Úspěch českých vědců: Na svět pomohli dětem z neoplodnitelných vajíček

Čeští vědci opět dosáhli úspěchu, který si vysloužil věhlas i v zahraničí. Týmu doktorky Zuzany Holubcové se povedlo vyvinout novou metodu, která najde velké uplatnění na poli asistované reprodukce. Studie prokázala, že lze oplodnit i „neoplodnitelné“ vajíčko.

Do redakce serveru EuroZprávy.cz dnes doputovala zpráva o velkém českém vědeckém úspěchu. Tým vědkyně Zuzany Holubcové vyvinul na reprodukční klinice Reprofit unikátní metodu zkoumání zralosti vajíček, kterou na titulní straně otiskl prestižní odborný časopis Journal of Assisted Reproduction and Genetics. Takového úspěchu dosáhli čeští vědci vůbec poprvé.

„Ne každá žena, která podstupuje stimulaci vajíček na reprodukční klinice, reaguje podle šablony. Některým pacientkám nestačí vajíčko úplně dozrát, což před odběrem nelze poznat. Pokud však dojde k umělému oplodnění nedozrálého vajíčka, je šance na úspěšné těhotenství značně snížená,“ říká doktorka Zuzana Holubcová.

Holubcová vzpomíná na případ, kdy ženě odebrali 17 vajíček, která se ukázala jako nedostatečně zralá, tím pádem nevhodná k oplození. Po několikahodinovém čekání 12 z nich dozrálo a léčený pár se dnes může těšit ze zdravého chlapce. Další tři zamražená embrya pak čekají na budoucí použití.

S pomocí nové metody zvané polarizační mikroskopie umí odborníci vyšetřit zralost vajíček předtím, než jsou uměle oplodněna a zavedena do dělohy. Pokud ještě nejsou zralá, lékaři je mohou nechat ještě několik dalších hodin zrát na misce. Použití polarizační mikroskopie tak umožňuje doktorům optimálně načasovat injekci spermie do vajíčka.

„Je to šance i pro ženy, které by jinak nemohly otěhotnět,“ vysvětluje Holubcová. Potenciál metody ověřovali na klinice více než dva roky, nejprve na dárcovských vajíčkách, následně i na vajíčkách 200 pacientek, které se zařazením do studie souhlasily. Výsledkem je narození 60 dětí, z toho 12 dětí z vajíček, která byla obecně považována za neoplodnitelná.

Naopak záhadou stále zůstává, proč u některých žen vajíčka v obvyklém termínu nedozrají. „I na běžné léky reagujeme odlišně. Stejně je tomu s reakcemi žen na hormonální léčbu,“ konstatuje Holubcová.

Ve světě reprodukční medicíny jde o velkou událost. „Léčba neplodnosti v Česku má v zahraničí zvuk od dob profesora Pilky, zakladatele asistované reprodukce v Československu. A takové úspěchy tento zvuk ještě posilují,“ zdůrazňuje ředitel reprodukční kliniky Jonáš Vokřál.

Související

Narozená miminka

Dětí ze zmrazených embryí se v Česku narodilo přes 21.000

V Česku se zatím narodilo více než 21.000 dětí ze zmrazených embryí, první před 30 lety. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o asistované reprodukci. Dětí ze zmrazených embryí podle primáře Centra reprodukční medicíny kliniky Iscare Jana Lachety přibývá - v roce 2010 se jich narodilo 894, v roce 2020, ze kterého jsou nejnovější data, více než 3000. Loni jich podle odhadu ředitelky kliniky Repromeda Kateřiny Veselé bylo kolem 4000. Desítky lidí ročně si podle zástupců klinik nechávají zmrazit i vajíčka nebo sperma.

Více souvisejících

umělé oplodnění věda lékaři děti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy