Na krvi záleží? Vědci objevili další nečekanou souvislost mezi lidským tělem a koronavirem

Evropský výzkum zjistil, že lidé s krevní skupinou A jsou více náchylnější k závažnějšímu průběhu nemoci covid-19 oproti krevní skupině O. Vědci navázali na podobnou studii z Číny, která byla zveřejněna již v březnu letošního roku. Studie tvrdila, že lidé s krevní skupinou O jsou pravděpodobně odolnější vůči viru SARS-CoV-2, ale podle slov krevního specialisty Parameswara Hariho se jednalo o velmi hrubou studii.

Krev
doporučujeme

Nový sběr dat od 1 980 pacientů se závažným průběhem onemocnění covid-19 a dalších tisíců s mírnými příznaky ukázal vědcům ze Španělska, Dánska, Německa a dalších zemí, že potenciální riziko související s krevními skupinami existuje, uvedl Fox News.  

Hari konstatoval, že nový evropský výzkum by mohl být velmi důležitý a potvrdil jeho domněnku z předchozí studie. Během vypuknutí viru SARS bylo podle slov Hariho zjištěno, že lidé s krevní skupinou 0 mají menší riziko nákazy covid-19, protože tato krevní skupina umí lépe rozpoznat určité proteiny jako cizí a lépe je umí detekovat na povrchu viru.

Nová studie se setkala také s kritikou, která naléhala na opatrnost ohledně několika faktorů, včetně malého počtu zkoumaných pacientů. Ale firma zabývající se genetickým testováním 23andMe zveřejnila studii o vlivu genetiky na možná rizika spojená s covid-19 a použila k tomu data od 75 000 pacientů. Tato studie zjistila, že lidé s krevní skupinou 0 měli až o 18 % menší riziko nakažení virem SARS-CoV-2 než v případě jiných krevních skupin.

Krevní skupiny byli diskutovány i v náchylnosti k jiným nemocím jako je cholera, bakterií Helicobacter pylori anebo E. coli uvedl David Valle, ředitel Ústavu genetické medicíny na Univerzitě Johna Hopkinse v USA. „Podle mého názoru tato studie stojí za publikování, ale vyžaduje podrobnější výzkum,“ řekl Valle o nové studii zveřejněné v časopise New England Journal of Medicine.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světem koluje nový typ koronaviru SARS-CoV-2. Je nakažlivější, než originál

03.07.2020 22:14 Aktualizováno Na celém světě v současnosti dominuje jedna z variant viru SARS-CoV-2, která se odlišuje od té, jež…

Koronavirem se po celém světě nakazilo více než 11 milionů lidí

03.07.2020 21:22 Aktualizováno Globální počet zaznamenaných případů nákazy koronavirem dnes přesáhl 11 milionů. Bilance…

Češi budou moci za pár dní pozorovat kometu pouhýma očima

03.07.2020 19:16 Za pár dnů by lidé v Česku mohli pozorovat kometu C/2020 F3 (Neowise). Je velká šance, že jasnou…

Čeští vědci popsali, proč v savčím vajíčku nefungují mikroRNA

03.07.2020 11:43 Vědci z Akademie věd ČR objasnili, proč krátké řetězce ribonukleové kyseliny, takzvané mikroRNA, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy