V boji za lepší klima jde o prioritu. Výsledky nebudou hned, upozorňují vědci

Snižování koncentrace skleníkových plynů v atmosféře je prioritou pro mnoho zemí celého světa. Většina z nich již pracuje na akčním plánu, jak bojovat proti globálnímu oteplování. Vědci však varují, že výsledky boje budou viditelné až v druhé polovině našeho století.

Ilustrační foto
doporučujeme

Hlavní myšlenkou Pařížské dohody je omezit emise skleníkových plynů po roce 2020 a navázat tak na rámcovou úmluvu OSN, tzv. Kjótský protokol, v němž se průmyslové země zavázaly snížit koncentraci skleníkových plynů o 5,2 %. Vědec Bjorn Samset z Centra pro mezinárodní výzkum klimatu v Norsku uvedl, že výsledky nebudou vidět okamžitě.

„Musíme být trpěliví,“ tvrdí vědec a dodává, že měřitelné výsledky mohou být k dispozici nejdříve za jedno desetiletí, a to pouze tehdy, když lidstvo vytrvá v boji. Podle Science Alert se během padesáti let naplnila atmosféra více jak bilionem tun oxidu uhličitého, který je hlavním viníkem globálního oteplování.

Samset udává dva faktory, které by mohly ovlivnit měřitelný pokles povrchové teploty Země. Jeden z faktorů, který vědec udává je pomalá zpětná vazba. „Změna klimatu, kterou vyvolal člověk, můžeme srovnat se zaoceánským tankerem ve velkých vlnách,“ říká Samset.

„Můžeme dát zpětný tah, ale trvá to nějakou chvíli, než si všimneme, že loď pluje pomaleji,“ vysvětluje hlavní autor studie. Druhým faktorem je podle Samseta přirozená proměnná. Během posledního půl století se planeta každých deset let ohřeje o 0,2 stupně Celsia, a to hlavně kvůli spalování fosilních paliv. „Existují velké rozdíly mezi roky,“ míní Samset, který to přirovnal k vlnám na moři, které se houpají tam a zpět.

Samset a jeho kolegové ve studii uvedli, že do výpočtů zahrnuli nejen oxid uhličitý, ale i metan a vedlejší produkty neúplného spalování, tzv. „černý uhlík“. Ačkoliv má metan větší potenciál ke zvýšení teploty Země, nevydrží v atmosféře tak dlouho jako oxid uhličitý, který je zodpovědný ze tří čtvrtin za globální oteplování. Vědci uvedli, že do roku 2035 nebude možné změřit, jestli země naplňují závazky Pařížské dohody a zdůrazňují, že „viditelná budou až od poloviny našeho století.“

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Superpočítač ukázal, že dvě roušky moc nepomohou

05.03.2021 12:02 Nošení dvou zdravotnických roušek nezvyšuje výraznějším způsobem ochranu před šířením virů v…

Mutace by mohly být méně nebezpečné pro očkované i zotavené, zjistili vědci

04.03.2021 12:21 Varianty koronaviru by mohly být méně nebezpečné pro očkované a pro lidi, kteří se z infekce…

Na světě je přes šest milionů druhů hub, zjistili vědci

03.03.2021 09:50 Vědci z Česka spočítali, že na světě je přes šest milionů druhů hub. Popsány jsou přitom jen…

Odborníci hledají dobrovolníky do studie protilátek na covid-19

03.03.2021 09:04 Odborníci hledají dobrovolníky do studie, která má zjistit, zda mají v krvi protilátky chránící…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama