Jejich písmo známe, jazyk ale ne. U zrodu Evropy stál i jeden záhadný národ

Mezi tak trochu záhadné starověké národy patří Etruskové. O původu tohoto národa panují spory již několik staletí. Přitom právě Etruskové stáli u zrodu Evropy.

Etruskové byli starověkým národem, který sídlil na území tehdejší Etrurie, tedy v dnešním italském Toskánsku. Jejich kultura se vyvíjela asi od 8. století před naším letopočtem. A byla velice vyspělá – právě na ní navazovala pozdější kultura římská. Etruskové budovali velká a významná města s vynikajícím vodovodním systémem. Právě tento národ se zasloužil o založení samotného města Říma! Někteří badatelé se domnívají, že slovo „Roma“ (tedy Řím) má etruský původ. Ve městě pak Etruskové nechali vybudovat proslulé Forum Romanum či chrám boha Jupitera na Kapitolu. Významné sochařské dílo – kapitolská Vlčice – je také etruského původu.

Pátrat po původu či kultuře Etrusků je pro historiky velmi těžké. O tomto národu totiž téměř nemáme dochované písemné zprávy. Etruská abeceda vznikla z řecké, takže etruská slova číst umíme. Jejich smysl ale až na výjimky neznáme. Většina nápisů v etruštině je příliš krátká a především chybí bilingva, tedy dvojjazyčný dokument, na kterém by byl etruský text a zároveň jeho řecký či latinský překlad. Zajímavým archeologickým nálezem jsou hrací kostky s popisky "mach", "ci", "ša", "huth", "za" a "thu". Pravděpodobně se jedná o názvy číslovek, ovšem donekonečna se můžeme přít, které z těch slov znamená jedničku a které třeba šestku.

Dosud neznámí nám jsou etruští dějepisci. Zprávy o Etruscích tak můžeme čerpat výhradně z řeckých, římských a jiných dochovaných písemných pramenů. Informace o tomto etniku nám podává Titus Livius, Strabón nebo Hérodotos. Císař Claudius (vládl 41 - 54 n. l.) sepsal rozsáhlé dílo Dějiny Etrusků (Tyrhénika), které se bohužel nedochovalo.

Další poznatky o Etruscích přinášejí třeba archeologické výzkumy dochovaných stavebních a jiných památek.

Na otázku, odkud Etruskové vlastně pocházejí, se zatím nikomu nepodařilo najít jednoznačnou odpověď. Již řečtí a římští starověcí dějepisci a historikové se snažili najít původ Etrusků. Vůbec poprvé se tímto problémem zabýval v 5. století před naším letopočtem Hérodotos, známý „otec dějepisu“. V jeho dějinách bychom se mohli dočíst o východním původu tohoto etnika. Že Etruskové přišli z východu, tedy z oblasti Malé Asie, to se domnívali (či spíše zprávu převzali od Hérodota) i další antičtí autoři, jako byl Cornelius Tacitus nebo Velleius Paterculus.

Dějepisec Helláníkos pak za Etrusky považoval Pelasgy, kteří pocházeli z Egeidy. Dějepisec Titus Livius se zase domníval, že Etruskové mají svůj původ v Raetii, což je území zahrnující dnešní Švýcarsko a Tyroly. Na přelomu 18. a 19. století se pak objevila další teorie o původu Etrusků, přičemž měl tento národ pocházet ze severu. Dodnes není původ tohoto etnika spolehlivě objasněn. Podle převládajícího názoru badatelů však národ vznikl působením více etnických prvků, zejména pak řeckých a orientálních.

Význam Etrusků stoupl jistě se založením města Říma. Samotné město bylo ve svých počátcích pod velkým vlivem tohoto národa – vždyť první římští králové byli právě Etruskové! Etruského původu jsou pak například také gladiátorské hry, některé římské divadelní hry či literární díla. Vliv Etrusků v Římě začal upadat spolu se založením Římské republiky.

Etruskové také položili základ římskému umění. Etruské umění v sobě zahrnovalo prvky řecké i orientální. Etruskové vynikali například ve výrobě keramiky, v malířství i šperkařství. Také patřili mezi vynikající architekty – využívali vyspělých konstrukčních technik, zavedli „moderní“ odvodňovací a kanalizační systém, na který později navázali Římané (známým římským kanalizačním systémem „cloaca maxima“). Etruskové také jako první přišli s používáním obloukové klenby v architektuře.

Moc Etrusků byla postupně oslabována nejen Římany, ale také například Kelty. Od 1. století před naším letopočtem pak postupně splývali s římským obyvatelstvem.

Etruskové Řím (město) římská říše historie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy