Vědci zjistili, ze kterého zvířete koronavirus pochází. Nechápou, jak je to možné

Na nebezpečný koronavirus v Číně zemřelo 106 lidí a na 4500 osob je jím v této zemi nakaženo. Dosud se přitom vědělo pouze to, že nákaza pochází z jedenáctimilionové města Wu-chan, konkrétně z tamního zvířecího trhu. Nyní vědci zjistili, které zvíře je za virus zodpovědné.

Přidejte svůj názor 265 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Nemoc se šíří raketovou rychlostí a zasažena je většina kontinentů, Evropy nevyjímaje. Virus byl naposledy potvrzen v Německu a Rakousko eviduje několik případů podezření.

Lékařům práci ztěžuje fakt, že trvá až 48 hodin, než se výsledek testu na nový koronavirus projeví. Čína navíc upozornila, že virus se může šířit i když nakažený neprojevuje žádné symptomy.

Inkubační doba viru je až 14 dní. To vede experty k přehodnocení strategie v boji s touto zákeřnou nemocí. Lidé, kteří jsou již nakaženi, totiž mohou nevědomky šířit virus dále.

Vývoj vakcíny může trvat rok až několik let a není jasné, že se vůbec výroba podaří. Méně pozitivní jsou vyhlídky co se léků týče. Experti se vesměs shodují v obavách, že jeho výroba nebude možná vůbec, vzhledem k virovému základu nemoci.

Přesto se odborníkům daří činit pokroky. CNN uvádí, že vědci zkoumáním přišli na to, že původcem viru je had, který se živil netopýry. Hadí maso se pak prodávalo na trhu s mořskými plody ve Wu-chan.

Vědci na to přišli analýzou proteinových kódů s novým koronavirem, kterou porovnali s bílkovinnými kódy z koronavirů nalezených u zvířat. Největší podobnost vykazovali právě hadi, na které se virus přenesl od netopýrů.

Co ale lékaři dosud nechápou je, jak se virus adaptoval z chladnokrevných na teplokrevné živočichy. Dosavadní výzkumy naznačují, že část viru mohla předtím, než napadla první lidi, mutovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (265)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nocebo efekt. Informace o vedlejších účincích léků mohou škodit, prokázala…

23.02.2020 14:28 Po celé roky lékaři oceňují sílu takzvaného placebo efektu, při němž pacienti cítí účinky léku, o…

Nový objev. Nahlédněte do antické svatyně, která byla zasvěcena Romulovi …

22.02.2020 17:51 Archeologové v pátek v centru Říma představili nedávno objevenou podzemní svatyni nejspíše…

Vědci našli koronavirus v moči pacientů, může poškodit ledviny

22.02.2020 16:53 Aktualizováno Čínští vědci identifikovali nový typ koronaviru v moči pacientů. Virus se přesouvá krví k orgánům a…

Klimatické změny zpustoší Zemi? Vědci zjistili, co se do roku 2100 změní

21.02.2020 08:58 Světu hrozí vážný ekologický kolaps. Televize CNN upozornila s odkazem na novou studii, která uvádí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama