římská říše

Ilustrační foto

Zkáza města Herculaneum: Termický šok změnil mozek oběti ve sklo

Maličké úlomky mozku, které nezuhelnatěly jako zbytek těla, ale dokonce se v důsledku termického šoku změnily ve sklo, byly nalezeny v Herculaneu, antickém městě v italské Kampánii. To v roce 79 našeho letopočtu zaniklo při výbuchu sopky Vesuv, připomíná italský deník La Repubblica.
Ilustrační foto

Archeologové odkryli město z dob antického Říma, použili pouze radar

Archeologové odkryli pomocí půdního radaru pozůstatky celého města z dob antického Říma, aniž přitom byť jedinkrát kopli do země. Výsledky průzkumu tým britských a belgických vědců překvapily: mimo jiné se ukázalo, že výstavba města Falerii Novi byla předem podrobně naplánována, a to včetně rozsáhlého vodovodního systému.
Ilustrační foto

Zápis starořímského valu do UNESCO je ohrožen, kvůli Maďarsku

Nominaci Rakouska, Německa, Maďarska a Slovenska na zápis zbytků hraničního valu z doby Římské říše hrozí krach. Maďarsko se totiž těsně před sobotním rozhodnutím výboru pro světové dědictví UNESCO o zařazení lokality na seznam dožaduje změn v návrhu. Chce z něj vyjmout část takzvaných limes v Budapešti.
Ilustrační foto

"Vánoce" ve starověku? Saturnálie byly hodně divoké, volil se král pijanů

Dnes jsou vánoční svátky spojeny především s konzumem a honbou za vánočními dárky. Jsou tak unikátním svátkem materialismu, doplněným několika tradicemi jako zdobení vánočního stromku nebo v česku oblíbeným pojídáním kapra. Oficiálně se sice tvrdí, že Vánoce jsou křesťanským svátkem, což už dávno není pravda. Vývoj je to přirozený, jelikož Vánoce původně křesťanským svátkem rovněž nebyly.
Moře, ilustrační foto

Egejské moře vydalo tajemství. Něco takového archeologové nečekali

Podmořští archeologové nalezli ve vodách řeckého souostroví Fourni v Egejském moři 58 vraků převážně antických a byzantských lodí. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž se patrně jedná o nejhustší nalezenou koncentraci vraků ve Středomoří. Na většině z lodí našli potápěči náklad amfor. Lodě podle odborníků vypráví úžasný příběh o tom, jak náklad putoval přes Egejské, Středozemní a Černé moře.
Římská legie

První římský císař? Zálusk si dělal už Pompeius, skončil bez hlavy v tratolišti krve

Dobu od 60. let 1. století př. n. l. do zavraždění Gaia Iulia Caesara (44 př. n. l.) lze pokládat za vrcholnou fázi boje o samovládu nad antickým Římem. Na politickou scénu vstupuje Gnaeus Pompeius Magnus (106 – 48 př. n.l.), výjimečný vojevůdce, o němž někteří současní historikové dokonce hovoří jako o prvním římském císaři (princeps). Jde o tvrzení značně odvážné, protože za prvního císaře je tradičně pokládán až Octavianus (od roku 27 př. n. l. s titulem Augustus). Osobnost Pompeia fascinovala už antické historiky. Pojďme se podívat, co o něm a vůbec o dění v Římě zaznamenali.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Aktualizováno před 14 hodinami

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy