V Pompejích byla objevena výjimečná freska. Bude ji obdivovat celý svět

Výjimečnou fresku zobrazující dva gladiátory v závěru souboje odhalili archeologové při vykopávkách v Pompejích. Nástěnná malba je 1,12 metru široká a 1,5 metru vysoká, informovalo dnes italské ministerstvo kultury. Ministr Dario Franceschini objev fresky označil za bezprecedentní.

Přidejte svůj názor

Pompeje
doporučujeme

"Je to zázrak, který bude obdivovat celý svět," řekl ministr. "Objev této fresky ukazuje, že Pompeje jsou pro archeology skutečně nevyčerpatelným zdrojem pro bádání a poznání, dnes i zítra," dodal.

Objevená freska znázorňuje dva gladiátory ve zbroji. Jeden z nich třímá v rukou krátký meč (gladius) a štít a zjevně vítězí. Druhý, jemuž z ran stříká krev, je poražen. "Jak tento boj dopadl, nevíme. Mohl zemřít, ale mohl dostat i milost," řekl ředitel pompejského archeologického naleziště Massimo Osanna.

Podle italských archeologů malba zdobila stěnu pompejského domu, který stál nedaleko gladiátorských kasáren. Místnost samotnou zřejmě bojovníci často navštěvovali, mohla v ní být hospoda, možná i s nevěstincem.

Antický přístav Pompeje, který leží nedaleko Neapole, zničil v roce 79 našeho letopočtu výbuch sopky Vesuv. Spolu s ním byla zasypána popelem či zavalena sopečnou lávou a bahnem také římská města Herculaneum, Stabie a Oplontis. Pompeje patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst v Itálii.

Pompeje v poslední době vydaly řadu nových objevů. Na konci minulého roku archeologové narazili na kostru koně, který podle nich patřil vysoce postavenému římskému vojákovi. Loni nalezli také kostru muže, kterému kamenný sokl při útěku patrně srazil hlavu. Na stěnách budov se v poslední době našla například freska Lédy s labutí či freska Narcise.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čemu se vyhnout při jaderném útoku? Věc, kterou používáme denně, nás může…

17.02.2020 20:22 Aktualizováno Pokud by se stalo to nejhorší a došlo by k jadernému výbuchu, lidé v oblasti dosahu by podle vědců…

Češi vyvíjejí speciální materiál, má ochránit před elektromagnetickým…

17.02.2020 13:33 Vědci z Centra polymerních systémů zlínské univerzity zkoumají, jak lépe chránit lidi, živé…

Vědci našli důkazy o existenci neznámého druhu člověka

15.02.2020 09:48 Vědci objevili důkazy svědčící o existenci dosud neznámého druhu pravěkého člověka, který žil v…

Čeští vědci popsali nový "torpédo efekt" v buňce

14.02.2020 15:26 Vědci z Česka a Francie při výzkumu bakterií objevili nový mechanismus, jak buňka dokáže odstranit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama