Děsivé tajemství Pompejí. Co se v nich odehrálo před katastrofou?

O katastrofě v Pompejích v roce 79 našeho letopočtu slyšel asi každý. Tehdy začala zdánlivě vyhaslá sopka Vesuv chrlit lávu a během chvíle v ní našlo smrt více než dva tisíce obyvatel Pompejí. Od 18. století se tato lokalita stala rájem hledačů pokladů, později archeologů. Archeologické výzkumy zde přinesly překvapivé nálezy – některé z nich jsou mládeži nevhodné!

Archeologové z popela a hlíny doslova vyhrabali pozůstatky starověkého města – domy, divadla, lázně i chrámy. V honosných vilách tehdejších bohatých měšťanů se dochovaly mozaiky, mramorové podlahy, vybavení v podobě nábytku a drobných předmětů každodenní potřeby. Žhavý popel, láva a bahno však také do dnešních dnů zachovaly jakési krusty mrtvých obyvatel Pompejí. Vedoucí archeologických výzkumů nechal tyto krusty vylít sádrou, a tak vznikla sbírka jakýchsi posmrtných soch. Ty jsou v takových polohách, v jakých lidé krutou smrtí zemřeli. Poněkud smutné a trochu morbidní, nemyslíte?

Archeologové v Pompejích také našli celou řadu erotických motivů, což vedlo k domněnce, že se zde nacházel nevěstinec a jednalo se o město prostituce. V Pompejích byste tak našli vůbec nejstarší nevěstinec v Evropě, který se dochoval do dnešní doby. Samotná budova „domu hříchu“ byla odkryta již v 19. století, ovšem teprve nedávno archeologové pomocí moderních metod objevili sérii erotických fresek. Ty znázorňují dvojici v nejrůznějších sexuálních polohách. Vznik fresek odborníci datovali do 1. století. Nástěnné malby buď mohly sloužit jako výzdobný prvek, nebo jako jakési plakáty s nabídkou nabízených služeb.

Pokud zavítáte do Pompejí, můžete si erotické fresky prohlédnout. Uvidíte zde obvyklé i méně obvyklé sexuální polohy či sadomasochistické praktiky. Na stěnách se zachovaly také vulgární nápisy a básničky.

Ve starověkých Pompejích se zřejmě nacházelo takovýchto nevěstinců více. Dalo by se říci, že celé město žilo erotikou – ve většině staveb byly totiž nalezeny nástěnné malby nebo předměty s erotickými motivy. V antice se přitom nejednalo o nic neobvyklého.

První zmínky o prostituci podobné té dnešní pocházejí ze starověkého Řecka. Za vznikem prvního nevěstince v Athénách měl stát Solón. Zde měly jako prostitutky působit mladé otrokyně. Údajně chtěl Solón tímto způsobem zamezit homosexuálním stykům, které byly tehdy poměrně časté.

Ve starověkém Řecku existovaly tři vrstvy prostitutek – nejlacinější skupina dikteriady, dále auletridy, které tančily a hrály na flétnu, a konečně hetéry. Posledně jmenované nevěstky byly prý něco jako královny prostitutek. Ty nemusely poskytnout své služby každému muži, měly právo si své klienty vybírat. Jednalo se o luxusní společnice se značným politickým vlivem i bohatstvím. Z řad těchto prostitutek pocházely některé starověké panovnice, např. Kleopatra nebo Semiramis. Auletridy pak měly vyšší společenské postavení, celou řadu privilegií a jistou společenskou a politickou moc. Jejich úkolem zpravidla bylo starat se o pobavení mužů na hostinách.

Výdělek nevěstek byl zdaněn. Prostitutky musely nosit zvláštní oblečení, aby byly na první pohled poznat. Prostituce se provozovala jak v nevěstincích, tak na ulici a v hostincích.

Ve starověkém Římě došlo k velkému rozmachu prostituce. Prostitutky zde musely být řádně zaregistrovány a platiti daně. V době vlády císaře Augusta v Římě provozovalo řemeslo 35 tisíc prostitutek a stálo zde 46 nevěstinců. Stěny římských nevěstinců zdobily nástěnné malby s erotickými motivy, Pompeje tedy nejsou výjimkou. Luxusní společnice se zde označovaly jako delicatae. Údajně muže vyšlo levněji, když se s takovými ženami oženili, než kdyby jim za službu zaplatili. Pravdou je, že některé z těchto nevěstek se skutečně dobře provdaly a dokonce se staly matkami pozdějších římských císařů.

V lupanarech, tedy římských nevěstincích, nabízeli sexuální služby také muži. Tehdy byl takřka na denním pořádku homosexuální styk. Jednalo se o regulaci porodnosti. Lidé také navíc věřili, že pohlavní choroby přenáší pouze „nečisté“ ženy, a tak podle nich bylo bezpečnější souložit s muži. Konec mužské prostituci zavedl císař Domitianus.

Související

Více souvisejících

Pompeje Prostituce

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy