Vědci spočítali, jaký má covid-19 vliv na planetu. Emise oxidu uhličitého rapidně klesly

O emisích skleníkových plynů, jejich růstu a dopadů na globálního oteplování, se v poslední době mluví často. Letošní rok však takříkajíc „hodil vidle“ do trendu poslední doby, protože v pandemie COVID-19 způsobila pokles emisí až o desítky procent. Tento trend nemohl uniknout ani vědcům, kteří se mu nedávno podívali na molekuly.

Nedávno publikovaná studie, která vyšla v časopise Nature Climate Change, významný pokles emisí oxidu uhličitého během letošního dubna. Řečí konkrétních čísel jde o 17% pokles emisí oproti stejnému období v roce 2019. Jinak řečeno, každý dubnový den roku 2020 byly průměrné emise nižší o 18,7 miliónu metrů krychlových. Stejných hodnot dosahovaly emise v roce 2006.

Výhled na tento rok nově počítá se 4% snížením emisí oproti loňskému roku. Ale v případě dlouhodobějšího dopadu karanténních opatření očekávají vědci pokles až o 8 %. V obou případech se jedná o největší snížení emisí od počátku druhé světové války.

Vědci pracovali s daty z 69 zemí, 50 států USA a 30 Čínských provincií. Studie tedy pokryla zhruba 85 % celosvětové populace a 97 % veškerých emisí CO2. Proto je možné tvrdit, že se jedná značně reprezentativní vzorek, který má vypovídající hodnotu. Opatření, které státy zavedly v důsledku vypuknutí pandemie onemocnění COVID-19, postihly 89 % oblastí, v nichž dochází k emisím skleníkových plynů.

Jednotlivé země a oblasti je možné rozdělit do tří kategorií, podle intenzity omezení. Tam, kde byl režim opatření nejpřísnějším a zahrnoval také plošnou karanténu s výjimkou nezbytně nutných profesí, došlo k poklesu emisí o pětinu. K tomu přispěla především pozemní doprava, jejíž objem se snížil na polovinu, což mělo za následek 36 % pokles emisí. Letecká doprava zažila strmý pád o tři čtvrtiny a jí produkované emise se tak snížily o 60 %. Největší dopad na pokles produkovaného oxidu uhličitého měla pozemní doprava, která je zodpovědná za čtvrtinu veškerých emisí. Letecká doprava se na nich podílí jen necelými 3 %.

Zpráva dále předpokládá, že v období od ledna do poloviny dubna byl celkový kumulativní pokles vypuštěného CO2 okolo 1 mld. metrů krychlových v porovnání s průměrem za loňský rok.

Roční emise poklesnou minimálně o 4 %

Průměrný pokles o 17 % je bezprecedentní, ale odhaluje také druhou stranu mince. K zamyšlení je i to, že takto masivní výpadek snížil emise pouze na úroveň, která byla v tomto období v roce 2006, což názorně ukazuje, jak dramatický nárůst se udál během posledních čtrnácti let. Ročně se totiž úroveň emisí zvedala zhruba o 1 %.

Pokud by se vyplnily optimistické předpoklady a výroba a pohyb lidí by se do poloviny června dostal na hodnoty, které byly před vypuknutím pandemie, pak by došlo k ročnímu snížení emisí o 4 %. Pokud však některé omezení zůstanou v platnosti, pak by roční emise CO2 mohly klesnout až o 7 %. To je hodnota nezbytná k tomu, aby bylo možné dodržet Pařížskou dohodu, jejímž cílem bylo udržet nárůst průměrné roční teploty pod 1,5 °C.

Nikdo zatím s určitostí neví, jak dlouho budou omezení trvat. Rovněž je velkou neznámou, za jak dlouho se doprava vrátí na původní hodnoty.

Související

Škoda Auto, a.s.

Škoda Auto by kvůli normě Euro 7 musela propouštět, potvrdil Jahn

V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda Auto muset uzavřít jednu výrobní halu a o práci přímo u automobilky přijde 3000 lidí. Včetně dodavatelů pak půjde o zhruba 10.000 propuštěných lidí. Důvodem je ekonomická nemožnost dále vyrábět a prodávat menší modely Fabia, Scala a Kamiq. 

Více souvisejících

emise Ekologie oxid uhličitý globální oteplování globalizace Globální ochlazování Obnovitelné zdroje energie doprava letecká nákladní doprava lodní doprava auto firmy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 35 minutami

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. 

před 37 minutami

Vladimir Putin

Čína reaguje na zatykač na Putina. Vyzvala soud k objektivitě

Čína dnes vyzvala Mezinárodní trestní soud (ICC), který v pátek vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, k objektivnosti a nestrannosti. S odkazem na mluvčího čínské diplomacie Wang Wen-pina o tom informovala agentura AFP. Čína se k ruské agresi vůči Ukrajině oficiálně staví neutrálně, čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Moskvě setká s Putinem.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Australská policie poprvé obvinila veterána z vraždy spáchané v Afghánistánu

Australská policie dnes obvinila prvního válečného veterána z toho, že se při nasazení v Afghánistánu dopustil vraždy. Informuje o tom agentura AP. Jde o následek vyšetřování, které před třemi lety dospělo k závěru, že 19 příslušníků australských speciálních sil může být trestně stíháno kvůli nezákonnému postupu za války v Afghánistánu.

před 1 hodinou

Antonín Novotný, třetí komunistický prezident

Antonín Novotný se chopil moci před 70 lety. Neváhal potlačovat oponenty, diktaturu KSČ ale proměnil

Před sedmdesáti lety, 20. března 1953, členové nejužšího vedení KSČ rozhodli, že výkonem do té doby neexistující funkce stranického prvního tajemníka bude po smrti Klementa Gottwalda pověřen do té doby nepříliš výrazný Antonín Novotný. Patrně netušili, že se rychle a nadlouho stane dominantní postavou mocenské hierarchie státně-socialistického Československa. Jaká byla životní dráha muže, který pevně držel pomyslné otěže diktatury KSČ téměř patnáct let a v tomto směru jej předčil pouze hlavní představitel normalizačního bezčasí Gustáv Husák?    

před 1 hodinou

Benjamin Roll

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40.000 korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. ČTK to dnes řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda hlásí odražení téměř sedmi desítek útoků na východě země

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 69 ruských útoků v pěti směrech, přičemž epicentrem bojů zůstává město Bachmut. Uvedl to dnes ve svém ranním operačním hlášení ukrajinský generální štáb. Ruské invazní síly podle něj pokračují v útocích také ve směrech na Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske na východě Ukrajiny. 

před 1 hodinou

Pavel Blažek

Blažek potvrdil, že Zeman ve dvou případech chtěl abolici pro spolupracovníky

Bývalý prezident Miloš Zeman žádal premiéra Petra Fialu (ODS) dvakrát o spolupodpis abolice, která může zabránit trestnímu stíhání, pro pracovníky Hradu. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy to potvrdil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Zeman přitom v minulosti v médiích popřel, že by Fialu o abolici požádal. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Volkswagen

Volkswagenu zmrazil ruský soud všechna aktiva v zemi

Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních dokumentů, do kterých nahlédla agentura Reuters. Volkswagen je jednou z řady zahraničních automobilek, které pozastavily výrobu v Rusku poté, co západní země uvalily na Moskvu rozsáhlé sankce kvůli konfliktu na Ukrajině. S okamžitou platností byl také zastaven vývoz vozidel do Ruska.

Aktualizováno před 2 hodinami

Vladimír Putin

Putin: Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize

Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin v příspěvku pro čínské noviny Žen-min ž'-pao, jehož anglický překlad zveřejnil Kreml. Rusko-čínské vztahy jsou na nejvyšší úrovni v historii, vyjadřuje v textu své další přesvědčení Putin, který se má dnes v Moskvě sejít s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ten své postoje dal zase najevo v článku publikovaném ruským listem Rossijskaja gazeta.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching přicestuje do Moskvy na jednání s Putinem

Čínský prezident Si Ťin-pching přijede na třídenní návštěvu Ruska a očekává se, že se dnes setká s prezidentem Vladimirem Putinem. Hlavní část jednání je plánována na úterý. Čínský prezident s Putinem patrně podepíše deklaraci, která má znamenat začátek nové éry čínsko-ruských vztahů.

Aktualizováno před 5 hodinami

Kim Čong-un, z dokumentu NG

Kim Čong-un vyzval KLDR, aby byla připravena kdykoli provést jaderné útoky

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes vyzval svou zemi, aby byla připravena kdykoli provést jaderné útoky k odvrácení války. S odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA to uvedla agentura Reuters, podle níž Pchjongjang v neděli odpalem balistické rakety simuloval taktický jaderný útok. Podle agentury AP šlo o simulaci útoku na Jižní Koreu.

před 5 hodinami

před 10 hodinami

Západ slunce, ilustrační fotografie

Dnes nastane jarní rovnodennost, začíná tak astronomické jaro

Dnes začíná astronomické jaro. Zhruba ve 22:30 stane střed slunečního kotouče přesně nad zemským rovníkem a nastane jarní rovnodennost. Noc a den budou tedy přibližně stejně dlouhé. Až do červnového letního slunovratu se pak bude den prodlužovat. 

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Milo Djukanović

Černá Hora zřejmě v prvním kole prezidenta nezvolila, vyhrál Djukanović

Obhajující prezident Milo Djukanović vyhrál dnešní první kolo voleb v Černé Hoře, ovšem nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Volby tak rozhodne až druhé kolo, vyplývá z neoficiálních údajů, na které se odvolává agentura Reuters a černohorská média. Do rozhodující fáze voleb kromě Djukanoviče zřejmě postupuje ekonom a další prozápadní politik Jakov Milatović. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Tragédie v Bratislavě. Muž a žena skočili z okna, v bytě se pak našlo mrtvé dítě

Na bratislavském sídlišti Petržalka dnes s odstupem několika hodin přišli o život po pádu z okna muž a žena. V jejich bytě policisté našli mrtvé dítě, informovala slovenská média s odvoláním na policejního mluvčího Michala Szeiffa. Bližší objasnění tragédie policie dosud neposkytla, přislíbila však, že tak učiní, jakmile to situace ve vyšetřování umožní.

Aktualizováno včera

Největší švýcarská banka UBS převezme Credit Suisse za tři miliardy franků

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (CHF; téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to dnes uvedly na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Zdroj: ČTK

Další zprávy