Vědci možná zjistili, proč nadměrná konzumace červeného masa škodí seniorům

Železo v naší krvi je nezbytné pro správnou funkci buněk. Jako součást hemoglobinu pomáhá červeným krvinkám transportovat kyslík z plic do ostatních tkání. Při nedostatku železa se tvoří méně červeného krevního barviva a lidé trpí chudokrevností tzv. anémií. Nedostatek okysličení se projevuje převážně únavou, bolestmi svalů anebo bledostí. Ale jak je to s přebytkem železa? Zdá se, že podle nové studie je přebytek železa v krvi spojován se zvýšeným rizikem předčasné smrti.

senioři
doporučujeme

Výzkum publikovaný v Nature Communications objevil souvislost mezi hladinami železa v krvi a délkou života. Masivní studie pracovala s více než 1 miliónem genetických dat od lidí ze tří databází a zaměřila se na tři faktory: obecnou délku života, roky ve zdraví a dlouhověkost. Vědci zjistili, že v genetické informaci člověka je 10 klíčových oblastí, které jsou spojené s hladinami železa.

„Těmito zjištěními jsme velmi nadšeni, protože silně naznačují, že vysoká hladina železa v krvi snižuje naše roky ve zdraví a udržení hladin železa pod kontrolou by mohlo zabránit poškození, které souvisí s věkem,“ uvedl Paul Timmers, analytik z Velké Británie, který dodal, že studie by mohla vysvětlit, proč vysoká konzumace červeného masa souvisí se srdečními chorobami u starší populace.

Vědci uvádějí, že ačkoliv je výzkum přebytku železa v počátečních stádiích, můžou nalezená zjištění zařadit mezi rostoucí důkazy, že „přetížení železem“ může mít zásadní vliv na pravděpodobnou délku života a jeho snížením se můžeme dožívat více let. Podle Science Alert již v minulosti bylo zjištěno, že lidé s Parkinsonovou chorobou mají až vícenásobné množství železa v krvi ve srovnání se zdravími lidmi.

„Naším cílem je zjistit, jak můžeme stárnutí regulovat a najít způsob, jak být zdraví během stáří,“ řekl Joris Deelen, vedoucí výzkumné skupiny v Max Planck Institute pro biologii stárnutí v Kolíně nad Rýnem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žádný důkaz o mimozemšťanech. Astrofyzik cupuje závěry jiného profesora

20.02.2021 00:01 NÁZOR - V roce 2017 byl zaznamenán mimořádně neobvyklý objekt, který se pohyboval Sluneční…

Čeští vědci zkoumají dopad pandemie na chování lidí v dopravě

19.02.2021 16:24 Čeští vědci zkoumají, jak pandemie covid-19 ovlivnila chování lidé v dopravě. Vedle analýzy…

Rok od začátku pandemie: Vědec prozradil, jaké výzvy teď leží před experty

17.02.2021 09:24 Za rok trvající pandemie se vědci o novém typu koronaviru dozvěděli mnoho, velké výzvy ale…

Tým českých vědců zkoumal růst plazů novou metodou, výsledek překvapil

13.02.2021 12:47 Růst plazů pomocí originální metody zkoumal tým Petry Frýdlové z Přírodovědecké fakulty UK (PříFUK)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama