Vědci odhalili nový stav, v němž se mohou nacházet nejjednodušší bakterie. Připomíná jim to princip, na němž fungují zombie dobře známé fanouškům sci-fi. Poznatek by mohl mít zásadní vliv na hrozící problém bakteriální rezistence na antibiotika.
Možná, že někteří čtenáři zpozorněli, jelikož si dost možná pod objevem představili popkornovou zábavu, v níž mrtvé bakterie ožívají, aby pojídaly lidské mozky pro svůj další "nemrtvý" život. Vědecký objev je to poněkud střízlivější, ale přesto mu to neubírá na zajímavosti.
Doposud byla u jednobuněčných organismů pozorována situace, kdy takřka zcela utlumily své životní funkce z důvodu nedostatku výživy a čekaly na příhodnější situaci.
Nizozemsko-anglický tým vědců z univerzity v Newcastlu a z univerzity v Amsterodamu zkoumal bakterii Bacillus subtilis ve speciálních podmínkách. Bakterie místo toho, aby přešla do obvyklé hybernace z důvodu nedostatku výživy a čekala na lepší podmínky, začala se chovat zcela neobvykle.
Neprojevovala se ani obvyklou aktivitou ani onou hybernací. "Pozorovali jsme, že strádající buňky nepřechází ke spánku, ale dále rostou a dělí se," uvádí se ve studii publikované v časopise Nature Communications.
K těmto procesům sice docházelo asi stokrát pomaleji než obvykle, ale nic podobného nebylo ještě u žádné bakterie pozorováno. Pokud by se prokázalo, že i jiné bakterie mohou realizovat obdobný trik, šlo by o zcela nový pohled na to, jak mohou bakterie přežívat a odolávat antibiotikům.
Studie vzbuzuje řadu otázek, ale možná se jedná o střípek do mozaiky záhady, jak je možné, že některé bakterie odolají těm nejlepším antibiotikům.
13. listopadu 2025 18:19
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Související
Obavy z bioterorismu na Slovensku a v Maďarsku sílí. Virolog varuje před unáhlenými závěry
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
viry a bakterie , věda , zombie
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
před 1 hodinou
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
před 2 hodinami
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
před 2 hodinami
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
před 3 hodinami
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
před 4 hodinami
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
před 5 hodinami
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
před 6 hodinami
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
před 6 hodinami
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
před 7 hodinami
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
před 8 hodinami
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
před 9 hodinami
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 10 hodinami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 10 hodinami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 11 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 12 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
Čtvrteční zasedání slovenského parlamentu, které pokračovalo dlouho do noci, se zvrhlo v divoký sled hádek, vulgarismů a fyzických potyček. Mnozí komentátoři i opoziční poslanci se shodují, že jednání přesáhlo veškeré meze důstojnosti, jakou si málokdo pamatuje i z dob mečiarismu. Den poté, v pátek, už poslanci začali jednání výzvami k omluvě, které žádá jak koaliční Smer, tak opoziční Hnutie Slovensko.
Zdroj: Libor Novák