Pompeje

Pompeje

Pompeje se po dvou a půl měsících otevřely turistům, roušky jsou povinné

Jedna z nejznámějších archeologických lokalit světa - zbytky antického města Pompeje poblíž italské Neapole - se dnes po více než dvou a půl měsících opět otevřela pro návštěvníky. Kvůli koronavirové epidemii turisté do areálu nesměli, i nyní pro ně ale bude platit řada omezení. Kapacita bude omezená, lidé budou muset nosit roušky a zprvu se jim otevřou jen hlavní trasy a několik vybraných vil, uvedl dnes ředitel památky Massimo Osanna.
Pompeje

Tajemství měst pohřbených Vesuvem odhaleno: Vědci učinili velký pokrok

Když v roce 79 našeho letopočtu vybuchl italský vulkán Vesuv, oblaky popela zavalily města Pompeje a Herculaneum. Nánosy sopečného prachu pohřbily i obyvatele a majetek, včetně svitků a textů v knihovnách. Vědci jsou si teď ale díky extrémně silným paprsků jisti, že se jim pradávné papyry podaří přečíst, píše agentura Reuters.
cestování

U Pompejí roste nová atrakce: Developer staví obrovské ruské kolo

Německý developer staví u Archeologického parku Pompeje obří ruské kolo, napsal server The Local. Atrakce o výšce 60 metrů bude stát na parkovišti místního obchodního domu, jen pár stovek metrů od vykopávek. Na nejméně pět měsíců se začne točit 8. května. Provozovatel má smlouvu i na další rok.
Archeologové objevili v Pompejích fresku Narcise

Archeologové objevili v Pompejích fresku Narcise

Archeologové objevili v atriu bohatě zdobeného domu v Pompejích dobře zachovanou fresku bájného Narcise, který zamilovaně pozoruje svůj odraz na vodní hladině. Nález dnes oznámila agentura ANSA s odvoláním na dočasnou ředitelku archeologického areálu Alfonsinu Russovou.
Sopka Vesuv

Pompeje se děsí obří erupce Vesuvu. Chystají evakuační plán

Po téměř 2000 letech od nejznámější sopečné erupce v historii lidstva, úřady v italském městě Pompeje připravují plán pro evakuaci obyvatel pro případ, že sopka Vesuv znovu vybouchne. Obyvatele města a jeho okolí budou záchranáři převážet loděmi na zhruba 500 kilometrů vzdálený ostrov Sardinie. Napsal o tom dnes britský list The Guardian.
Pompeje

Kam chodili lidé na záchod ve starověku? Archeologové rozluštili tisíce let skrytou hádanku

Pompeje - Záchod je v dnešní době jedna z neodmyslitelných součástí domácnosti. Najdete ho v každé restauraci, obchodním domě i na veřejném místě. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, kam chodili lidé na záchod ve starověku, například v legendárních Popmpejích? Podle dřívějšího tvrzení historiků a archeologů měl v Pompejích každý dům svůj vlastní záchod, avšak podle nových zkoumání byly záchody nalezeny v necelých 50 % domů. Kam tedy obyvatelé města chodili na záchod doopravdy?
Archeologové našli v Pompejích fresku Lédy s labutí

Archeologové objevili v Pompejích fresku Lédy s labutí

Archeologové objevili v Pompejích ložnici s freskou smyslně zachycující Lédu s labutí. O nálezu dnes informovala dnes agentura Reuters. Freska byla odhalena v pátek během prací, při nichž se zpevňovaly zachované části antického města.
Pompeje

Historici se spletli? Pompeje možná zanikly jindy

Římské město Pompeje možná pohltil sopečný prach Vesuvu o dva měsíce později, než si dosud historici mysleli. Vyplývá to z nápisu uhlem na zdi, který archeologové nalezli v neprobádané části antického přístavu, napsal dnes list La Repubblica. Až dosud byl autoritou římský spisovatel a právník Plinius mladší, z jehož dopisu se jako datum zkázy města tradičně vyvozoval 24. srpen roku 79. Objevený nápis ale nese datum 17. října 79. Tým archeologů má za to, že Vesuv město pohřbil s největší pravděpodobností o týden později.
Pompeje

Kam chodili lidé ve starověku na záchod? Vědci rozluštili tisíce let skrytou hádanku

Záchod je v dnešní době jedna z neodmyslitelných součástí domácnosti. Najdete ho v každé restauraci, obchodním domě i na veřejném místě. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, kam chodili lidé na záchod ve starověku, například v legendárních Popmpejích? Podle dřívějšího tvrzení historiků a archeologů měl v Pompejích každý dům svůj vlastní záchod, avšak podle nových zkoumání byly záchody nalezeny v necelých 50 % domů. Kam tedy obyvatelé města chodili na záchod doopravdy?
Pompeje

Pompeje vydaly kostru muže. Útěk před sopkou nestihl, kus kamene mu srazil hlavu

Řím - Kostru 35letého muže, který zemřel při erupci Vesuvu v roce 79 před naším letopočtem, nalezli archeologové při vykopávkách v antickém městě Pompeje. Informoval o tom dnes list La Repubblica. Muž zřejmě nestačil kvůli nemocné noze z města utéct. Spadl na něj kamenný kvádr o váze 300 kilogramů, který mu patrně srazil hlavu.
Pompeje

Děsivé tajemství Pompejí. Co se v nich odehrálo před katastrofou?

O katastrofě v Pompejích v roce 79 našeho letopočtu slyšel asi každý. Tehdy začala zdánlivě vyhaslá sopka Vesuv chrlit lávu a během chvíle v ní našlo smrt více než dva tisíce obyvatel Pompejí. Od 18. století se tato lokalita stala rájem hledačů pokladů, později archeologů. Archeologické výzkumy zde přinesly překvapivé nálezy – některé z nich jsou mládeži nevhodné!
Pompeje

Kam chodili lidé na záchod ve starověku? Vědci rozluštili tisíce let skrytou hádanku

Pompeje - Záchod je v dnešní době jedna z neodmyslitelných součástí domácnosti. Najdete ho v každé restauraci, obchodním domě i na veřejném místě. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, kam chodili lidé na záchod ve starověku, například v legendárních Popmpejích? Podle dřívějšího tvrzení historiků a archeologů měl v Pompejích každý dům svůj vlastní záchod, avšak podle nových zkoumání byly záchody nalezeny v necelých 50 % domů. Kam tedy obyvatelé města chodili na záchod doopravdy?

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy