Onemocnění covid-19 u dětí nemusí začít kašlem, varují vědci

Onemocnění covid-19 způsobené nákazou novým koronavirem SARS-CoV-2 se nevyhýbá ani dětem. Studie z epicentra epidemie, čínského Wu-chanu, má zajímavé závěry. Nemoc u dětí nemusí začít kašlem.

Dítě u lékaře
doporučujeme

Studie byla založena na pěti dětech s dýchacími obtížemi, které byly hospitalizovány v nemocnici ve Wu-chanu mezi 20. až 23. únorem 2020 a byly ve věku 2 až 6 let. U všech dětí se potvrdila pozitivita na onemocnění covid-19.

Děti byly hospitalizovány na základě nesourodých příznaků, např. úraz hlavy nebo ledvinové kameny, ale všechny měli po vyšetření hrudníku na CT detekován zápal plic. Poté všem bylo diagnostikováno onemocnění covid-19. Autor studie Wenbin Li uvedl, že 4 děti z 5 vykazovaly symptomy, které se týkaly trávicí soustavy.

„Děti trpící průjmem s horečkou by měly být automaticky v podezření, že se jedná o onemocnění covid-19,“ uvádí studie zveřejněná v časopise Frontiers in Pediatrics.

Podle studie vir infikuje lidi pomocí receptorů ACE2, které se nacházejí nejen v plicích, ale i ve střevech. „To naznačuje, že covid-19 může infikovat lidi nejen dýchacími cestami ve formě kapének, ale i prostřednictvím zažívacího traktu kontaktem nebo fekálně-orálním přenosem,“ informoval Li a dodal, že je zapotřebí další výzkum, protože studie uvádí pouze pět případů u dětí.

V současné době se na celém světě evidují přes 4 miliony pozitivních případů na onemocnění covid-19, z toho nese největší podíl USA. Ani pět měsíců po detekování prvního případu onemocnění covid-19 vědci nemohou s jistotou říct, jak se virus SARS-CoV-2 přenesl na člověka, ale obecně se předpokládá, že byl přenesen ze zvířete, které se nacházelo na zvířecím trhu ve Wu-chanu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový britský test na covid zjistí výsledek za hodinu a půl, podle studie…

18.09.2020 14:06 Britský test na koronavirus od společnosti DnaNudge poskytuje přesné výsledky téměř ve všech…

Covid strčí chřipku do kapsy. Při stejném počtu nakažených bychom mrtvé…

17.09.2020 21:53 Aktualizováno ANALÝZA - Onemocnění covid-19 vyvolané novým typem koronaviru SARS-CoV-2 svádí boj nejen s imunitou…

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě…

17.09.2020 12:28 Rhinoviry mohou za nejběžnější nachlazení v celé populaci a podle nového výzkumu je rýma schopna…

Na Venuši může být život. NASA zvažuje vyslání vědeckých misí

17.09.2020 09:00 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zvažuje schválení až dvou planetárních vědeckých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama