Covid-19 podlehne víc mužů než žen, zjistili vědci. Rozdíl je markantní

Vědci po celém světě dál studují nový koronavirus. Velké odhalení učinili lékaři v Číně, kteří se začali zabývat rozdílným průběhem nemoci covid-19 u mužů a žen. Co zjistili ze získaných dat o pacientech?

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Nová studie vědců z Číny, o které informuje AFP, naznačuje, že u mužů nakažených novým koronavirem SARS-CoV-2 je až dvaapůlkrát vyšší riziko úmrtí než u žen. Zvláštního trendu si lékaři všimli z jedné pekingské nemocnice všimli už počátkem ledna.

„Přišlo nám, že na covid-19 umírá více mužů než žen. To vyvolalo otázku, zda jsou muži náchylnější k tomu, aby se nakazili či viru podlehli. Zjistili jsme, že nikdo jiný do té chvíle podobnou studii neudělal, a tak jsme začali sbírat informace,“ uvedl jeden z autorů studie.

Doktorský tým analyzoval data z několika databází pacientů a hledal odpověď na dotaz, jestli je nějaký rozdíl mezi reakcí mužů a žen na virus. Kromě 43 pacientů, které sami léčili, se dostali k datům o další tisícovce nakažených osob.

Pro srovnání s předchozí epidemií nemoci SARS pracovali i s daty z roku 2003, je totiž známo, že viry způsobující obě tyto nemoci jsou si velice podobné. Oba se např. pojí na protein zvaný ACE2. Studie ukázala, že starší či jinak zdravotně indisponovaní lidé mají vážnější průběh nemoci a více jim hrozí riziko úmrtí.

V otázce pohlaví zjistili čínští experti následující. Pravděpodobnost nakažení se je u mužů i žen stejná. U mužů je však častěji těžký průběh onemocnění covid-19, s čímž roste také riziko úmrtí. Srovnávací analýza ukázala, že podobně tomu bylo u nemoci SARS.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Singapurští vědci testují metodu získávání energie ze stínu

10.07.2020 08:38 Vědci v Singapuru doufají, že se jim podaří zdokonalit novou metodu získávání energie ze stínu,…

Svět čeká v příštích letech další oteplení. Vědci řekli, o kolik stoupne…

09.07.2020 18:38 Aktualizováno Existuje riziko, že v příštích pěti letech bude globální teplota vyšší až o jeden a půl stupně…

V boji za lepší klima jde o prioritu. Výsledky nebudou hned, upozorňují…

09.07.2020 16:00 Snižování koncentrace skleníkových plynů v atmosféře je prioritou pro mnoho zemí celého světa.…

Covid-19 a statistiky. Počet úmrtí se možná nikdy nedozvíme, naznačuje…

09.07.2020 15:30 Počty úmrtí na covid-19 jsou pravděpodobně zaznamenány po celém světě, ale v mnoha zemích jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy