Vědci zjistili, ze kterého zvířete koronavirus pochází. Nechápou, jak je to možné

Na nebezpečný koronavirus v Číně zemřelo 106 lidí a na 4500 osob je jím v této zemi nakaženo. Dosud se přitom vědělo pouze to, že nákaza pochází z jedenáctimilionové města Wu-chan, konkrétně z tamního zvířecího trhu. Nyní vědci zjistili, které zvíře je za virus zodpovědné.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nemoc se šíří raketovou rychlostí a zasažena je většina kontinentů, Evropy nevyjímaje. Virus byl naposledy potvrzen v Německu a Rakousko eviduje několik případů podezření.

Lékařům práci ztěžuje fakt, že trvá až 48 hodin, než se výsledek testu na nový koronavirus projeví. Čína navíc upozornila, že virus se může šířit i když nakažený neprojevuje žádné symptomy.

Inkubační doba viru je až 14 dní. To vede experty k přehodnocení strategie v boji s touto zákeřnou nemocí. Lidé, kteří jsou již nakaženi, totiž mohou nevědomky šířit virus dále.

Vývoj vakcíny může trvat rok až několik let a není jasné, že se vůbec výroba podaří. Méně pozitivní jsou vyhlídky co se léků týče. Experti se vesměs shodují v obavách, že jeho výroba nebude možná vůbec, vzhledem k virovému základu nemoci.

Přesto se odborníkům daří činit pokroky. CNN uvádí, že vědci zkoumáním přišli na to, že původcem viru je had, který se živil netopýry. Hadí maso se pak prodávalo na trhu s mořskými plody ve Wu-chan.

Vědci na to přišli analýzou proteinových kódů s novým koronavirem, kterou porovnali s bílkovinnými kódy z koronavirů nalezených u zvířat. Největší podobnost vykazovali právě hadi, na které se virus přenesl od netopýrů.

Co ale lékaři dosud nechápou je, jak se virus adaptoval z chladnokrevných na teplokrevné živočichy. Dosavadní výzkumy naznačují, že část viru mohla předtím, než napadla první lidi, mutovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fond Neuron ocenil virologa Cihláře a epidemiologa Rašku

28.09.2020 18:15 Za přínos v boji proti virovým a bakteriálním nákazám letos Nadační fond Neuron ocenil Tomáše…

Vědci zjistili, jaký vliv má karanténa na lidské zdraví

27.09.2020 18:46 Česko bojuje s druhou vlnou koronaviru, který tvrdě zasáhl převážně hlavní město. Vláda znovu…

Statistiky covidu si lidé vykládají špatně. Proto si myslí, že chřipka je…

27.09.2020 08:58 Statistiky celosvětové pandemie covid-19 se po internetu množí jako houby po dešti. Můžeme si…

Vědci zkoumali covid u lidí s brýlemi. Jsou ti, kdo špatně vidí, lépe…

26.09.2020 15:56 Nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat dostatečné rozestupy. To jsou pravidla 3R, která jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama