Vědci zjistili, ze kterého zvířete koronavirus pochází. Nechápou, jak je to možné

Na nebezpečný koronavirus v Číně zemřelo 106 lidí a na 4500 osob je jím v této zemi nakaženo. Dosud se přitom vědělo pouze to, že nákaza pochází z jedenáctimilionové města Wu-chan, konkrétně z tamního zvířecího trhu. Nyní vědci zjistili, které zvíře je za virus zodpovědné.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nemoc se šíří raketovou rychlostí a zasažena je většina kontinentů, Evropy nevyjímaje. Virus byl naposledy potvrzen v Německu a Rakousko eviduje několik případů podezření.

Lékařům práci ztěžuje fakt, že trvá až 48 hodin, než se výsledek testu na nový koronavirus projeví. Čína navíc upozornila, že virus se může šířit i když nakažený neprojevuje žádné symptomy.

Inkubační doba viru je až 14 dní. To vede experty k přehodnocení strategie v boji s touto zákeřnou nemocí. Lidé, kteří jsou již nakaženi, totiž mohou nevědomky šířit virus dále.

Vývoj vakcíny může trvat rok až několik let a není jasné, že se vůbec výroba podaří. Méně pozitivní jsou vyhlídky co se léků týče. Experti se vesměs shodují v obavách, že jeho výroba nebude možná vůbec, vzhledem k virovému základu nemoci.

Přesto se odborníkům daří činit pokroky. CNN uvádí, že vědci zkoumáním přišli na to, že původcem viru je had, který se živil netopýry. Hadí maso se pak prodávalo na trhu s mořskými plody ve Wu-chan.

Vědci na to přišli analýzou proteinových kódů s novým koronavirem, kterou porovnali s bílkovinnými kódy z koronavirů nalezených u zvířat. Největší podobnost vykazovali právě hadi, na které se virus přenesl od netopýrů.

Co ale lékaři dosud nechápou je, jak se virus adaptoval z chladnokrevných na teplokrevné živočichy. Dosavadní výzkumy naznačují, že část viru mohla předtím, než napadla první lidi, mutovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama