Vědci umí zjistit rakovinu před nástupem příznaků. Nová metoda ji odhalí o pět let dříve

Díky novým poznatkům by se v dohledné budoucnosti dalo předcházet onkologickým onemocněním, a to pomocí krevních testů, které by mohly potvrdit existenci rakovinových buněk s pětiletým předstihem. Jelikož je rakovina zákeřná po svojí pozdní diagnózu, zachránily by se v takovém případě sta tisíce lidských životů.

Odborný magazín Nature Communications skutečně potvrdil, že se díky testům vyvinutým ve spolupráci mezi Spojenými státy a Čínou podařilo u 91 % lidí nevykazujících žádné příznaky onkologického onemocnění s až čtyřročním předstihem objevit nádorové onemocnění žaludku, jícnu, tlustého střeva, plic nebo jater. 

"Ihned jsme se začít preventivně testovat všechny rizikové skupiny, ať už z hlediska rodinné anamnézy, věku nebo jiných faktorů," uvedl Kun Zhang, spoluautor studie nových testů na rakovinu a ředitel bioinženýárství University of California v San Diegu a spoluvlastník Singlera Genomics, která daný test vyvinula. 

Brzké odhalení rakoviny je zásadní, neboť zvyšuje naději na úspěšnou léčbu a tím pádem i záchranu života. Nádory se dají v raném stádiu velice snadno odstranit, ať už pomocí chirurgického zásahu nebo chemoterapie a radioterapie. Počet dostupných testů však zůstává i nadále omezený. 

Vědci se zabývali krevními vzorky více než 600 zájemců, kteří se dobrovolně zapojili do desetiletého průzkumu na vzorku 120 tisíců Číňanů, jež se uskutečnil v letech 2007-2017. Součástí programu byly pravidelné odběry krve. U 191 onkologických pacientů se prováděly nové testy s cílem komparace se čtyři roky starými. 

Ty nakonec s 88procentní přesností detekovaly nádorové onemocnění u 113 pacientů, jimiž už byla diagnostikována rakovina. Princip testu spočívá v  technice vyvinuté v průběhu desetiletí, která je určená k detekci asymptomatických onemocnění, spočívající v DNA methylační analýze vyhledávající důkazy, které by potvrdily různé druhy rakoviny. 

Autoři dané studie ale upozornili, že by se nemělo slavit předčasně, a že je nutné provést ještě další rozsáhlejší analýzu, a to v delším časovém horizontu. Teprve pak by se skutečně potvrdila možnost budoucího preventivního testování pro včasnou diagnózu rakoviny. 

Polovina ze zmiňovaných 32 autorů je zaměstnaná v Singlera Genomics a tím pádem i vlastní patenty na test, anebo je jejími spoluvlastníky. Rakovina je celosvětově jednou z hlavních příčin úmrtí a její roční mortalita činí celkem 10 milionů. 

Zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2018 uvedla, že například karcinom plic měl na svědomí celkem 1,76 milionů úmrtí. V případě rakoviny tlustého střevu to bylo 862 000, u žaludku 783 000, jater 782 000 a jícnu 508 000.

Související

Odběr krve, ilustrační fotografie.

Světový den dárců krve. Kdo stál u počátků dárcovství?

Od roku 2004 je 14. červen Světovým dnem dárců krve. V tento den se roku 1868 (tedy přesně před 155 lety) narodil Karl Landsteiner, významný rakouský lékař a vědec, který se proslavil objevením Rh faktoru v krvi. Za svůj přínos v oboru medicíny a fyziologie byl vyznamenán Nobelovou cenou. U počátků dárcovství krve stáli i další odborníci, například Čech Jan Janský, od jehož narození letos uplynulo 150 let. 
Ilustrační fotografie.

Vědci objevili protein, který by mohl být ukazatelem cukrovky či rakoviny

Lékaři v krvi identifikovali protein, o němž se domnívají, že by mohl sloužit jako včasné varovné znamení pro pacienty, které ohrožuje riziko cukrovky a úmrtí na rakovinu. Lidé s nejvyššími hladinami takzvaného prostasinu mají dvakrát vyšší pravděpodobnost cukrovky a o 43 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu. Vyplývá to ze studie, o které informoval list The Guardian.

Více souvisejících

krev rakovina věda

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 1 hodinou

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Muž nepřežil napadení v pražském autoservisu, na místě je policie

Pražská policie vyšetřuje napadení v autoservisu v Řepích, ke kterému byli přivoláni i lidé z oddělení vražd. Hrůzný čin si totiž vyžádal úmrtí jedné osoby. Strážci zákona na místě zadrželi jednoho muže. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy