Vědci umí zjistit rakovinu před nástupem příznaků. Nová metoda ji odhalí o pět let dříve

Díky novým poznatkům by se v dohledné budoucnosti dalo předcházet onkologickým onemocněním, a to pomocí krevních testů, které by mohly potvrdit existenci rakovinových buněk s pětiletým předstihem. Jelikož je rakovina zákeřná po svojí pozdní diagnózu, zachránily by se v takovém případě sta tisíce lidských životů.

Krevní buňky
doporučujeme

Odborný magazín Nature Communications skutečně potvrdil, že se díky testům vyvinutým ve spolupráci mezi Spojenými státy a Čínou podařilo u 91 % lidí nevykazujících žádné příznaky onkologického onemocnění s až čtyřročním předstihem objevit nádorové onemocnění žaludku, jícnu, tlustého střeva, plic nebo jater. 

"Ihned jsme se začít preventivně testovat všechny rizikové skupiny, ať už z hlediska rodinné anamnézy, věku nebo jiných faktorů," uvedl Kun Zhang, spoluautor studie nových testů na rakovinu a ředitel bioinženýárství University of California v San Diegu a spoluvlastník Singlera Genomics, která daný test vyvinula. 

Brzké odhalení rakoviny je zásadní, neboť zvyšuje naději na úspěšnou léčbu a tím pádem i záchranu života. Nádory se dají v raném stádiu velice snadno odstranit, ať už pomocí chirurgického zásahu nebo chemoterapie a radioterapie. Počet dostupných testů však zůstává i nadále omezený. 

Vědci se zabývali krevními vzorky více než 600 zájemců, kteří se dobrovolně zapojili do desetiletého průzkumu na vzorku 120 tisíců Číňanů, jež se uskutečnil v letech 2007-2017. Součástí programu byly pravidelné odběry krve. U 191 onkologických pacientů se prováděly nové testy s cílem komparace se čtyři roky starými. 

Ty nakonec s 88procentní přesností detekovaly nádorové onemocnění u 113 pacientů, jimiž už byla diagnostikována rakovina. Princip testu spočívá v  technice vyvinuté v průběhu desetiletí, která je určená k detekci asymptomatických onemocnění, spočívající v DNA methylační analýze vyhledávající důkazy, které by potvrdily různé druhy rakoviny. 

Autoři dané studie ale upozornili, že by se nemělo slavit předčasně, a že je nutné provést ještě další rozsáhlejší analýzu, a to v delším časovém horizontu. Teprve pak by se skutečně potvrdila možnost budoucího preventivního testování pro včasnou diagnózu rakoviny. 

Polovina ze zmiňovaných 32 autorů je zaměstnaná v Singlera Genomics a tím pádem i vlastní patenty na test, anebo je jejími spoluvlastníky. Rakovina je celosvětově jednou z hlavních příčin úmrtí a její roční mortalita činí celkem 10 milionů. 

Zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2018 uvedla, že například karcinom plic měl na svědomí celkem 1,76 milionů úmrtí. V případě rakoviny tlustého střevu to bylo 862 000, u žaludku 783 000, jater 782 000 a jícnu 508 000.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dezinfekce a časté mytí rukou naší imunitu neoslabí. Je to přesně naopak

09.08.2020 21:45 Aktualizováno V souvislosti s epidemií koronaviru a v jejím důsledku přijatých hygienických opatření…

NASA jako snímek dne opět zveřejní fotku českého astronoma, vznikala dva…

09.08.2020 15:49 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) znovu zaujala fotografie Petra Horálka, v…

Poslední nedotčený šelfový ledovec v Kanadě se rozpadl, jedna kra je velká…

08.08.2020 13:16 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a…

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama