

Papež Jan Pavel II. se narodil před 105 lety. Svatořečil mnohé postavy z českých dějin
před 11 hodinami

Nový návrh dohody o příměří. Hamás nabízí další rukojmí, když se zastaví boje
před 12 hodinami

Zimní počasí je zpět. Na horách se udrželo asi 10 centimetrů nového sněhu
před 13 hodinami

Ebola to není. Testy u Američana vyloučily krvácivou horečku
před 14 hodinami

Počasí za týden. Před víkendem přejde studená fronta, pak se oteplí
včera

Princezna Kate překonala rakovinu. V novém klipu odhalila, co jí pomohlo
včera

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby
včera

Česko výrazně zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce v sousedních zemích
Aktualizováno včera
Česko - Kazachstán 8:1. Řádil Červenka, při stém startu na MS dal hattrick
I když se českému týmu, který ještě v dánském Herningu ani jednou neprohrál, daří a postupem času se jeho hra lepší, přesto počítá ztráty. Poté, co už byl realizační tým v čele s Radimem Rulíkem nucen rozloučit se s útočníkem Jáchymem Kondelíkem kvůli jeho zlomenině ruky, visí stále otazník nad aktuálním stavem obránce Tomáše Kundrátka, jenž nenastoupí ani proti Kazachstánu. Na ledě se o sobotním odpoledni neobjeví ani Jakub Lauko, který byl loktem do obličeje udeřen v zápase s Maďarskem. Nastoupil však brankář Karel Vejmelka, jenž se po pauze vrací do branky, a také pochopitelně kapitán Roman Červenka, pro kterého jde o jubilejní 100. start na MS. Jak si Češi povedou proti Kazachstánu, to sledujte třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.
Zdroj: David Holub