Může mít člověk doopravdy zlomené srdce? Vědci přišli s novým objevem

Proč se lidově říká smutku z nešťastné lásky "zlomené srdce"? Na první pohled by se mohlo zdát, že jde pouze o metaforu. Podle studie švýcarských vědců se nejedná o metaforu, ale mnohem spíše o přesný popis specifické fyziologické situace.

Švýcarští vědci jsou přesvědčení o tom, že traumatická smutná událost v životě může skutečně poškodit lidské srdce. Věnovali se studiu lidí, kteří byli postiženi tzv. syndromem zlomeného srdce, který se projevuje velice podobnými symptomy jako infarkt, ale jedná se o něco jiného.

Vědci jsou přesvědčení o tom, že syndrom vyvolává stresová nebo emocionální situace, jakou může být právě prožitek intenzivního smutku, uvádí se ve studii pro časopis European Heart Journal s tím, že se zatím jedná o velmi málo probádanou záležitost.Paradoxem je, že spouštěčem syndromu může být i situace, kterou by jsme na první pohled považovali za šťastnou životní událost, ovšem ve výsledku vyvolává obdobný stres jako je svatba nebo nástup do nové práce. Vědci pak zmapovali stejné symptomy.

Co je příčinou? Vědci při pozorování mozku zjistili, že ve zmíněných situacích poklesla komunikace mezi mozkovými centry, která řídí tyto emoční vzruchy a mezi centry ovládající automatické tělesné pochody, jakými je například tlukot srdce.

Joel Rose vedoucí britské organizace Cardiomyopathy UK (kardiomyopatie je skupina chorob, které postihují srdeční sval) pro BBC uvedl: „Jedná se o významnou součást výzkumu, která pomáhá pokročit v našem porozumění hádance jedné přehlížené formě kardiomyopatie.“

Výzkum potvrzuje, že po dlouhou dobu používaná fráze o "zlomeném srdci" je dost možná založena na skutečnosti.

Související

Více souvisejících

věda srdeční tep srdce objev mozek Láska, intimnosti, vztahy

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Harry a Meghan budí zájem Američanů, ukázaly to hry Invictus Games

Harry a Meghan se po odchodu z britské královské rodiny usadili v rodné zemi bývalé herečky, tedy ve Spojených státech amerických. Jak se ukazuje, mnozí Američané, včetně těch nejmladších, je přijali za své. Potvrdilo to i setkání amerických školáků s hvězdným párem během nedávných Invictus Games. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

Američané chtějí Varšavě pomoci s modernizací armády. Nabízí miliardovou půjčku

Spojené státy americké nabídly Polsku, které pracuje na nahrazení zbraní sovětské výroby předaných do rukou ukrajinských ozbrojených sil moderní technikou, půjčku ve výši dvou miliard dolarů. Varšava by měla peníze využít na modernizaci polské armády. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy