Život na Marsu? NASA tají důležitou skutečnost, naznačuje vědec

Je na rudé planetě život? Vědec, který se podílel na jedné z misí, tvrdí, že NASA zatajuje důležité skutečnosti týkající se života na Marsu, kam by se lidstvo jednoho dne rádo vydalo. Gilbert Levin po několika desetiletích o celé záležitosti konečně promluvil.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Mars alias "Rudá planeta"
doporučujeme

O životě na jiných místech ve vesmíru se vedou bouřlivé debaty. Podle bývalého vysoce postaveného vědce NASA našla agentura důkazy o existenci mimozemského života na Marsu během misí sond Viking v polovině 70. let minulého století, píše britský deník Independent.

Gilbert Levin tvrdí, že sondy dopravily v roce 1976 výsledky pokusu, které ukázaly, že život na rudé planetě existuje. NASA to ovšem nebrala vážně, ačkoliv tým vědců dostal pozitivní výsledky hned čtyřikrát a Levin provedl kontroly, které vše potvrdily. Křivky údajů ukázaly, že bylo zjištěno mikrobiální dýchání, a podobaly se těm z půdních zkoušek na Zemi.

Pokusy americké agentury ale neobjevily organickou hmotu, tedy fyzický materiál dokazující život. Dospělo se proto k závěru, že výsledky pocházejí od nějaké látky, která život pouze předstírá, sama o sobě však životem není.

Od té chvíle NASA podobný experiment neprovedla. Levin si však stojí za tím, že výsledky naznačovaly existenci života na Marsu, a vyzval proto úřad, aby se k nim vrátil a prověřil je, protože mohou pro Zemi a lidstvo představovat nebezpečí. Poukazuje přitom na fakt, že nebyl proveden žádný pokus, který nabídl jiné vysvětlení.

Dle Levina neexistují důkazy, že život na Marsu není. Připomněl, že laboratorní studie prokázaly, že by na Marsu nejspíš přežily i některé pozemské mikroorganismy. Agenturu proto žádá, aby na programu příští misi na Marsu nechyběla i další verze zmíněného experimentu.

Původní zjištění by pak podle něj měl posoudit tým renomovaných vědců. „Taková objektivní porota by mohla stejně jako já dospět k závěru, že sondy Viking život objevily,“ napsal. „Studie by však především poskytla důležitá vodítka pro další pátrání NASA po jejím ,svatém grálu‘,“ cituje Levina Independent.

Za NASA letos připustil existenci mikrobiálního života na Marsu její administrátor Jim Bridenstine. Uvedl, že život na rudé planetě by mohl ohrozit nejen astronauty, ale po jejich návratu domů i všechny ostatní.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planina Nazca vydala tajemství. Objeveno 140 nových obrazců

19.11.2019 08:20 Japonští vědci objevili na jihoperuánské planině Nazca a v jejím okolí na 140 nových obrazců,…

Superpotravina, která z mozku udělá počítač? Každý ji má doma, jen o ní…

18.11.2019 11:36 Jedna z mála rad od doktora, kterou by většina z nás poslechla s radostí. Denní dávka čokolády má…

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama