Vědci možná zjistili, proč nadměrná konzumace červeného masa škodí seniorům

Železo v naší krvi je nezbytné pro správnou funkci buněk. Jako součást hemoglobinu pomáhá červeným krvinkám transportovat kyslík z plic do ostatních tkání. Při nedostatku železa se tvoří méně červeného krevního barviva a lidé trpí chudokrevností tzv. anémií. Nedostatek okysličení se projevuje převážně únavou, bolestmi svalů anebo bledostí. Ale jak je to s přebytkem železa? Zdá se, že podle nové studie je přebytek železa v krvi spojován se zvýšeným rizikem předčasné smrti.

senioři
doporučujeme

Výzkum publikovaný v Nature Communications objevil souvislost mezi hladinami železa v krvi a délkou života. Masivní studie pracovala s více než 1 miliónem genetických dat od lidí ze tří databází a zaměřila se na tři faktory: obecnou délku života, roky ve zdraví a dlouhověkost. Vědci zjistili, že v genetické informaci člověka je 10 klíčových oblastí, které jsou spojené s hladinami železa.

„Těmito zjištěními jsme velmi nadšeni, protože silně naznačují, že vysoká hladina železa v krvi snižuje naše roky ve zdraví a udržení hladin železa pod kontrolou by mohlo zabránit poškození, které souvisí s věkem,“ uvedl Paul Timmers, analytik z Velké Británie, který dodal, že studie by mohla vysvětlit, proč vysoká konzumace červeného masa souvisí se srdečními chorobami u starší populace.

Vědci uvádějí, že ačkoliv je výzkum přebytku železa v počátečních stádiích, můžou nalezená zjištění zařadit mezi rostoucí důkazy, že „přetížení železem“ může mít zásadní vliv na pravděpodobnou délku života a jeho snížením se můžeme dožívat více let. Podle Science Alert již v minulosti bylo zjištěno, že lidé s Parkinsonovou chorobou mají až vícenásobné množství železa v krvi ve srovnání se zdravími lidmi.

„Naším cílem je zjistit, jak můžeme stárnutí regulovat a najít způsob, jak být zdraví během stáří,“ řekl Joris Deelen, vedoucí výzkumné skupiny v Max Planck Institute pro biologii stárnutí v Kolíně nad Rýnem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

02.08.2020 19:02 Aktualizováno Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19,…

Přejídáte se? První studie svého druhu zjistila, co to s vaším tělem udělá

02.08.2020 12:22 Pro Vánoce nebo grilování s přáteli je typické, že se stoly prohýbají pod nepřeberným množstvím…

Vědci odhalili tajemství zápachu. Ví, proč zpocení lidé nevoní

01.08.2020 12:00 Lidské podpaží je hostitelem různorodé komunity bakterií, které jsou součástí přirozené genetické…

Nová studie zjistila, že některá zvířata jedí plasty. Nikdo zatím neví,…

01.08.2020 10:32 Malé plastové částice představují velký problém pro životní prostředí. Neexistuje obecně uznává…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama