Covid-19 podlehne víc mužů než žen, zjistili vědci. Rozdíl je markantní

Vědci po celém světě dál studují nový koronavirus. Velké odhalení učinili lékaři v Číně, kteří se začali zabývat rozdílným průběhem nemoci covid-19 u mužů a žen. Co zjistili ze získaných dat o pacientech?

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Nová studie vědců z Číny, o které informuje AFP, naznačuje, že u mužů nakažených novým koronavirem SARS-CoV-2 je až dvaapůlkrát vyšší riziko úmrtí než u žen. Zvláštního trendu si lékaři všimli z jedné pekingské nemocnice všimli už počátkem ledna.

„Přišlo nám, že na covid-19 umírá více mužů než žen. To vyvolalo otázku, zda jsou muži náchylnější k tomu, aby se nakazili či viru podlehli. Zjistili jsme, že nikdo jiný do té chvíle podobnou studii neudělal, a tak jsme začali sbírat informace,“ uvedl jeden z autorů studie.

Doktorský tým analyzoval data z několika databází pacientů a hledal odpověď na dotaz, jestli je nějaký rozdíl mezi reakcí mužů a žen na virus. Kromě 43 pacientů, které sami léčili, se dostali k datům o další tisícovce nakažených osob.

Pro srovnání s předchozí epidemií nemoci SARS pracovali i s daty z roku 2003, je totiž známo, že viry způsobující obě tyto nemoci jsou si velice podobné. Oba se např. pojí na protein zvaný ACE2. Studie ukázala, že starší či jinak zdravotně indisponovaní lidé mají vážnější průběh nemoci a více jim hrozí riziko úmrtí.

V otázce pohlaví zjistili čínští experti následující. Pravděpodobnost nakažení se je u mužů i žen stejná. U mužů je však častěji těžký průběh onemocnění covid-19, s čímž roste také riziko úmrtí. Srovnávací analýza ukázala, že podobně tomu bylo u nemoci SARS.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žádný důkaz o mimozemšťanech. Astrofyzik cupuje závěry jiného profesora

20.02.2021 00:01 NÁZOR - V roce 2017 byl zaznamenán mimořádně neobvyklý objekt, který se pohyboval Sluneční…

Čeští vědci zkoumají dopad pandemie na chování lidí v dopravě

19.02.2021 16:24 Čeští vědci zkoumají, jak pandemie covid-19 ovlivnila chování lidé v dopravě. Vedle analýzy…

Rok od začátku pandemie: Vědec prozradil, jaké výzvy teď leží před experty

17.02.2021 09:24 Za rok trvající pandemie se vědci o novém typu koronaviru dozvěděli mnoho, velké výzvy ale…

Tým českých vědců zkoumal růst plazů novou metodou, výsledek překvapil

13.02.2021 12:47 Růst plazů pomocí originální metody zkoumal tým Petry Frýdlové z Přírodovědecké fakulty UK (PříFUK)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama