O katastrofě v Pompejích v roce 79 našeho letopočtu slyšel asi každý. Tehdy začala zdánlivě vyhaslá sopka Vesuv chrlit lávu a během chvíle v ní našlo smrt více než dva tisíce obyvatel Pompejí. Od 18. století se tato lokalita stala rájem hledačů pokladů, později archeologů. Archeologické výzkumy zde přinesly překvapivé nálezy – některé z nich jsou mládeži nevhodné!
Archeologové z popela a hlíny doslova vyhrabali pozůstatky starověkého města – domy, divadla, lázně i chrámy. V honosných vilách tehdejších bohatých měšťanů se dochovaly mozaiky, mramorové podlahy, vybavení v podobě nábytku a drobných předmětů každodenní potřeby. Žhavý popel, láva a bahno však také do dnešních dnů zachovaly jakési krusty mrtvých obyvatel Pompejí. Vedoucí archeologických výzkumů nechal tyto krusty vylít sádrou, a tak vznikla sbírka jakýchsi posmrtných soch. Ty jsou v takových polohách, v jakých lidé krutou smrtí zemřeli. Poněkud smutné a trochu morbidní, nemyslíte?
Archeologové v Pompejích také našli celou řadu erotických motivů, což vedlo k domněnce, že se zde nacházel nevěstinec a jednalo se o město prostituce. V Pompejích byste tak našli vůbec nejstarší nevěstinec v Evropě, který se dochoval do dnešní doby. Samotná budova „domu hříchu“ byla odkryta již v 19. století, ovšem teprve nedávno archeologové pomocí moderních metod objevili sérii erotických fresek. Ty znázorňují dvojici v nejrůznějších sexuálních polohách. Vznik fresek odborníci datovali do 1. století. Nástěnné malby buď mohly sloužit jako výzdobný prvek, nebo jako jakési plakáty s nabídkou nabízených služeb.
Pokud zavítáte do Pompejí, můžete si erotické fresky prohlédnout. Uvidíte zde obvyklé i méně obvyklé sexuální polohy či sadomasochistické praktiky. Na stěnách se zachovaly také vulgární nápisy a básničky.
Ve starověkých Pompejích se zřejmě nacházelo takovýchto nevěstinců více. Dalo by se říci, že celé město žilo erotikou – ve většině staveb byly totiž nalezeny nástěnné malby nebo předměty s erotickými motivy. V antice se přitom nejednalo o nic neobvyklého.
První zmínky o prostituci podobné té dnešní pocházejí ze starověkého Řecka. Za vznikem prvního nevěstince v Athénách měl stát Solón. Zde měly jako prostitutky působit mladé otrokyně. Údajně chtěl Solón tímto způsobem zamezit homosexuálním stykům, které byly tehdy poměrně časté.
Ve starověkém Řecku existovaly tři vrstvy prostitutek – nejlacinější skupina dikteriady, dále auletridy, které tančily a hrály na flétnu, a konečně hetéry. Posledně jmenované nevěstky byly prý něco jako královny prostitutek. Ty nemusely poskytnout své služby každému muži, měly právo si své klienty vybírat. Jednalo se o luxusní společnice se značným politickým vlivem i bohatstvím. Z řad těchto prostitutek pocházely některé starověké panovnice, např. Kleopatra nebo Semiramis. Auletridy pak měly vyšší společenské postavení, celou řadu privilegií a jistou společenskou a politickou moc. Jejich úkolem zpravidla bylo starat se o pobavení mužů na hostinách.
Výdělek nevěstek byl zdaněn. Prostitutky musely nosit zvláštní oblečení, aby byly na první pohled poznat. Prostituce se provozovala jak v nevěstincích, tak na ulici a v hostincích.
Ve starověkém Římě došlo k velkému rozmachu prostituce. Prostitutky zde musely být řádně zaregistrovány a platiti daně. V době vlády císaře Augusta v Římě provozovalo řemeslo 35 tisíc prostitutek a stálo zde 46 nevěstinců. Stěny římských nevěstinců zdobily nástěnné malby s erotickými motivy, Pompeje tedy nejsou výjimkou. Luxusní společnice se zde označovaly jako delicatae. Údajně muže vyšlo levněji, když se s takovými ženami oženili, než kdyby jim za službu zaplatili. Pravdou je, že některé z těchto nevěstek se skutečně dobře provdaly a dokonce se staly matkami pozdějších římských císařů.
V lupanarech, tedy římských nevěstincích, nabízeli sexuální služby také muži. Tehdy byl takřka na denním pořádku homosexuální styk. Jednalo se o regulaci porodnosti. Lidé také navíc věřili, že pohlavní choroby přenáší pouze „nečisté“ ženy, a tak podle nich bylo bezpečnější souložit s muži. Konec mužské prostituci zavedl císař Domitianus.
Související
Vesuv poprvé zpustošil okolí před 1945 lety. Naposledy vybuchl poměrně nedávno
V ruinách Pompejí odhalili další dvě oběti ničivé erupce
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák