Život na Marsu? NASA tají důležitou skutečnost, naznačuje vědec

Je na rudé planetě život? Vědec, který se podílel na jedné z misí, tvrdí, že NASA zatajuje důležité skutečnosti týkající se života na Marsu, kam by se lidstvo jednoho dne rádo vydalo. Gilbert Levin po několika desetiletích o celé záležitosti konečně promluvil.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Mars alias "Rudá planeta"
doporučujeme

O životě na jiných místech ve vesmíru se vedou bouřlivé debaty. Podle bývalého vysoce postaveného vědce NASA našla agentura důkazy o existenci mimozemského života na Marsu během misí sond Viking v polovině 70. let minulého století, píše britský deník Independent.

Gilbert Levin tvrdí, že sondy dopravily v roce 1976 výsledky pokusu, které ukázaly, že život na rudé planetě existuje. NASA to ovšem nebrala vážně, ačkoliv tým vědců dostal pozitivní výsledky hned čtyřikrát a Levin provedl kontroly, které vše potvrdily. Křivky údajů ukázaly, že bylo zjištěno mikrobiální dýchání, a podobaly se těm z půdních zkoušek na Zemi.

Pokusy americké agentury ale neobjevily organickou hmotu, tedy fyzický materiál dokazující život. Dospělo se proto k závěru, že výsledky pocházejí od nějaké látky, která život pouze předstírá, sama o sobě však životem není.

Od té chvíle NASA podobný experiment neprovedla. Levin si však stojí za tím, že výsledky naznačovaly existenci života na Marsu, a vyzval proto úřad, aby se k nim vrátil a prověřil je, protože mohou pro Zemi a lidstvo představovat nebezpečí. Poukazuje přitom na fakt, že nebyl proveden žádný pokus, který nabídl jiné vysvětlení.

Dle Levina neexistují důkazy, že život na Marsu není. Připomněl, že laboratorní studie prokázaly, že by na Marsu nejspíš přežily i některé pozemské mikroorganismy. Agenturu proto žádá, aby na programu příští misi na Marsu nechyběla i další verze zmíněného experimentu.

Původní zjištění by pak podle něj měl posoudit tým renomovaných vědců. „Taková objektivní porota by mohla stejně jako já dospět k závěru, že sondy Viking život objevily,“ napsal. „Studie by však především poskytla důležitá vodítka pro další pátrání NASA po jejím ,svatém grálu‘,“ cituje Levina Independent.

Za NASA letos připustil existenci mikrobiálního života na Marsu její administrátor Jim Bridenstine. Uvedl, že život na rudé planetě by mohl ohrozit nejen astronauty, ale po jejich návratu domů i všechny ostatní.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zřejmě odhalili, proč se koronavirus šíří někde rychleji než jinde

29.03.2020 22:21 Aktualizováno Šíření koronaviru, kterým se po celém světě nakazilo více než 600.000 lidí, může souviset se…

Česko má kapacity na výrobu milionů filtrů denně

29.03.2020 18:08 V Česku jsou podle Technické univerzity v Liberci kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných…

Čeští vědci zveřejnili návod na výrobu domácí dezinfekce

29.03.2020 10:59 Olomoučtí vědci zveřejnili na svém webu instruktážní video pro přípravu dezinfekčního roztoku.…

Obří urychlovač částic slaví 10 let existence. K čemu vlastně slouží?

29.03.2020 08:31 Velký urychlovač částic LHC, který je ukryt v podzemí na švýcarsko-francouzské hranici, pomáhá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama